Energie.sk

Technická pamiatka dokumentuje významné pokroky v našich dejinách. Je dôležité uchovávať takéto pamiatky, aby sme mali väčšie poznatky z technologických oblastí.

Blíži sa Veľká noc a ak už nie ste vo veku, keď túžite vyšibať dievčatá a potom sa chváliť svojim kamarátom so svojimi čokoládovými a peňažnými úlovkami, alebo sa chcete práve vyhnúť šibačom a chcete zažiť neopakovateľný výlet, máme tu pre vás pár tipov, ako si užiť voľno príjemnejšie.

Na Slovensku máme mnoho ojedinelých technických pamiatok, ktoré čakajú len na to, aby ste ich objavili. Podľa najnovších výskumov máme takýchto pamiatok na Slovensku šesťsto desať. My sme pre vás vybrali 10 najzaujímavejších zo všetkých kútov našej malebnej krajiny, aby si mohol každý čitateľ nájsť niečo pre seba priamo vo svojom okolí.

Medzi nasledujúcimi technickými pamiatkami sa nachádza aj pár takých, ktoré sú súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Daný pojem by mal byť každému jasný, ak to tak však nie je, prezradíme vám že sa jedná o lokalitu, ktorá je istým spôsobom unikátna. Tým, že sa daná oblasť začlení do svetového dedičstva získa isté prostriedky na jej zachovanie a vďaka tomu je možné pamiatky lepšie udržiavať v pôvodnom stave. Dostať sa do zoznamu Unesco je pozitívne práve preto, lebo väčšina technických pamiatok je udržiavaná len vďaka jednotlivcom a ich udržiavanie stojí nemalé úsilie.

Solivar, Prešov

Solivar v Prešove je jedinečnou technickou pamiatkou, ktorá na našom malebnom území nemá konkurenta. Návštevou tohto komplexu sa dozviete viac o čerpaní a varení soli zo soľanky. V komplexe nájdete množstvo objektov týkajúcich sa napríklad ťažby kamennej soli, varne, sklady, komory, huty, no dokonca aj kováčske dielne. Ak by vám to však nestačilo, v objekte sa nachádza stála expozícia na tému dejín ťažby a výroby soli v solivare.

Mincovňa, Kremnica

#mincovna#kremnica #lovelyplace #beautifulday #history #historicalplace #historia #mince #slovakia

A post shared by Kikina (@kiki_na_p) on

Aký nevšedný zážitok získate, keď navštívite mincovňu v Kremnici? Zaujímavosťou je, že expozícia sa nachádza v priestoroch historickej budovy. Pri návšteve budete súčasťou viacerých prehliadok, napríklad zavítate do raziarne, kde si môžete pozrieť mince z viacerých krajín. Razenie mincí si dokonca môžete vyskúšať. Historické detaily vás sprevádzajú počas celej prehliadky v podobe krátkych filmov. Dozviete sa však viac aj o našich moderných princípoch razenia. Máte sa na čo tešiť.

Slovenské technické múzeum, Košice

ZABUDNUTÁ KNÍHTLAČIAREŇ • #insta_SVK #Kosice

A post shared by Braňo M. (@kmotor) on

V prípade, že by ste chceli zažiť komplexnejší zážitok, je ideálnou voľbou práve technické múzeum v Košiciach. Na tomto mieste nájdete rôznorodé exponáty, ktoré sa týkajú vývoja technologických vynálezov na Slovensku. Ak by vás predsa len nelákala natoľko technológia, čaká vás tu napríklad aj planetárium. To poteší nejedného nadšenca astronómie.

Slovenské banské múzeum, Banská Štiavnica

Jedinečné múzeum sa nachádza priamo v Chránenej krajinnej oblasti Štiavnických vrchov. Návštevou tohto nevšedného miesta získate nielen istú predstavu o histórii baníctva, ale taktiež vás očarí atmosféra nášho kultúrneho dedičstva. Nájdete tu exponáty z oblasti geológie, mineralógie či dokumentácie banskej činnosti.

Hvezdáreň, Hurbanovo

Hvezdáreň v Hurbanove je jednou z prvých astrofyzikálnych observatórií v Európe. Hvezdáreň sa delí na dve časti. Jednou z nich je múzeum, kde nájdete aktuálne exponáty a dozviete sa viac o histórii hvezdárne. V časti Planetárium môžete pozorovaním oblohy získať orientáciu.

Vodné dielo, Gabčíkovo

#Dunaj #voda #slovakia

A post shared by Karel Sýkora (@sykorakarel) on

Účelom vodného diela v Gabčíkove bola snaha o ochranu územia pred povodňami. Dielo má z hľadiska vynikajúcej lokality aj rekreačný charakter. Ak máte chuť spojiť príjemné s užitočným, nasadnite na bicykel a spravte si výlet práve sem. Cyklotrasa vedie naprieč Dunajom.

Lodný mlyn, Kolárovo

Ak by ste mali predsa len náladu stráviť predĺžený víkend, máme pre vás ďalší tip. Jedná sa o lodný mlyn v Kolárove, v ktorom sa spája rekreačný charakter s technológiou. Celý mlyn má drevenú konštrukciu a dostanete sa naň cez peší most. V areáli sa nachádza aj technické múzeum a tiež priestory pre rôzne kultúrne podujatia. Pre tých najmenších je tu aj menšia farma s hospodárskymi zvieratkami.

Oravsko-kysucká úvraťová železnička, Vychylovka

Táto 11 km dlhá turistická atrakcia je taktiež národnou kultúrnou pamiatkou celosvetového charakteru. Je súčasťou Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke. Ak si vyskúšate tento výnimočný železničný exponát, ručíme za to, že zažijete neopakovateľné chvíle. V areáli sa nachádza množstvo tradičných budov s ľudovými motívmi, ale aj niekoľko ďalších lokomotív.

Parný valec, Rožňava

Ide o ďalšie banícke múzeum, v tomto prípade sa však nachádza v Rožňave. Práve na tomto mieste nájdeme jednu významnú technickú pamiatku. Jedná sa o jeden z troch najstarších parných valcov. Napriek tomu, že sa prístroj dnes už nepoužíva, v minulosti bol využívaný na úpravu Rožňavskej cesty. Viac o jeho histórii a využití sa dozviete priamo na mieste. Návštevu môžete spojiť s objavovaním baníckych expozícií.

Turecký kamenný most, Nová Ves nad Žitavou

CC Wikipedia.org (Igor Marhevský)

Desiatku nevšedných technických pamiatok končíme idylickým mostom, ktorý vznikol v 16. storočí za účelom uľahčenia prepravy počas obchodných ciest. Dnes sa však využíva na rôzne účely. Hlavný z nich je samozrejme rekreačný. Napriek tomu, že sem návštevníci chodia najmä za odpočinkom, v jeho blízkosti sa konajú aj bohoslužby. Krížová cesta, ktorá sa blízko mosta nachádza, tak spestruje nevšedný romantický nádych pamiatky. Trojklenbový most však svojím priaznivým prostredím učaruje každému. V okolí vyviera aj prameň, ktorý podľa starodávnych mýtov a povestí považujú ľudia za magický.

Naša krajina nám má čo ponúknuť, preto neváhajme a objavujme.

Pozri aj: 10 najkrajších hradov a zámkov na Slovensku, ktoré nám môže závidieť celý svet

interez.sk (Barbora Panyiová)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )