Odborníci upozorňujú, že v Jadranskom mori sa čoraz častejšie objavuje ryba, ktorá tam nemá čo robiť. Navyše je aj nebezpečná, a to nielen pre ľudí, ale aj pre životné prostredie.
Ako informuje web TN.cz, odborníkov čoraz viac znepokojuje výskyt štvorzubca striebropasého (Lagocephalus sceleratus) v obľúbenej destinácii Slovákov. Okrem toho, že je hrozbou pre ekosystém, vyznačuje sa tým, že je mimoriadne toxický. Pôvodne sa štvorzubec vyskytuje najmä v oblasti Indického a Tichého oceánu. V Jadrane mu ale vyhovujú čoraz teplejšie vody a menej prirodzených predátorov.
Orgány, ale aj mäso ryby obsahuje tetrodotoxín, veľmi silný neurotoxín. Už do niekoľkých minút od konzumácie dochádza k paralýze nervového systému. Ochrnú dýchacie svaly a človek prichádza o zrak. Následky môžu byť v niektorých prípadoch fatálne. Ideálne je rybu nielen nekonzumovať, ale ani sa jej nedotýkať, štvorzubec totiž môže mať toxíny aj na koži.
Ak štvorzubca v mori zbadáte, nerobte prudké pohyby a pomaly sa vzdiaľte.
V kostole ňou vyháňajú diabla, pôvodne bol vo fľašiach kokaín. Coca-Cola je aj dnes zakázaná v 2 štátoch sveta
Zabíjal na lodi, už je aj na pevnine: Nakaziť sa nie je jednoduché, hantavírus však môže byť nebezpečný
6-ročná menštruovala a ubližovala svojim rodičom. Adoptovali si dievča, ktoré malo byť krutou dospelou ženou
















Nahlásiť chybu v článku