Ministerka Martina Šimkovičová čelila jednej petícii za jej odstúpenie na začiatku roka. Po niekoľkých krokoch, ktoré vyvolali napätie v spoločnosti a pobúrenie v kultúrnej obci, je na stole ďalšia – výzva na jej odvolanie. V priebehu menej ako 24 hodín ju podpísalo viac ako 100-tisíc ľudí naprieč Slovenskom.
Petícia prišla po zrušení RTVS, zmenách vo Fonde na podporu umenia, výmene riaditeľky Bibiany, či odvolaní generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla. V stredu 7. augusta Šimkovičová odvolala aj generálnu riaditeľku Slovenskej národnej galérie Alexandru Kusú.
Za slobodnú kultúru sa postavila aj bývalá prezidentka
„Ministerka Šimkovičová nikdy nechápala a dodnes nepochopila, že úlohou ministerstva nie je ničenie rezortu a šikanovanie ľudí z kultúrnej a umeleckej komunity, ale jeho zveľaďovanie a vytváranie priaznivej atmosféry a podmienok pre slobodnú a tvorivú kultúrnu prevádzku,“ uvádzajú ako jeden z dôvodov autori a autorka.
Za vznikom výzvy na odvolanie stojí umelecká obec – výtvarník Martin Šútovec, herečka Zuzana Fialová, spisovateľ Michal Hvorecký a herec Richard Stanke. Tvrdia, že za necelý rok vo funkcii ministerka neponúkla nič iné ako deštrukciu zvereného rezortu.
Podporu umeleckej obci vyjadrila aj bývalá prezidentka Zuzana Čaputová. Tá sa postavila za Mateja Drličku aj Alexandru Kusú. „Museli prekonávať nezáujem a hájiť slobodu umeleckej tvorby nielen vo svojich inštitúciách, ale aj mimo nich. To by mal byť dôvod na poďakovanie, nie na odvolanie. Vyjadrujem obom podporu, ako aj Slovenskému národnému divadlu, Slovenskej národnej galérii a celej slobodnej kultúre,“ napísala Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.
Dodala, že umelecká obec má silný cit pre spravodlivosť a tak býva často vedomím, svedomím a pamäťou aj vtedy, keď ju mnohí iní strácajú. „Vaša tvorivá sloboda je aj našou. Atmosféra, ktorá nie je priaznivá k umeniu a kultúre, pôsobí nezdravo na celú spoločnosť. Vy ste indikátorom našej slobody. Potrebujeme vás!“
Navštívili sme mimoriadne významné miesto na Slovensku celkom zadarmo: Pravdepodobne ste o ňom nepočuli
Beáta Jurík z PS: Fico poslal Putinovi vianočný darček. V stanovisku Slovenska chýba zmienka o územnej celistvosti Ukrajiny
Navštívili sme tradičné dedinské vianočné trhy aj so zabíjačkou. Stretli sme známych z detstva a ochutnali špeciality
Analytička Lauková o energopomoci: Dostane ju človek, ktorému zvýšili plat, dôchodcovia môžu mať problém
Miška a Denis zo Sexuálnej výchovy: Klitoris je oveľa väčší, ako si ľudia myslia. Toto urobte po každom pohlavnom styku
Ešte ho ani neotvorili, už nahnevali vodičov: Za tunelom Višňové nastáva zmena, mnohí vodiči majú hlavu v smútku
Bola vysušená 5 rokov doma v garáži a jej rodina si to nevšimla: Záhada úmrtia mladej ženy vám nedá spávať
Už malý detail vie ušetriť desiatky eur, takto si nastavte radiátory. Odborníci upozorňujú, čo je doma najväčší problém
Patrí medzi najlacnejšie lyžiarske strediská v Európe: Najete sa tu už od 5,5 eura, cena skipasu vás prekvapí
S analytikom Potočárom sme sa rozprávali o energopomoci. Boli sme na magických trhoch, očarili nás ponukou aj cenami








Nahlásiť chybu v článku