Hurikány čoraz viac naberajú na sile. Informoval o tom vedec James Kossin z amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA), ktorý viedol štúdiu na University of Wisconsin-Madison.
Vo výskume sa zamerali na satelitné dáta z obdobia 1979 až 2017 a zistili, že maximálne ustálené vetry časom zosilneli. Štúdia dokázala to, čo odborníci podľa modelov očakávali v súvislosti s klímou, ktorá je čoraz teplejšia. Dáta poukazujú na zvýšenú možnosť premeny tropických cyklón na väčšie búrky s kategóriami tri až päť Saffirovej-Simpsonovej hurikánovej stupnice.
Hurikánová sezóna sa v Atlantickom oceáne oficiálne začína 1. júna a NOAA plánuje tento týždeň predstaviť svoju predpoveď.
Kossin pozoruje hurikány už roky.V roku 2018 viedol štúdiu, ktorá odhalila, že hurikány sú pomalšie, zvyšujú lokálne zrážky a záplavy.
Nová štúdia predpokladá, že zvýšená intenzita tropických cyklón je zrejme naviazaná na klimatické zmeny
„Je to krok vpred, ktorý zvýšil naše presvedčenie o tom, že hurikány sú silnejšie aj v dôsledku globálneho otepľovania,“ povedal vedec. „Naše výsledky nám však nehovoria, ako na tento trend vplýva ľudská aktivita a do akej miery len nestálosť v prírode,“ dodal.
Vývar za 3,90 € a ríbezľové pivo za 4 €: Našli sme najstaršiu slovenskú reštauráciu, po večeri sme ochutnali niečo nečakané
Outlet z kauzy slayáda začal veľkolepo, rýchlo sa z neho stala „nákupná zóna duchov“. Zákazníkov si užíval krátko
Budú počas vianočných sviatkov otvorené obchody? Reťazce hlásia zmeny, pozrite sa, ako to bude po novom
Šéf IĽP: Ficova vláda je asociálna a zbabelá. Bez ľudských práv sme len platiči daní a zdroje pre korporácie
Vianočné trhy u našich susedov sú ako z rozprávky: Na šunku za 6 eur sa tvorili rady, na cenu si dajte pozor
Psychologička Zuzana o alkohole: Fero Joke verejne priznal chybu a bol to správny krok, riskoval svoju reputáciu
Do Bratislavy lietadlom, do Košíc zase vlakom. Za 1 deň som porovnala oba spôsoby cesty, určiť víťaza je náročné
Nikola žije v Španielsku: Väčšina ľudí tu zarába okolo 1 300 € mesačne. Prenájom jednoizbového bytu v Madride stojí 1 000 €










Nahlásiť chybu v článku