Ak ste nadšencami cyklistiky rozhodne, by ste mali navštíviť našich severných susedov. Ak však do Poľska cestujete z iných dôvodov, skúste si do auta napchať aj dvojkolesový pohon, alebo si bicykel požičajte priamo tam. Toto jednoducho musíte vyskúšať!

Predstavte si nočnú jazdu na bicykli. Vo všeobecnosti nič príjemné. Dohľad je dosť obmedzený a ani vás nie je veľmi dobre vidieť, takže si treba dávať skutočne dobrý pozor. Čo by ste však povedali na cyklistickú trasu označenú modrým jasným svetlom, ktorého zdrojom je slnečná energia? Poľsko totiž prichádza so skutočne revolučným ekologickým projektom, ktorý si dozaista budete chcieť vyskúšať.

V Európe sa to v poslednom čase prelomovými ekologickými nápadmi len tak hemží. Len nedávno sme vám písali o Francúzsku, ktoré zakázalo používanie a výrobu plastových riadov, pohárov, príborov a takisto aj plastových sáčkov.

Cyklistika je veľmi obľúbeným rekreačným športom a mnoho ľudí ju ekologicky využíva aj na každodennú dopravu. Jazda v zníženej viditeľnosti však prináša mnohé riziká. Poľsko sa však na tento problém pozrelo moderným a ekologickým okom a vytvorilo niečo, čo stojí skutočne za obdiv. Otvára totiž novú cyklistickú trasu neďaleko malého mesta Lidzbark Warmiński, ktorá je osvetlená pruhom modrého fosforeskujúceho svetla, ktorého zdrojom je slnečná energia. Dve muchy jednou ranou…

inhabitat.com
inhabitat.com

Podľa prezidenta spoločnosti TPA Sp. z o.o, ktorá projekt realizuje, bude cyklistická trasa žiariť v noci po dobu približne 10 hodín. Celý deň bude slnko chodník „zásobovať“ energiou, ktorá sa v tme premení na modré žiariace svetlo. Projekt má byť akýmsi vizionárskym plánom a jeho podstatou je zlepšiť bezpečnosť cyklistov s využitím alternatívnych prostriedkov.

Táto cyklotrasa v Poľsku nie je prvým podobným projektom. Spoločnosť sa inšpirovala holandským projektom z mesta Neuen asi 100 kilometrov od Amsterdamu. Tu holandský umelec inšpirovaný Van Goghovým dielom The Stary Night vybudoval svietiacu cyklotrasu už na začiatku roku 2016.

inhabitat.com
inhabitat.com

Dúfajme, že podobné projekty budú pokračovať a ktovie, možno sa raz dostanú aj do našej krajiny.

interez.sk (Lukáš M.), inhabitat.com, nextnature.net
Príbehy
0
Komentovať (0)