Rusko nechce prímerie, ktoré by Kyjevu poskytlo čas na oddych a možnosť pripraviť sa na pokračovanie vojny, ale plnohodnotný mier, vyhlásil v utorok hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v odpovedi na otázku o postoji Moskvy k návrhu Kyjeva na prípadné vianočné prímerie. TASR o tom informuje na základe správ denníka Le Monde a stanice BBC.
„Ak chcú Ukrajinci uprednostniť krátkodobé, nerealistické riešenia pred dohodou, je nepravdepodobné, že budeme ochotní sa na tom zúčastniť,“ povedal Peskov v súvislosti s možným vianočným prímerím.
„Chceme mier, nie prímerie, ktoré by v podstate dalo Ukrajine odklad a vydláždilo cestu k obnoveniu bojov. Chceme ukončiť túto vojnu, dosiahnuť naše ciele, brániť naše záujmy a zaručiť mier v Európe do budúcnosti. To je to, čo chceme,“ zdôraznil Peskov.
Vyzýva aj Európa
Na zastavenie bojov na Ukrajine počas Vianoc vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina v pondelok aj nemecký kancelár Friedrich Merz. „Možno má ruské vedenie ešte kúsok ľudskej slušnosti a aspoň na pár dní počas Vianoc nechá obyvateľstvo na pokoji od tohto teroru,“ povedal Merz v pondelok večer na tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Berlíne.
Ruské médiá pred týždňom pripomenuli, že počas tzv. špeciálnej vojenskej operácie – ide o termín, ktorým sa v Rusku označuje ruská invázia na Ukrajinu – ruské vedenie vyhlásilo prímerie iba jediný raz: pri príležitosti 80. výročia Dňa víťazstva. Putinov rozkaz zastaviť všetky vojenské operácie platil od polnoci 8. mája do polnoci 11. mája.
Patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill vyzval začiatkom roka 2024 na vianočné prímerie, aby sa veriaci mohli zúčastniť na sviatočných bohoslužbách. Ukrajinská strana však tento návrh odmietla a označila ho za propagandistický krok.
O obľúbenom animáku Tom & Jerry sa šíri konšpirácia, ktorú ste možno počuli aj vy. Pravda je však inde
Navštívili sme nádherné miesto na Slovensku, zamilovali sme si ho. Je zaradené medzi „Sedem divov Turca“
Strčil prsty do vagíny a pozrel sa dnu, keď sa to považovalo za nechutné: Otec gynekológie experimentmi mučil otrokyne
Veterinárka Mária Poláčková: Eutanázia je posledný akt lásky, nie zlyhanie. Ľudia zvieratá poľudšťujú
Luana je najmladšou self-made miliardárkou. Baletka zbohatla na biznise, ktorému málokto veril, na krku má aj žaloby
Strčila jej hlavu do záchoda, do hrdla liala čistiace prostriedky: Matka 10 detí dlhých 25 rokov držala v zajatí dievča












Nahlásiť chybu v článku