foto: twitter.com (Science_Ara)

Lukáš Mužla / / Série
Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli.

Pokúšame sa vám pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes to bude o 10 podivnostiach z našej Zeme pri čítaní ktorých, sa zrejme nebudete cítiť veľmi príjemne.

Kanibali z rešpektu

Hlboko v Amazonskom pralese v Brazílii nájdete skutočne kadejaké zvláštnosti. Napríklad aj jeden z tunajších domorodých kmeňov, nazývaný Wario. Tento kmeň je známy najmä vďaka svojej podivnej tradícii. V kmeni je totiž celkom bežný aj kanibalizmus. Členovia kmeňa Wario bežne jedia ľudí a to najmä mŕtvych preto, aby im vzdali úctu a rešpekt. Telo zosnulého je po smrti odložené väčšinou na tri dni. Kvôli horúcej klíme začne po tejto dobe telo poriadne zapáchať a hniť. Po troch dňoch sa konajú smútočné obrady a príprava „hlavného chodu“.


Posledné slová obetí leteckých katastrof

Webová stránka, na ktorej môžete počúvať posledné slová obetí leteckých nešťastí. To je teda poriadne morbídny exces, no v skutočnosti naozaj existuje. Na stránke planecrushinfo nájdete záznamy a nahrávky pilotov a cestujúcich, ktorí sa stali obeťami leteckých nešťastí po celom svete. Tieto záznamy boli zozbierané najmä kvôli vyšetrovaniu, no sú dostupné aj širokej verejnosti. Citlivým povahám sa nahrávky počúvať neodporúča.

Indiánsky rituál v znamení pouličným bitiek

Festival Tinku v Bolívii a Peru má už dlhú tradíciu, no dnes sa naň svet pozerá trošku inak ako kedysi. Indiáni v Peru a Bolívii každoročne vyjdú na 3 dni do ulíc, aby vzdali hold svojmu božstvu Pachamama (Matka Zem). Tieto oslavy spočívajú v pouličných bojoch mužov a tancujúcich žien, ktoré sa do bitiek často pridajú. Medzi súbojmi sú samozrejme pauzy, aby sa ľudia mohli najesť, napiť, oddýchnuť si a zatancovať.

Samovražda celého mesta

Na začiatku mája 1945, keď už bol osud nacistického Nemecka celkom jasný, sa po celej krajine šírili desivé správy o ruských vojakoch, ktorí na nemeckom obyvateľstve páchali veci, ktoré by nechcel zažiť asi nikto. A to bol dôvod, prečo sa obyvatelia mestečka Demmin v Nemecku rozhodli pre masovú samovraždu. 1. mája sa celé rodiny rozhodli, že radšej ako padnúť do rúk Rusom zvolia vlastnú smrť. Počet samovrahov sa v rôznych zdrojoch líši, no niektorí historici hovoria až o 2500 mŕtvych.

helthsite.com
commons.wikimedia.org(Dutch government)

Chrobáky hniezdiace priamo vo vašej hlave

Po návrate z dovolenky v Peru zažíval britský turista Rochelle Harris neznesiteľné bolesti hlavy, z jedného ucha mu vytekala neznáma tekutina a stále mal pocit akoby počul akési „škrabanie“. Rozhodol sa teda navštíviť svojho lekára, ktorý mu prvotne diagnostikoval infekciu ucha. Ako sa však neskôr zistilo, Harris mal vo svojom uchu hniezdiace larvy parazitickej muchy, ktoré sa živia mäsom teplokrvných živočíchov, väčšinou domácich alebo hospodárskych zvierat, no občas sa pritrafí aj takýto bizarný prípad u človeka.

Oživenie mŕtveho psa

Možno ste už počuli o dokumente Experiments in the Revival of Organisms, ktorý je dnes voľne prístupný verejnosti. V roku 1928, keď ho ruský vedec Sergej Bruchonenko prezentoval vedeckej komunite, patril medzi najkontroverznejšie experimenty doby. Bruchonenko v ňom oddelil psovi hlavu od tela a napojil ju na mimotelový obeh krvi na ktorom pes prežil celé 3 hodiny. V roku 1940 mal ísť Bruchonenko údajne ešte ďalej. Hovorí sa, že svoj experiment zopakoval, ale s tým rozdielom, že psa nakoniec späť zašil, rozpumpoval srdce a pes túto náročnú operáciu prežil. Či je videozáznam skutočne pravý a či sa tento experiment skutočne udial nie je však dodnes celkom jasné…

Sluch odchádza posledný

Podľa výskumov odborníkov paliatívnej starostlivosti v austrálskej Royal Prince Alfred Hospital človek, ktorý umiera spí čoraz viac a viac. Okrem toho svojím výskumom vďaka EEG niekoľkokrát dokázali, že ako posledný zmysel ostáva umierajúcemu človeku sluch.

21 gramov = ľudská duša

Keď človek umrie údajne takmer okamžite stratí 21 gramov svojej váhy. Podľa vedcov je toto číslo váha duše. V roku 1901 vážil MacDougall 6 svojich pacientov, ktorí umierali na tuberkulózu. Po smrti prvého pacienta jeho telo odvážil na veľmi citlivej váhe a zistil, že telo je ľahšie presne o 21 gramov. Experiment rozšíril aj na váženie psov, pričom zistil že ich telá po smrti nestratili žiadnu váhu. Vyvodil z toho teda záver, že ľudské telo po smrti opúšťa duša, ktorá váži presne 21 gramov.

Foto: Pixabay

Čipy v ľudskom tele

RFID čipy, vysokofrekvenčná identifikácia podobná čiarovým kódom na tovare všetkého druhu, bola použitá už aj na človeka. Ako prvý prípad sa eviduje rok 1998, keď britský vedec Kevin Warwick čipom implantoval samého seba. Pomocou tohto čipu si potom otváral dvere, zapínal osvetlenie, atď. Po 9-tich dňoch si čip z tela vybral a dnes ho môžete nájsť v Londýnskom múzeu vedy. V jeho experimentoch pokračoval aj ďalší britský vedec Mark Gasson, ktorý takisto implantoval čipom samého seba. Gasson dokázal, že takýto vnútrotelový čip môže byť dokonca napadnutý vírusom, keď sa takto sám atakoval.

Vrah Sugar Ray Robinson

Sugar Ray Robinson je jedným z najslávnejších amerických boxerov minulého storočia. Mal ohromný talent a pre mnohých bol obávaným súperom. Keď v júni 1947 obhajoval svoj majstrovský titul, prisnil sa mu zvláštny sen. V ňom vo finálovom zápase pri boji zabil svojho protivníka Jimmyho Doyla. Robinson chcel o pár dní z tohto zápasu vycúvať, no nebolo mu to dovolené. Zápas nakoniec vyhral, Doylovi zasadil knock-out a museli ho v bezvedomí odviezť do nemocnice, kde o pár dní skutočne umrel. Keď sa to Robinson dozvedel, celú svoju výhru daroval Doylovej matke a takisto daroval aj ďalšie 4 nasledujúce výhry.

Pozri aj: 10 neuveriteľných súvislostí, ktoré vás prinútia zamyslieť sa nad svetom

unbelievable-facts.com
0
Komentovať (0)