Foto: youtube.com

Fyzika či chémia u mnohých študentov nepatrí medzi obľúbené predmety.

A to najmä kvôli tomu, že hodiny sú plné nezáživných vzorcov či poučiek. Len málokedy sa pristúpi aj k robeniu pokusov. A to je škoda. Praktická aplikácia týchto vied je niečo, čo skutočne môže nadchnúť. Je pravda, že mnohé z pokusov, ktoré vám dnes ukážeme, by sa pri súčasnej úrovni školstva na Slovensku asi ani nedali urobiť a niektoré uskutočniť nie je ani možné, či sú životu nebezpečné. Preto si aspoň pozrite tieto nevšedné zábery a nadchnite sa pre ne rovnako, ako aj my.

Voda sa môže variť a byť zmrazená v rovnaký moment

Ak voda dosiahne teplotu 0,01 °C a tlak 611,73 Pa nastane tzv. trojný bod, kedy sa voda nachádza vo všetkých svojich troch skupenstvách – v plynnom, kvapalnom a tuhom. Takto to potom vyzerá:


via GIPHY

Laser môže byť zachytený v prúde vody

Ak vás zaujíma ako približne fungujú optické káble, tak sa o tom môžete presvedčiť vo videu. Tie fungujú na podobnom princípe, ako keď zasvietite laserom na prúd vody vytekajúci cez dierku vo fľaši.

Najrýchlejšia sonda v porovnaní s lietadlom

Tento bod sa nedá nazvať pokusom, skôr zaujímavosťou. Viete ako rýchlo letí sonda New Horizons určená na prieskum Pluta? Je to takmer 58-tisíc km/hod. Na animovanom obrázku môžete vidieť porovnanie tejto rýchlosti, s bežným komerčným lietadlom na ľavej strane a s americkou stíhačkou  Lockheed SR-71 Blackbird v strede.

twitter.com (claybavor)

 

Vajce pod vodou vyzerá ako medúza

Na tento pokus vám ale nebude stačiť napustená vaňa. Aby vajce mohlo vyzerať takto, musíte ho rozbiť v hĺbke 18 metrov pod vodou, kde na vajce pôsobí tlak 2,8 krát väčší, ako je bežný atmosferický tlak. V takom prípade bielok drží žĺtok vo svojom takmer neviditeľnom plášti.

Pytagorova veta môže byť dokázaná aj tekutinou

Každý sme ju museli vedieť naspamäť: Obsah štvorca zostrojeného nad preponou (najdlhšou stranou) pravouhlého trojuholníka je rovný súčtu obsahov štvorcov zostrojených nad jeho odvesnami. Viete si to ale aj názorne predstaviť? Toto video vetu krásne demonštruje v praxi.

Takto to vyzerá, keď čierna diera pohltí hviezdu

Keď sa hviezda dostane do čiernej diery nastane obrovský výron plazmy, ktorý putuje vesmírom stovky svetelných rokov. Ako to vyzerá? Takto:

NASA

Môžete vidieť aj bez okuliarov

Nie každý má také šťastie, že vidí bezchybne. Ak si ale urobíte pomocou prstov malú dierku, ako je ilustrované vo videu, vaše videnie sa môže zlepšiť. Je to preto, že zlepšíte tok svetla, ktoré dopadá na sietnicu. Určite nebudete mať bezchybný zrak, no vidieť budete lepšie.

Takto vzniká tvár dieťaťa v maternici

Embryonálny vývin dieťaťa je niečo, čomu vedci ešte stále úplne nerozumejú. Aj preto napríklad prednedávnom skrížili kuracie embryo s ľudskými bunkami, aby ho dokázali lepšie zmapovať. Čo je ale dobre zmapované, je proces vývinu tváre dieťaťa v maternici. Vyzerá to neuveriteľne fascinujúco.

Praskanie kĺbov nie je vôbec zlé

V minulosti sa predpokladalo, že praskanie kĺbov môže zapríčiniť artritídu, či ich iné poškodenie. Avšak výskumy ukázali, že tento úkon nemá na kĺby žiadny negatívny vplyv.

Jedna slnečná erupcia môže uvoľniť energiu, ako milióny vodíkových bômb

Slnko je zložené z vodíka a prebieha v ňom termonukleárna reakcia, pri ktorej sa zlučujú jadrá atómov vodíka a vzniká nový prvok – hélium. Pritom sa uvoľňuje veľké množstvo energie, ktoré na Zem dopadá v podobe svetla. Pred negatívnymi vplyvmi výbuchov týchto „vodíkových bômb“ nás ale chráni atmosféra Zeme.

Mačky vďaka fyzike pristávajú na nohách

Mačky sú mrštné zvieratá a pri páde takmer výlučne vždy dopadnú na nohy. Využívajú pritom pohyb oboch polovíc svojho tela, aby zabezpečili správne otáčanie. Doma to ale so svojou mačkou neskúšajte a radšej si pozrite video, ktoré to demonštruje.

Skôr by ste prežili výbuch granátu na súši ako pod vodou

Všetko je to o hustote prostredia, v ktorom sa nachádzate. Tlaková vlna ktorá pôsobí pod vodou vytvorí na telo oveľa väčší tlak, ako na vzduchu. Video na balónoch demonštruje, ako by sa správali vaše pľúca, keby pod vodou vybuchol vo vašej blízkosti granát. A nie je to nič pekné.

Ak hodíte loptu z veľkej výšky, začne „lietať“

Opäť je to všetko o fyzike a o tzv. Magnusovom efekte. Tento jav je bežne pozorovaný, keď sa dráha točiacej sa lopty, stáča preč od pôvodného smeru pohybu. Je dôležitý v mnohých loptových hrách. Ovplyvňuje rotujúce projektily a má niekoľko technických využití, napríklad v rotorových lodiach a lietadlách s Flettnerovým motorom.

Pozri aj: Každý by chcel vedieť, ako by vyzeral v koži opačného pohlavia. Teraz máte šancu, táto aplikácia vám to ukáže zadarmo

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články