Slovensko sa podľa HNonline vzdalo troch miliónov vakcín od Pfizeru. Na otázku, prečo sa tak štát rozhodol, hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová neodpovedala.
Za ministerstvo však ubezpečila, že v rámci druhého kontraktu má Slovensko potvrdených dodatočných 3,4 milióna vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech. Tie majú prísť od apríla do decembra tohto roka. „Tieto vakcíny sú nad rámec pôvodného kontraktu 2,4 milióna očkovacích dávok,“ uviedla Eliášová pre agentúru SITA.
O tom, že sa Slovensko vzdalo troch miliónov vakcín od Pfizeru, informoval v pondelok spravodajský portál HNonline. Ešte v decembri Slovensko pri ponuke od Pfizeru objednalo všetky ponúknuté dávky v objeme 2,4 milióna. Keď Európska únia rokovala o ďalších 200 mil. dávkach, z ktorých si Slovensko opäť mohlo uplatniť ďalších 2,4 milióna, však padlo rozhodnutie o krátení amerického Pfizeru.
Uplatnili sme si len štvrtinu dávok
Stalo sa tak približne v čase, keď krajina pripustila nákup neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V. Pfizer Slovensko pre HN potvrdil, že Slovensko si z druhého balíka uplatnilo len 600-tisíc dávok, teda štvrtinu. „Keďže z nasledujúcich dodávok už Slovensko neobjednalo plné množstvá, je predpoklad, že dodávky do SR budú voči iných krajinám EU významne nižšie. V zásade však platí, že pri využití plných kapacít dodávky vakcíny Comirnaty môžu byť pre krajiny v druhom štvrťroku tohto roka až strojnásobené voči prvému kvartálu,“ uviedol Miroslav Lednár z Pfizeru.
V tomto prípade sme sa tak vzdali nároku na 1,8 milióna dávok. Zároveň si Slovensko neuplatnilo žiaden podiel z opcie a vzdalo sa tak 1,2 miliónového kontraktu. Spolu sa tak Slovensko zatiaľ vzdalo od Pfizeru dodávok v objeme 3 miliónov. Exminister zdravotníctva Marek Krajčí k objednávke 600-tisíc vakcín z 2,4 milióna možných pre HN povedal, že „toto množstvo odporučilo Konzílium odborníkov“.
Zároveň naznačil, že pôvodné dodávky sa urýchlia a navýšia. „Množstvo vakcín od Pfizer/BioNTech na druhý kvartál však bolo vďaka ústretovosti navýšené na maximálne možný odber,“ uviedol. V súvislosti so Sputnikom odkázal, že o ruskej vakcíne „sa začalo uvažovať vo februári, vzhľadom na vážnu epidemickú situáciu v krajine, keď začali vážne vypadávať zakontrahované vakcíny cez VO EK,“ dodal.
Mladík spadol do 45 cm škáry za chladničky v obchode a našli ho po 10 rokoch. Kým jeho telo hnilo, ľudia tam nakupovali
Poslanec Bartek exkluzívne pre interez: Františkovi Mikloškovi sa neospravedlním, nepovedal som nič vulgárne
Obed nás vyšiel na 42 eur, najedli sme sa až na druhý pokus. Boli sme v podniku z novej časti Na nože
Nikola a Hana dali výpoveď v práci a odišli na Zanzibar: Ľudia tu zarábajú 171 eur mesačne, dostávame ponuky na vydaj
Slovenku si mal Epstein kúpiť ako otrokyňu na sex, keď mala len 15 rokov: Neskôr mu mala pomáhať, oficiálne je nezvestná
Bitka, ktorá rozhodla o 2. svetovej vojne: V Stalingrade stratili obe strany milión vojakov, pre nacistov to bol ale koniec
Doktorka farmácie: Infúzie vitamínu C sú pre zdravých ľudí zbytočné a môžu byť rizikové. Prevetrajú tiež peňaženky
Zvládne byť prorokom každý? Naša redakcia predpovedala 46 vecí na rok 2025, vyše 44 % z toho správne
Matka 10 detí 25 rokov držala v zajatí dievča. Boli sme v reštaurácii z novej epizódy Na nože, zostali sme nespokojní









Nahlásiť chybu v článku