How Ridiculous/Youtube

Matej Mensatoris / / Veda
Dve lopty, jedna vysoká priehrada, Magnusov efekt a nadšenci fyzikálnych pokusov. Toto video rozhodne stojí za pozretie.

Opäť tu máme jeden zaujímavý pokus. Čo sa stane, keď z priehrady vo výške 200 metrov naraz zhodíte futbalovú a basketbalovú loptu, ale tak, že ich obidve zatočíte? Pri zatočení lopty sa prejavuje tzv. Magnusov efekt. Ide o jav, pri ktorom má točiaci sa predmet (lopta) zakrivený smer, pretože obtekajúci vzduch má opačný smer, čo spôsobí náhlu zmenu pohybu a smeru predmetu. Tento efekt sa často využíva aj pri loptových hrách, vďaka nemu môžu profesionálni športovci, napríklad futbalisti alebo bejzbalisti dať lopte zakrivenú rotáciu.

Chalani zo skupiny How Ridiculous sa rozhodli Magnusov jav vyskúšať. Basketbalovú aj futbalovú loptu zatočili a pustili z 200 metrovej priehrady vo Švajčiarsku.

Skúste si tipnúť, ktorá z lôpt doletí ďalej. Riešenie uvidíte vo videu:

Samozrejme, toto video nemôže chápať ako vedecké otestovanie, keďže lopty určite nedostali rovnaké zatočenie, a tak by takýchto testov muselo prebehnúť oveľa viac, aby sa dali z nich vyvodiť jednoznačné závery. Avšak môžeme predpokladať, že drobné hrbole nachádzajúce sa na basketbalovej lopte zvyšujú trenie medzi loptou a vzduchom. Na druhej strane, futbalová lopta má hladší povrch a bude sa tak lepšie „kĺzať“ vzduchom. Kombináciou týchto, ako aj iných okolností je potom výsledný efekt taký, aký ste mohli vidieť vo videu.

Pozri aj: 16 jednoduchých vedeckých experimentov, ktoré si môžete vyskúšať aj doma

interez.sk (mmm), iflscience.com
0
Komentovať (0)