foto: YouTube

V dnešnej dobe plnej elektroniky a zaujímavých vynálezov sa len málokedy stane, že nás niečo prekvapí. Vedci však majú vo svojej zásobe ešte pár zaujímavých vecí, ktoré nás všetkých ohromia.

Myslíte si, že vás už nič nemôže prekvapiť? Vedci majú stále skryté vynálezy, ktoré vylepšujú a pomaly ich ukazujú na svetlo sveta. Vďaka týmto zaujímavým materiálom však pochopíte, že budúcnosť, v ktorej dokážu veci lietať či miznúť, je tu.

Hydrofóbny materiál

wikimedia.org

Hydrofóbny materiál nie je až tak neznámy pre veľkú časť ľudí. Používa sa totižto aj medzi nami, smrteľníkmi. Je to špeciálny krycí materiál, ktorý chráni nejakú vec či oblečenie pred vodou, rôznymi inými tekutinami a nečistotami. Materiál bol vytvorený na báze nanočastíc oxidu kremičitého a titánu. Ako sme už spomínali, látka nie je obmedzená iba na používanie v laboratóriách, ale je súčasťou hydrofóbnych sprejov a gélov na oblečenie, obuv, stavebné materiály či dokonca na čistenie oceánov.

Plyn, na ktorom predmety plávajú, ako na vode

Hexafluorid alebo inak povedané plyn SF6 je päťkrát ťažší, ako vzduch. Práve to spôsobuje, že zachytáva  ľahšie predmety, ktoré potom vyzerajú, akoby plávali na vzduchu. Hexafluorid má však ešte jednu prekvapujúcu vlastnosť a to takú, že mení tón vášho hlasu. Stačí, aby ste sa raz nadýchli a hlas budete mať hlboký ako Darth Vader.

Kov, ktorý sa rozpustí vo vašej rukeMožno ste niekde vo videu alebo vo filme videli, ako sa rozpúštajú tekuté kovy. Na to však potrebujete rôzne špeciálne látky. Existuje však aj taký kov, ktorý sa topí pri izbovej teplote alebo vo vašich rukách, no to nie je všetko. V horúcej vode sa materiály vyrobené z gália roztopia pred vašimi očami.

Explodujúci prášok

Triodid dusitý a fulminát strieborný sú zatiaľ používané len vedcami. Sú veľmi nebezpečné dokonca aj na prepravu, pretože stačí jemný úder a explodujú. Keď vybuchnú, zmenia sa na oblaky jasne farebného dymu. Síce tento dym vyzerá veľmi pekne a pôsobivo, no je úplne zbytočný.

Kov s tvarovou pamäťou


Veci vytvorené z nitinolu, sú schopné zapamätať si svoju pôvodnú podobu a vrátiť sa k nej pri zahrievaní. Nitinol je zlúčenina titánu a zliatiny niklu.

Programovateľné drevo

Kto by si myslel, že medzi inteligentnými materiálmi by sa mohlo nachádzať aj drevo. Špecialisti z Technologického Inštitútu v Massachusetts vytvorili pomocou 4D tlače drevené lamináty, ktoré po nasiaknutí vo vode zaujmú určitý tvar.

Horúci ľad

wikimedia.org


Veľmi zaujímavý názov má aj látka, ktorá sa mení z kvapaliny na kryštály. Na prvý pohľad sa nedá odlíšiť od obyčajného vodného ľadu a dokonca vytvára aj podobné povrchové vzory. V skutočnosti je však vytvorený teplom.

Hydrogél


Tento materiál sa používa najčastejšie v lekárstve. Jeho veľkosť sa mení podľa teploty, a preto sa na prvý pohľad môže zdať, že je živý a pohybuje sa.

Samo-opravné materiály


Tento zázrak, ktorý sa jednoducho nedá nijako poškodiť, sa používa na výrobu mobilov, stavebných materiálov a na lekárske účely. Tajomstvo tejto látky spočíva v mikrokapsuliach,v ktorých sa nachádzajú špeciálne baktérie. Tie sa aktivujú vždy, keď sú poškodené a vyplňujú trhliny. Jedného dňa by sa mali tieto látky používať aj na výrobu asfaltu. Naše cesty by tak mohli vyzerať konečne normálne!

Silný materiál, ktorá je 7,5-krát ľahší ako vzduch

wikimedia.org

Aerogél je inovatívny materiál, ktorý je vyvinutý na báze grafénu a má unikátne vlastnosti. Je tvrdý, priehľadný, odolný voči ohňu a veľmi dobre zachováva teplo. Zároveň je aj 1,5-krát hustejší ako vzduch a 500-krát menej hustý ako voda. Je to tiež jedna z najdrahších existujúcich látok. Kus o veľkosti vašej dlane stojí okolo 100 dolárov.

Najaktívnejší kov na Zemi

wikimedia.org

Cézium patrí medzi najaktívnejšie kovy na Zemi. Jediný kov, ktorý je aktívnejší, no je rádioaktívny, je Francium. Výhodou Cézia je to, že nie je rádioaktívne a má veľmi nízku teplotu topenia. Ak ho necháte samostatne niekde položený, vytvára veľmi pekné kryštály. Má tiež veľa použití. Jedna z nich je tá, že napája atómové hodiny, ktoré sú najpresnejšie na svete.

Magnetický tmel

Magnetický tmel obsahuje malé mikro magnety, ktoré sa nabíjajú, ak sú v blízkosti iného magnetu. Predáva sa tiež ako hračka.

Grafén

Jednoducho povedané, grafén je tenká vrstva čistého uhlíka, ktorá vedie elektrickú energiu lepšie ako meď. Je 200-krát silnejší a 6-krát ľahší ako oceľ. Keďže absorbuje len 2% svetla, je takmer úplne transparentný.

Plutónium

Plutonium Puck

Plutónium patrí k najnebezpečnejším látkam na celom svete. Je rádioaktívne, a preto je veľmi nebezpečné až smrteľné. Ak sa nachádza vo filmoch, väčšinou je zelené, aj keď tejto farby vôbec nie je.

Pozri aj: Vedci zachytili 15 rádiových signálov z galaxie, ktorá je od nás vzdialená neuveriteľných 2,4 miliónov svetelných rokov

brightside.me
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )