bradleyfarless.com

Výber z tých najlepších filmov týkajúcich sa obdobia druhej svetovej vojny.

V dnešnej dobe si len veľmi ťažko dokážeme uvedomiť, aké strašné a desivé udalosti sa diali počas obdobia druhej svetovej vojny, keď bola Európa a v podstate aj celý svet zmietaný v obrovskom konflikte, ktorý dodnes našťastie nič neprekonalo. Každodenný strach o holý život, bombardovanie, streľba, no aj genocída či kruté správanie sa človeka voči človeku sú už dnes na našom území minulosťou, no je dobré si toto obdobie stále pripomínať, keďže ako známa veta hovorí: „Ten, kto nepozná svoju históriu, je nútený ju prežiť odznova“. Dobrým spôsobom, ako si pripomenúť toto smutné obdobie svetových dejín, je pozrieť si kvalitne spracovaný film. Preto vám dnes prinášame 10 filmov týkajúcich sa druhej svetovej vojny, ktoré vás rozhodne zaujmú.

Nepriateľ pred bránami

youtube.com

Dej filmu sa odohráva na konci roku 1942 v už takmer zničenom Stalingrade, ktorý prevažne ovládajú Nemci. Vasilij Zajcev je vynikajúci sovietsky ostreľovač a rýchlo sa stáva postrachom nemeckých vojakov a dôstojníkov. Proti nemu je nasadený major König s cieľom zabiť ho. Americký film z roku 2001 je inšpirovaný rovnomennou knihou amerického historika Williama Craiga. Vo filme sa môžete tešiť na výborné hviezdne obsadenie a strhujúci a pútavý dej.

Pád tretej ríše

youtube.com

Film nemeckého režiséra Olivera Hirschbiegela z roku 2004 zachytáva posledných dvanásť hodín v Hitlerovom vodcovskom stane. Hlavnú líniu tvoria spomienky Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej a popisujú dianie v bunkri v období medzi 20. aprílom a 30. aprílom 1945, medzi Hitlerovými 56. narodeninami a jeho svadbou s Evou Braunovou a následnou samovraždou. O deň neskôr po tejto samovražde, otrávila Magda Goebbelsová v spánku svojich šesť detí. Potom Magda a Joseph Goebbelsovi odišli do záhrady a zastrelili sa. Ich mŕtvoly boli následne spálené.

Život je krásny

04jjhawkins.files.wordpress.com

Taliansky film z roku 1997 od režiséra Roberta Benigniho, ktorý v ňom stvárnil tiež hlavnú úlohu. Film opisuje situáciu židov vo fašistickom Taliansku a opisuje príbeh Žida Guida Oreficeho, ktorý musí vymyslieť, ako pomôcť svojej rodine počas jej zajatia v nacistickom koncentračnom tábore. Silný príbeh o láske otca k synovi, ktorý ho za každú cenu chce uchrániť od krutej reality života v tábore smrti. Film bol nominovaný na sedem Oscarov, pričom získal tri ceny v kategóriách najlepší herec (Roberto Benigni), najlepšia hudba a najlepší cudzojazyčný film.

Valkýra

susu.org

Americký historický thriller bol natočený roku 2008 a je zasadený do obdobia nacistického Nemecka počas druhej svetovej vojny. Film opisuje situáciu, ktorá sa uskutočnila 20. júla 1944, kedy bol spáchaný atentát na Adolfa Hitlera nemeckými dôstojníkmi a následnú Operáciu Valkýra zameranú na prevzatie moci v krajine. Film režíroval Bryan Singer a v hlavných úlohách môžete vidieť napríklad Toma Cruisea ako plukovníka Clausa von Stauffenberga, jednu z kľúčových postav spiknutia.

Nehanební bastardi

wikia.nocookie.net

Tento film sa síce veľmi nedrží histórie, no o to lepšie vykresľuje obdobie druhej svetovej vojny. Brad Pitt hrá vodcu skupiny židovských amerických vojakov vo Francúzsku, ktorých úlohou je zabiť čo najviac nacistov, ako je len možné. Film má viacero skvelých postáv, za všetkých môžeme tiež spomenúť napríklad Christopha Waltza, ktorý stvárnil nacistu Hansa Ladu. Vo filme sú neuveriteľné akčné scény, preto si ho diváci tak veľmi obľúbili.

