Spotrebiteľské ceny benzínov a nafty počas 32. týždňa pokračovali v poklese, keď všetky tri najpoužívanejšie pohonné látky zlacneli medzitýždňovo o takmer jeden cent. Cena stlačeného zemného plynu (CNG), skvapalneného zemného plynu (LNG) aj skvapalneného ropného plynu (LPG) sa mierne zvýšila. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Motoristi nakupovali 98-oktánový benzín v priemere za 1,781 eura, 95-oktánový benzín bol na úrovni 1,572 eura a motorová nafta sa predávala za 1,477 eura za liter. „Oba benzíny sa predávali najlacnejšie za posledných sedem mesiacov, cena motorovej nafty bola na úrovni zo začiatku júna. Aktuálne ceny boli oproti minulému roku nižšie v priemere o 7 %,“ priblížil ŠÚ SR.
Výrazné medziročné poklesy
Takýto vývoj je pritom pomerne zvláštny, pretože v lete sa ceny týchto palív zvyknú zvyšovať, keďže je uprostred dovolenkovej sezóny veľký dopyt. Naopak, plyny za ostatný týždeň zaznamenali mierne zdraženie. LPG sa predával za 0,713 eura za liter, o 2,6 centa drahšie ako predchádzajúci týždeň. Zdražel aj kilogram LNG, o 1,1 centa, na 1,609 eura. Cena CNG nepatrne stúpla na hodnotu 1,602 eura za kilogram.
Medziročne bola aktuálna cena najpredávanejšej motorovej nafty nižšia o 8,5 % a kvalitnejší 98-oktánový benzín bol lacnejší o 6,9 %. Cena 95-oktánového benzínu bola v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka nižšia o 5,3 %. Cena LNG bola o 14,2 % vyššia, CNG bol oproti minulému roku drahší o 6,7 % a LPG medziročne stúpol o 2,7 %.
Počas 32. týždňa stál plyn bioLNG 2,340 eura za kilogram, medzitýždňovo jeho cena klesla o 13 centov. Hodnota vodíka zostala na úrovni z posledných mesiacov, kilogram sa nakupoval za 21,6 eura a elektrická energia slúžiaca na nabíjanie elektromobilov bola na úrovni 0,41 eura za 1 kWh (pri rýchlosti nabíjania AC).
Monika a Zbyšek vyrábajú na Sicílii olivový olej: Platy sú tu nižšie, no južanský život je nám blízky
Preskúmali sme starú jadrovú elektráreň na Dunaji: Prevádzku museli v poslednej chvíli zastaviť, dnu sa dostanete aj vy
365 dní bez kvapky alkoholu: Takto som prežila rok bez vodky a piva. Čakala som zázraky, prišlo niečo lepšie
Netušili, že o chvíľu zomrú, prežil len jeden: Od najväčšej leteckej tragédie Slovenska prešlo už 20 rokov
Ficovi zasvietili očká, že bude niečo dohadovať: Expert vysvetlil, či sa ľudia majú novej atómky obávať
Radek sa viezol 21 hodín vlakom so železnou rudou pri 50 °C: Pred slnkom sa nedalo schovať, raz za život stačilo
Sadistický vrah znásilňoval a mučil 13-ročných chlapcov. Šéf IĽP tvrdí, že Irán zažíva najväčšiu krízu za celé desaťročia
Najmladšia obeť nemala ani 17 rokov. Jedna z najhorších tragédií v bani Dukla si vyžiadala až 108 životov
Kapitán si užíval s milenkou, na vlasoch mal kokaín. Likvidácia havárie Costa Concordie stála trikrát viac ako výroba lode









Nahlásiť chybu v článku