Maďarsko by sa v budúcnosti malo stať podľa predstáv premiérovho splmomocnenca pre ochranu nefajčiarov Jánosa Lázára prvou krajinou planéty, v ktorej sa nebude fajčiť.
Lázár by chcel dosiahnuť, aby občania, ktorí sa v Maďarsku narodia po 1. januári 2020, nesmeli kupovať žiadne tabakové produkty, a to ani po dovŕšení 18. roku života.
Vyplýva to z informácií, ktoré priniesol internetový portál maďarskej vláde blízkeho periodika Magyar Idök a tlačová agentúra APA.
Podľa informácií z Budapešti tamojšia vláda bude reagovať na iniciatívu až po predložení Lázárových konkrétnych odporúčaní. Na dosiahnutie cieľa, ktorým by mal byť absolútny zákaz fajčenia v krajine, by sa v prípade potreby pristúpilo hoci k novelizácii ústavy.
Iniciatíva by sa podľa Lázára netýkala občanov narodených do roku 2020.

Premiérov splnomocnenec by rád dosiahol zákaz fajčenia v nákladných vozidlách, sprísnenie tabakovej legislatívy a tým aj výrazne zníženie počtu vydávaných licencií. Perspektívne sa uvažuje aj o zriadení štátneho programu na odvykanie od fajčenia pre súčasných asi 2,5 milióna maďarských fajčiarov.
János Lázár volá aj po zavedení pľúcnych vyšetrení v celej krajine. Zamestnancom by v prípade ich neabsolvovania hrozili vysoké odvody poisťovniam.

Podľa informácií z Budapešti tamojšia vláda bude reagovať na iniciatívu až po predložení Lázárových konkrétnych odporúčaní. Na dosiahnutie cieľa, ktorým by mal byť absolútny zákaz fajčenia v krajine, by sa v prípade potreby pristúpilo hoci k novelizácii ústavy.
Maďarsko je podľa Eurostatu s 27-percentným podielom rakoviny pľúc na všetkých úmrtím končiacich nádorových ochoreniach na čele rebríčka členských krajín.
Šéf IĽP: Ficova vláda chce Slovákov v zahraničí umlčať, zasahuje do ich práva voliť. Krajina cúva, nejde vpred
Bola som na najlepšom letisku na svete: Vodopád je zadarmo, najete sa aj lacno a okúpete v strešnom bazéne
Mirka odišla na Lombok, kde ju jedlo v reštaurácii vyjde 1 euro. Analytik povedal, aké konsolidačné opatrenia by nám pomohli
Chcela si vziať život, a tak skočila z Empire State Building. Elvita Adamsová je jediná žena, ktorá to prežila
Kyanidu neveril, poistil sa guľkou do hlavy. Posledné dni Adolfa Hitlera boli plné paranoje a strachu
Finančný poradca Kravár o hypotéke na bývanie: V troch prípadoch môže byť ťarchou. Je reálna aj s príjmom 700 eur
Krimiseriály už nemajú ďaleko od reality: Expert zo SAV vysvetľuje, ako DNA pomáha polícii odhaľovať páchateľov












Nahlásiť chybu v článku