Pianista

bradleyfarless.com

Film bol natočený podľa motívu knihy Pianista, ktorú napísal Wladyslaw Szpilman v roku 1946. Zobrazuje život Židov po príchode nacistov do Varšavy. Môžete vidieť postupné obmedzovanie osobných slobôd, a tiež smutné presuny do koncentračných táborov. Władysław si celú vojnu uľahčuje predstavami o svojom hraní na fiktívny klavír. Film od režiséra Romana Polańskeho z roku 2002 získal Zlatú palmu na festivale v Cannes a dve ceny Academy Award.

Zachráňte vojaka Ryana

youtube.com

Režisér Steven Spielberg v tomto filme tak dokonale vykreslil scény z obdobia 2. svetovej vojny, že mnohým veteránom sa pri pozeraní tohto filmu vrátili post traumatické symptómy. Film čiastočne založený na skutočných udalostiach rozpráva príbeh kapitána americkej armády Johna Millera (Tom Hanks) pri vylodení v Normandii 6. júna 1944 a v nasledujúcich dňoch. Po dobytí pláže Omaha je jednotka kapitána Millera poslaná nájsť vojaka Ryana (Matt Damon). Celý film je vykreslený ako retrospektívna spomienka vojaka Ryana nad hrobom kapitána Millera. Prečítajte si aj 10 fascinujúcich faktov o tomto filme v našom článku.

Pearl Harbor

youtube.com

Americký vojnový veľkofilm ukazuje milostný vzťah medzi Evelyn a Rafe, ktorý bol však zostrelený a jeho priateľ Danny túto informáciu oznámi Evelyn. Vzniká medzi milostné puto, ktoré však preruší Rafe, ktorý sa odrazu objaví živý a zdravý. Dvaja sokovia v láske sa navzájom opijú a pobijú. Avšak na druhý deň ich z opice prebúdzajú japonské lietadlá, ktoré útočia na americkú základňu. Vo filme režiséra Michaela Baya z roku 2001 si hlavné úlohy zahrali Ben Affleck a Josh Hartnett.

Chlapec v pruhovanom pyžame

awesomestories.com

Pri pozeraní tohto filmu je nutné pripraviť si minimálne jeden balíček vreckoviek. Film hovorí o udalosti počas druhej svetovej vojny. Práve vtedy dostane nacistický dôstojník povýšenie a musí aj so svojou rodinou odísť na pokojnejšie miesto – na vidiek. Tam prichádza so svojou ženou a svojimi dvoma deťmi. Malý chlapec sa však cíti osamelý a aj napriek zákazu svojej matky sa vyberie von preskúmať okolie. Ocitne sa pri „farme“, no netuší, že je to koncentračný tábor. Tam si nájde priateľa Shmuela a cez plot sa spolu začnú rozprávať.  Po čase sa z nich stanú priateľa. Film sa končí pre oboch chlapcov tragicky, keď obaja zomrú v koncentračnom tábore. Dráma podľa románu Johna Boynea ukazuje nezmyselnosť a zničujúce dôsledky vojny, v ktorej prišlo veľké množstvo nevinných ľudí o život.

Schindlerov zoznam

drodd.com

Podstata filmu je predovšetkým o holokauste, dráme, ktorá je založená na skutočných udalostiach. Rozpráva príbeh továrnika Oskara Schindlera (Liam Neeson), ktorý prichádza v roku 1939 do Krakova, aby využil lacnú židovskú pracovnú silu neďalekého geta. Oskar má zálusk na získanie továrne, a tak uzatvára dohodu na odkúpenie. Vo svojej továrni necháva pracovať Židov. Ku koncu vojny sa správa Tretej ríše rozhodla presunúť všetkých krakovských Židov do Osvienčimu. Schindler tomu chce zabrániť za každú cenu a zachrániť čo najväčší počet ľudí. To sa mu po dlhej a strastiplnej ceste podarí aj napriek risku, že mohol byť odsúdený ako vojnový zločinec. Viac o filme si prečítajte v našom článku.

Pozri aj: 15+ filmov, ktoré vás naučia o histórii Slovenska a Česka viac, ako hodiny dejepisu

interez.sk (mmm/Anna Zábojníková), csfd.cz
Príbehy
0
Komentovať (0)