Foto: flickr.com (Eric Kilby)

Len pár minút naviac a dôkladná kontrola klietky mohli zachrániť tohto dravca.

Nie je to tak dávno, čo sa v neďalekom Anglicku odohral smutný incident. Už v októbri zakročilo vedenie zoo v Dudley radikálnym spôsobom. Vzácny snežný leopard, patriaci medzi ohrozené druhy, musel byť utratený, v záujme bezpečnosti ľudí po tom, čo našiel spôsob, akým uniknúť zo svojej klietky. 

Uspávacia strela nebola istota

Osemročný snežný leopard nazývaný Margaash, vznešené zviera s koreňmi v strednej a južnej Ázií bolo natoľko šikovné, že si našlo únikový východ zo svojej klietky, keď ju ošetrovateľ dôkladne neuzavrel. To sa mu ale stalo osudným. Bezpečnosť ľudí je v momentoch, ako tento prvoradá, a preto sa kompetentní rozhodli pre usmrtenie. Dôvodom bola najmä blížiaca sa tma a fakt, že uspávacia šípka nebola istotou. Nástup jej účinkov nebol dostatočne rýchly.

Bol blízko lesa

Incident sa síce odohral ešte v októbri, no verejnosť sa o ňom dozvedá až teraz. Dôvodom bolo disciplinárne vyšetrovanie, ktoré odvtedy prebiehalo. „Nanešťastie, v záujme verejnej bezpečnosti nebola iná možnosť. Zviera bolo usmrtené jedinou ranou od skúseného strelca. Tým sa zaručilo, že netrpelo,“ povedal pre Birminghan Live hovorca zoo v Dudley. „V momente, keď ošetrovatelia zbadali leoparda Margaasha mimo jeho klietky, začalo sa bezodkladne rozhodovať. Vedúci zoo boli oboznámení a strelecký tím zasiahol.“

Hlavným záujmom zoo po tomto incidente bolo dôkladné prešetrenie situácie, čo a hlavne prečo sa to udialo. Všetci, ktorí mali čo dočinenia so situáciou, kvôli ktorej musel Magaash zomrieť, sú vypočúvaní. „Bol to neuveriteľne smutný incident a náš ošetrovateľský tím je pochopiteľne zarmútený. Neodkladné usmrtenie zvieraťa je a vždy bude poslednou voľbou v situáciách, ako bola táto. Snaha nasmerovať Margaasha späť do jeho klietky zlyhala, zviera začínalo byť príliš blízko okolitému lesu a zároveň prichádzala tma. Veterinár neveril, že by bola uspávacia šípka bezpečným riešením, nakoľko čas, pokým začne účinkovať je príliš dlhý.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lauren Bilboe (@laurenbilboe),

Samec snežného leoparda žil celý život v zajatí. Narodil sa v máji 2010 v Banhamskej zoo v Norfolku. Do zoo v Dudley prišiel rok na to. Až do momentu, kedy utiekol, žil s trojročnou samicou bieleho leoparda, nazývanou Taïga.

ladbible.com
Príbehy
0
Komentovať (0)