mentalfloss.com

Film Zachráňte vojaka Ryana (Saving Private Ryan) je počin režiséra Stevena Spielberga z roku 1998.

Ak ste tento film ešte nevideli, určite vám ho odporúčam. Na svoje si prídu nielen milovníci témy druhej svetovej vojny, ale aj tí, čo majú radi drámu, napätie a silné myšlienky. Vybrala som niektoré fakty, ktoré ste možno o tomto Oscarovom  filme nevedeli. Poznáte nejaké ďalšie?

Nápad sa zrodil za jeden deň

Zachráňte vojaka Ryana je jediný film, ktorý na vlastnú päsť nevyvinul Steven Spielberg. Scenár bol Spielbergovi poslaný agentom scenáristu Roberta Rodata. Našťastie bol scenár tiež zaslaný aj hercovi Tomovi Hanksovi. Obaja, aj Hanks aj Spielberg, ktorí do tohto bodu spolu nikdy nepracovali, zavolali jeden druhému a keď zistili, že čítali rovnaký scenár, rozhodli sa, že budú spolupracovať na jeho výrobe. Toto všetko sa podarilo zariadiť len za jeden deň.

zachrantevojakaryana1
thecommittedindian.com

Steven Spielberg režíroval tento film ako poctu svojmu otcovi

Spielberg tento film režíroval ako poctu pre svojho otca, Arnolda Spielberga, ktorý slúžil v americkej armáde a bojoval v Barme počas druhej svetovej vojny. Arnold tiež v mladosti nasmeroval svojho syna a pomáhal mu s jeho prvými filmami keď bol ešte tínedžer, ktoré obsahovali zápletky týkajúce sa druhej svetovej vojny.

Film je čiastočne založený na skutočnom príbehu

Film Zachráňte vojaka Ryana sa neopiera o príbeh bratov Sullivanovcov, skupinu piatich bratov, ktorí boli všetci zabití v akcii, keď slúžili v americkom námorníctve počas druhej svetovej vojny. Film vlastne vychádza z príbehu bratov Nilandovcov, štyroch súrodencov, ktorí všetci slúžili v americkej armáde počas druhej svetovej vojny. Traja bratia: Robert, Preston a Edward boli údajne zabití v akcii. Posledný žijúci brat, Fritz, sa vrátil späť domov, aby rodina neprišla úplne o všetkých synov. Edward, ktorý bol považovaný za mŕtveho, bol nakoniec živý a podarilo sa mu utiecť z japonského zajateckého tábora v Barme. Dvaja z zo štyroch bratov teda prežili.

Herci museli absolvovať výcvikový tábor

zachrantevojakaryana2
drafthouse.com

Aby herci získali predstavu o tom, ako to vyzeralo počas druhej svetovej vojny, museli absolvovať 10-dňový výcvikový tábor, ktorý bol vedený vojenským špecialistom. Herci získali taktický výcvik, ktorý zahŕňal naučiť sa čistiť, rozkladať a skladať zbrane.

Robin Williams pomáhal Mattovi Damonvi dostať rolu

zachrantevojakaryana3
pyxurz

Williams predstavil Damona Stevenovi Spielbergovi v Bostone, počas skúšok k filmu Dobrý Will Hunting. O dva týždne neskôr Spielberg kontaktoval Damona a ponúkol mu rolu vojaka Ryana.

Toma Sizemorea skoro vyhodili

Herec, ktorý hrá seržanta Horvatha, bol v roku 1997 pred natáčaním filmu ťažko závislý na heroíne. Spielberg prisahal, že ak bude počas natáčania Sizemore pozitívny pri testovaní na drogy, na mieste ho vyhodí a všetky scény natočí odznovu, ale s niekým iným.

Možno až príliš realistické scény

zachrantevojakaryana4
ericsanjuan.com

Tento film ponúka tak realisticky zobrazené scény z obdobia 2. svetovej vojny, že mnohým veteránom sa pri pozeraní tohto filmu vrátili posttraumatické symptómy.

Omaha Beach je v Írsku

Vzhľadom k tomu, že skutočné pláže v Normandii majú prísne obmedzenia čo sa týka natáčania, Spielberg musel hľadať inde. Takmer presnú repliku Omaha Beach sa mu podarilo nájsť v Írsku. Ballinesker Beach sa nachádza v Curracloe Strand vo Wexforde.

Čo znamená výraz FUBAR?

Význam výrazu, ktorý si sem-tam vojaci počas filmu povedali, nebol nikdy vysvetlený. V skutočnosti sa jedná o vojenský slang a toto slovo je skratka pre „Fucked Up Beyond All Recognition,“ význam si, verím, domyslíte.

Vybombardované francúzske mesto sa nenachádza vo Francúzsku

Pretože reálne bombardovať nejaké mesto by bolo nereálne, na území dnešnej leteckej základne blízko Londýna bolo postavené fiktívne mesto. Polozbúrané mesto sa stavalo takmer 4 mesiace a materiál na stavbu bol zakúpený od okolitých stavieb.

Bonus:

zachrantevojakaryana5
directorsseries.com

Pri natáčaní roztrasených záberov pri explóziách vraj Spielberg používal vŕtačku prilepenú ku kamere. Potom sa dozvedel, že kamery majú vibračné šošovky. Pôvodne si myslel, že vynašiel nejakú novú techniku.

mentalfloss.com

 

0
Uložiť článok
Komentovať