Areál bývalých kúpeľov na Borovej hore vo Zvolene roky pôsobil ako miesto, kde sa zastavil čas. Opustené budovy, zarastené chodníky a zvláštna atmosféra lákali skôr zvedavcov než rodiny na prechádzky. To sa však má čoskoro zmeniť a mesto pripravuje jeho veľkú obnovu.
Borová hora bola kedysi vyhľadávanou rekreačnou oblasťou s liečebným účinkom. Vo Zvolene boli v areáli parku Borová hora vybudované mestské kúpele, ktoré sa v polovici 20. storočia prebudovali na sanatórium na liečenie tuberkulózy a respiračných chorôb.
Dnes je technický stav areálu dlhodobo zanedbaný. Preto samospráva pripravila projekt, ktorý má miestu vrátiť dôstojnosť a nové možnosti využitia. Informoval o tom portál My Zvolen.
Administratíva je vybavená
Rekonštrukcia už má súhlas, stavebné povolenie je schválené a mesto spúšťa verejné obstarávanie. Ak nenastanú problémy, práce by mohli začať ešte pred letom. Financovanie sa spolieha aj na eurofondy, konkrétne Program Slovensko, z ktorého Zvolen získal takmer 456 000 eur.
Prvá etapa obnovy sa zameria najmä na revitalizáciu prírodného prostredia. V pláne je výsadba nových stromov a kvetov, obnova trávnatých plôch či rekonštrukcia chodníkov z ekologických, priepustných materiálov.
To podľa TASR potvrdil aj primátor Zvolena Vladimír Maňka. „Tie budú z priepustných materiálov, aby sa posilnili biodiverzita a funkcia zadržiavania vody v krajine. K jazeru vybudujú mólo, osadia lavičky a ďalší parkový mobiliár,“ objasnil s tým, že v areáli pribudne oplotenie a verejné osvetlenie. Nevyhnutnosťou je podľa neho aj kamerový systém. „V rámci stavebných prác zbúrame malé schátrané objekty a jeden z nich prerobíme na čitáreň,“ poznamenal.
Liečili sa tam partizáni
Borová hora má za sebou silný príbeh. V minulosti slúžila ako liečebné zariadenie pre pacientov s ochoreniami dýchacích ciest, vrátane tuberkulózy. Počas Slovenského národného povstania sa budova využívala ako nemocnica pre partizánov. Sanatórium fungovalo až do roku 1999, keď sa zdravotnícke služby presunuli do nemocnice v meste.

Odvtedy areál postupne upadal. V roku 2011 bol areál sanatória na Borovej hore vyčistený a sprístupnený pre verejnosť ako rekreačná oblasť a park.
V blízkosti aj arborétum
Borová hora však nie je len bývalé sanatórium a rekreačný priestor. Je to aj významné prírodné a vedecké miesto. Približne 3 km od centra Zvolena sa tu rozprestiera Arborétum Borová hora, vedecko‑pedagogické pracovisko Technickej univerzity vo Zvolene, ktoré je známe v celom regióne.

Toto arborétum je jedným z najväčších svojho druhu na Slovensku. Má takmer 50 hektárov a nachádza sa v ňom približne 500 druhov drevín s viac ako 1000 kultivarmi a 1500 geografickými pôvodmi. K tomu patrí aj rozsiahla zbierka ruží s takmer 800 odrodami, alebo viac ako 700 druhov kaktusov a sukulentov v skleníkoch.
Trump v Iráne otvoril Pandorinu skrinku: Z Kuby chce mať možno ďalší prímorský rezort, hovorí expert Ondrášik
Zúfalí ľudia kričali, chorý pilot sa zamkol v kokpite. Lietadlo v rýchlosti 700 km/h namieril do Álp, zavraždil 149 ľudí
Tajomný majiteľ pikantnej platformy z nej vybudoval impérium a stal sa boháčom. Nahromadil majetok vo výške 4,7 miliardy
Kristína a Juraj žijú na Islande: Život je tu drahý, ale jeho kvalita je vysoká. Miestnym chýba spontánnosť
Najzábavnejšia loď sveta má na streche motokárovú dráhu. Plavba pritom vyjde len na pár stoviek, má to háčik
Z nového seriálu diváci šalejú, láme rekordy sledovanosti: Ľudia ho nevedia vynachváliť, aj keď končí tragédiou












Nahlásiť chybu v článku