Opozícia kritizuje, že parlamentná schôdza k jej návrhu na odvolanie ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) sa pre uznášanianeschopnosť neotvorila. Poukazuje na absenciu koaličných poslancov. Hovorí o nedemokratických praktikách.
Šaška opätovne kritizuje za tender na vydanie povolenia na prevádzkovanie záchraniek. Trvá na jeho konci v ministerskom kresle. Uviedli to opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR novinárom v parlamente.
PS: Minister zlyhal a nemá čo robiť vo funkcii
„Koaliční poslanci nechcú pracovať, nechcú vysvetľovať podozrenia, ktoré vznikli,“ poznamenal poslanec Oskar Dvořák (PS). Ministrovi zdravotníctva vyčítal, že koaličných poslancov nepresvedčil, aby sa na rokovaní zúčastnili. „Ak by bol slušný alebo by rešpektoval parlamentarizmus, tak mohol svojim kolegom povedať, že nech schôdzu otvoria a umožnia diskusiu, nech môže všetko priamo v pléne NR SR obhájiť,“ povedal.
Pripomenul, že vo veci tendra stále nie je zodpovedané množstvo otázok a „kauza“ nie je ukončená. „Bude nás čakať ešte druhý tender. Zlyhal v prvom tendri. Buď mu išli veľké ‚hlasácke‘ kšefty popod nos, alebo je taký babrák, že si to nevšimol. Takýto človek na svojom mieste, na ministerskom poste, nemá čo hľadať,“ okomentoval.
SaS: Parlamentná demokracia prestala fungovať
Aj poslanci za SaS kritizovali, že sa schôdzu pre neúčasť koaličníkov nepodarilo otvoriť. Upozornili na to, že stále neboli prerokované ani ďalšie opozičné návrhy. „Parlamentná demokracia v tomto momente prestala fungovať,“ podotkla Mária Kolíková (SaS). Vyjadrila sa aj k otázkam, prečo sa na schôdzi nezúčastnila celá opozícia.
Poukázala na to, že aj keby prišli všetci, odvolávanie by sa pre absenciu koaličných zákonodarcov neuskutočnilo. Informovala tiež o tom, že pri prvom pokuse o otvorenie schôdze ich bolo menej, pretože viacerí poskytovali prvú pomoc opozičnej poslankyni.
Rokovanie sprevádzal nečakaný incident
Štvrtkové rokovanie Národnej rady SR (14. augusta) sprevádzala aj nečakaná udalosť. Opozičnej poslankyni Ingrid Kosovej z Progresívneho Slovenska prišlo nevoľno priamo v garáži parlamentu. Podľa informácií TV Markíza na miesto okamžite prišla záchranná zdravotná služba, ktorá ju s bolesťami chrbta previezla do Univerzitnej nemocnice v bratislavskom Starom Meste. Informáciu pre televíziu potvrdil hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Richard Bolješík.
„Operačné stredisko ZZS vyslalo 1xRZP do garáží v Starom Meste. Záchranári previezli s bolesťami chrbta 50-ročnú ženu do UNB v Starom Meste,“ uviedol.Podľa poslankyne Márie Kolíkovej (SaS) bola o zdravotných problémoch Ingrid Kosovej upovedomená aj predsedajúci schôdze Richard Raši (Hlas-SD).
Napriek tomu nechal parlament hlasovať o otvorení schôdze, hoci viacerí poslanci v tom čase poskytovali Kosovej prvú pomoc. „Aj keby som rátala poslankyňu, ktorej bola privolaná záchranná služba, tak by sa to nepodarilo otvoriť. Je však veľmi zvláštne, že schôdza sa otvárala napriek tomu, že v pléne neboli ďalší opoziční poslanci, ktorí jej poskytovali prvú pomoc,“ dodala Kolíková.
Hnutie Slovensko: Koalícia sabotuje schôdzu, lebo sa bojí pravdy
Hnutie Slovensko zase skonštatovalo, že vládna koalícia sabotovala schôdzu, pretože sa bojí pravdy. „Boja sa počúvať to, čo vie už aj malé dieťa na Slovensku, že Šaško, Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a prezident Peter Pellegrini s ich sponzormi v pozadí Hlasu chceli urobiť jeden obrovský megapodvod s tendrom na záchranky,“ vyhlásil poslanec Július Jakab (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Apeloval na odchod Šaška z ministerského postu. Tvrdí, že na štvrtkovej koaličnej rade sa bude diskutovať iba o tom, ako financie z tendra rozdeliť nanovo medzi viacerých sponzorov. „Jediná úloha štvrtkovej koaličnej rady je, aby vymysleli, ako si idú dve miliardy eur rozdeliť medzi svojich sponzorov a oligarchov,“ uzavrel.
Odvolávanie sa presúva na september
Poslanci nerokovali o návrhu na odvolanie šéfa rezortu zdravotníctva. Schôdzu sa im pre uznášanianeschopnosť nepodarilo otvoriť. Odvolávanie Šaška by tak mali riešiť až na riadnej schôdzi v septembri, do ktorej programu by sa mal návrh zaradiť. Návrh na odvolanie ministra podala opozícia.
Dôvodom bol tender na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Šaško v súvislosti s kritikou tendra reagoval, že nedopustí škandály či „kšefty“. Požiadal Generálnu prokuratúru SR o prešetrenie zákonnosti postupov v súvislosti s výberovým konaním. Avizoval tiež, že tender bude zákonným spôsobom zrušený. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby ho zrušilo v stredu (13. 8.).
Nahlásiť chybu v článku