Foto: TASR/AP

Švédsku ekologickú aktivistku Thunbergovú nominovali na Nobelovu cenu za mier.

Švédsku tínedžerku a aktivistku za ochranu životného prostredia GretuThunbergovú nominovali na Nobelovu cenu za mier. Navrhli ju traja nórski poslanci – Freddy André Övstegard a dvaja ďalší členovia Socialistickej ľavicovej strany (SV). Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Rozsiahle hnutie, ktoré Greta uviedla do pohybu, významným spôsobom prispieva k mieru,” zdôvodnili jej nomináciu politici. Övstegard ďalej pre nórsky denník Verdens Gang dodal, že “klimatické hrozby sú zrejme jednou z najčastejších príčin vojen a konfliktov“.

Thunbergovú minulý týždeň vo Švédsku v prieskume verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, zvolili za “ženu roka”.


Šestnásťročná tínedžerka organizuje od augusta 2018 každý týždeň protest pred parlamentom v Štokholme, kde sa usiluje upozorniť na to, že od slov na ochranu klímy je zatiaľ ďaleko k činom. Podarilo sa jej inšpirovať aj množstvo iných školákov po celom svete. Tí začali takisto organizovať piatkové demonštrácie, kde vyzývajú na aktívnejšiu ochranu klímy. Demonštrácie sa konajú pod heslom #FridaysForFuture (Piatky za budúcnosť).

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )