Foto: Twitter (KaleighRogers)

Legendy a rozprávky majú svoje osobité pútavé čaro, ktoré hlavných hrdinov predurčuje na veľké skutky.

Práve toto je dôvod, prečo sú milované po celom svete všetkými generáciami. Niekoľko najlepších diel sa dokonca sa stále teší stále novým spracovaniam, či už v podobe animákov, celovečerných filmov alebo hier. Spomedzi nich asi najväčšmi vyniká legenda o kráľovi Artušovi a legendárnom meči Excalibur. A tento dobre známy príbeh sa nápadne podobá na situáciu, ktorá sa pred nedávnom odohrala vo Švédsku.

Len 8-ročné dievčatko vytiahlo toto leto zo švédskeho jazera Vidöstern veľmi dobre zachovaný stredoveký meč. Akoby sa dalo čakať, internet (najmä Twitter) sa okamžite chytil príležitosti a dievčatko vymenoval za právoplatnú kráľovnú. A čoho?

Anglicka? Švédska? Planéty? Na tom absolútne nezáleží. Táto náklonnosť voči jej významnému objavu je viac než milá, no v skutočnosti je za tým o čosi viac. „Bola som vo vode a hádzala som kamene a papeky, aby som videla, ako ďaleko doletia. A zrazu som našla papek, ktorý mal rúčku a bol na konci špicatý. Zakričala som na ocka, že som našla meč,“ vysvetľuje malá severská hrdinka.

Jej otec však veľmi rýchlo pochopil, že nejde o hocijaký objav a spojil sa s archeologičkou Annie Rosén. „Keď som zbadala fotku, nabehla mi husia koža,“ hovorí Annie. „Mala som dovolenku, no okamžite som vycestovala za touto rodinou.“ Meč bol skvelo zachovaný. Meral zhruba 85 centimetrov a neďaleko od náleziska sa podarilo objaviť aj jeho puzdro, ktoré bolo tvorené prevažne z dreva a kože.

Jeho vek bol odhadnutý na úctyhodných 1 000 rokov. Keď sa naň však archeológovia pozreli bližšie, zistili, že by mohol byť ešte starší. Jeho pôvod tak približne datujú do 5. až 6. storočia. Nie je jasné, ako sa sem meč dostal, no o pár týždňov na to, sa podarilo na mieste nájsť aj stredovekú brašňu. Tým pádom by mohlo ísť o nové nálezisko, ktorého pôvod je zatiaľ stále nejasný. Najkrajšie na to celom však je, že tento objav vyčaril úsmev na tvári dieťaťa, čo je občas to najdôležitejšie v živote človeka.

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )