Foto: Pxhere

Nedávajte do úst to, čo tam nepatrí. Skôr či neskôr sa vám to môže vypomstiť.

Čo všetko ste urobili preto, aby ste dokázali, že máte odvahu? Možno ste prebrodili potok, vyliezli na vysoký strom či zjedli dážďovku. Takéto „skúšky odvahy,“ však skôr podstupujú deti než dospelí. No aj tí chcú občas dokázať, že im nechýba odvaha. Aj keď na svoju odvahu (či hlúposť) doplatia vlastným životom. Podobne ako tento muž z Austrálie, ktorý zjedol slimáka. Zomrel neuveriteľných osem rokov po tomto čine odvahy.

Sam Ballard bol mladým hráčom obľúbenej hry rugby, ktorý mohol mať pred sebou skvelú kariéru. Mohol. Keby sa kedysi dávno, v roku 2010, nerozhodol zjesť záhradného slimáka. Sama na jednom záhradnom večierku, na ktorom nechýbal alkohol, vyzvali kamaráti aby zjedol slimáka plaziaceho sa po stole. Vtedy sa len 20-ročný odvážlivec rozhodol pre čin, ktorý sa mu stal neskôr osudným.

Nakazil sa vzácnym pľúcnym parazitom

Chybička bola v tom, že Sam nezjedol len slimáka, ale ako bonus spolu s ním dostal vzácneho pľúcneho parazita Angiostrongylus cantonensis. Tento parazit sa síce skôr vyskytuje u hlodavcov, ale môže sa preniesť aj na slimákov. Po tomto nerozvážnom čine sa Samovi začal odpočítavať zostávajúci čas na svete, pretože sa práve nakazil smrteľným parazitom.

Ak vás zaujíma, ako prebieha samotná nákaza, pozrite si nasledujúce video:

Už po pár dňoch od tohto incidentu Sam začal pociťovať bolesti nôh. Pýtal sa matky, či to môže mať z toho, že zjedol slimáka. Tej sa to zdalo málo pravdepodobné. Avšak keď bolesti neprestávali, matka sa s ním rozhodla ísť k lekárovi. Ten potvrdil, že sa Sam nakazil vzácnym parazitom.Ten po čase napadol aj samotný mozog mladého chlapca.

Z úplne zdravého muža sa čoskoro stal invalid. Ochrnul na všetky štyri končatiny a potravu prijímal len pomocou hadičiek. Na všetky úkony potreboval matkinu asistenciu, ktorá sa oňho takmer deväť rokov s láskou starala a verila v to, že sa raz z toho Sam dostane.

Bohužiaľ sa tak nestalo. Sam sa dostal do kómy, v ktorej bol viac než rok. Rodina sa pripravovala na najhoršie.

Posledné slová patrili mame

Skôr, než Sam upadol do kómy, z ktorej sa nevrátil, vyslovil posledné slová adresované mame. „Milujem ťa.“ Toto vyznanie predstavovalo Samovu poslednú rozlúčku s týmto svetom. Sam nakoniec minulý týždeň podľahol vzácnej infekcii. Mal 29 rokov a jeho smrť bola absolútne zbytočná. Keby nedokazoval svoju odvahu, mohlo dopadnúť všetko inak. Prijať výzvy môže byť poriadna hlúposť. Veď nenadarmo sa vraví, že múdrejší ustúpi.

Lekári neodporúčajú jesť surové slimáky a taktiež upozorňujú na to, aby sme si dostatočne umývali zeleninu, najmä šaláty, ktoré bežne konzumujú aj slimáky. Pretože i keď ide o extrémne vzácne ochorenie, obeťou môže byť ktokoľvek.

sciencealert
Príbehy
0
Komentovať (0)