lxmyaa

Michaela / / Série
Kto by chcel chodiť zahalený? Je nosenie pokrývky hlavy znakom utláčania žien? A čo sa stane, keď túto tradíciu odmietnete?

Keď príde na pretras iná kultúra, mnohých to zdvihne zo stoličky. Zrazu sa z nás stávajú odborníci aj na veci, ktoré sú nám úplne vzdialené. Tak to bolo aj v prípade 17- ročnej  Lamyae z Pensylvánie, ktorá sa v hromadnom chate previnila tým, že si dovolila vstúpiť do politickej diskusie.

Všetci máme právo slobodne vyjadriť svoj názor. A pre mnohých to bude možno prekvapením, ale aj moslimské ženy vedia vyjadriť svoj názor na nového amerického prezidenta. Po tom, čo sa Lamyaa zapojila do diskusie, očividne nahnevala niekoho, komu sa minuli argumenty, a tak začal útočiť. Dokonca si to dovolil niekto, koho vôbec nepozná, len majú spoločného kamaráta. Dievčina sa však nedala…

lxmyaa
lxmyaa

Napísala svojmu otcovi, ktorý žije v Saudskej Arábii a spýtala sa ho, či si môže vyzliecť hidžáb. Čo povedal? Možno nie to, čo by mnohí čakali. Nekázal jej o náboženstve ani o tradícii, ale svoju dcéru plne podporil v jej rozhodnutí. Presne tak, ako by to urobil snáď každý milujúci otec na svete.

lxmyaa

 Mnoho ľudí sa rýchlo postavilo na stranu mladého dievčaťa

lxmyaa

A Lamyaa dala všetkým najavo, že to naozaj nemieni urobiť

lxmyaa
lxmyaa

No našli sa aj odporcovia

lxmyaa

Tak sa Lamyaa rozhodla dodatočne vyjadriť svoj pohľad na to, čo sa stalo: „To, či si vyzlečiem hidžáb alebo nie, predsa nebolo zmyslom môjho statusu. Samozrejme, že existujú ženy, ktoré sú donútené k tomu, aby ho nosili. Ale to nie je môj prípad. Nosím ho kvôli sebe a kvôli Bohu. Je to pre ma intímna záležitosť. Nikoho nereprezentujem, konám len sama za seba. Išlo mi len o to, že niečo sa stalo a nedalo mi to, aby som to nechala len tak.“

lxmyaa

To, že niekto pochádza z inej kultúry, či preferuje iné náboženstvo, neznamená, že tým automaticky stráca možnosť vyjadrovať sa k tomu, čo sa deje vo svete. A v tom spočíval zmysel celého statusu mladej moslimky.

Pozri aj: Moslimská žena vám predstaví 10 vecí o Islame, ktoré by chcela, aby poznal každý

interez.sk (Michaela), boredpanda.com
0
Komentovať (0)