theiapolis.com

Okolo filmov zaoberajúcich sa snovou tematikou bolo vždy veľa nevysvetleného, ale dá sa povedať, že práve tento fakt je najväčším lákadlom na danú kategóriu.

Sny sú veľmi obľúbenou témou takmer v akejkoľvek skupine ľudí. Mnohí sa zaoberajú ich teóriou, analyzujú seba aj iných. Nie každý je však znalcom ale aj napriek tomu sa tieto diskusie tešia veľkej popularite. Sú opradené rúškom tajomstva, napätia a vyobrazujú naše najtajnejšie túžby a hrôzy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Existuje mnoho dohadov, ktoré pojednávajú o tejto problematike, od terapeutov až po alternatívnych nadšencov a je len na vás, ku ktorej strane sa prikloníte. Mnoho umelcov svoje presvedčenia pokrylo v literatúre či maľbách. My vám prinášame zoznam desiatich najlepších filmov, ktoré vám pomôžu si tieto myšlienky utriediť, prípadne ešte viac pomiešať.

10. Total Recall (1990)

Film je adaptáciou poviedky Philipa K. Dicka a v dnešných dňoch je považovaný za kultovú klasiku. Reč je o sci-fi odohrávajúcom sa v roku 2084, ktoré je nielen na dobu svojho vzniku vizuálne veľmi atraktívne, o čom svedčí aj nominácia na ocenenie British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) v kategórii vizuálne efekty.

9. 8½ (1963)

Taliansky snímok zo šesťdesiatych rokov na ktorom sa vybláznil jeden z najradikálnejších režisérov daného pôvodu Federico Fellini. Pre naše obecenstvo nijak obzvlášť známy počin, no aj napriek tejto skutočnosti je zasadený do veľmi pohľadného prostredia, filmového zákulisia. Film 8 a pol, kategorizovaný ako fantasy dráma, získal nomináciu na piatich Oscarov, z čoho sa mu podarilo utŕžiť dve víťazstvá.

8. Brazil (1985)

Bizarnosť. Jediné slovo, ktoré prosto zhŕňa všeobecný dojem z filmu, čo i len bez minimálneho krivdenia jeho tvorcom. Opäť jeden z kultových kúskov. Vedený pod taktovkou Terryho Gilliama tu exceluje notoricky známy Robert DeNiro a Jonathan Pryce. Snímok silne inšpirovaný Orwellovým románom 1984 temne sprostredkuje predstavu blízkej budúcnosti.

7. Open Your Eyes (1997)

Samotný názov (Otvor oči) nabáda k zamysleniu sa nad skutočnosťami odohrávajúcimi sa naprieč dvomi zvláštnymi hodinami. Silný príbeh v krajine neobmedzených možností nezožal veľký úspech čo sa nevylučuje s vysokou prepracovanosťou pohlcujúceho deja i spracovania. Slúžil ako predloha k neskoršiemu hollywoodskemu spracovaniu nesúceho názov Vanilla Sky.

6. A Nightmare on the Elm Street (1984)

Nočná mora z Elm Street sa v priebehu rokov stala synonymom slova Horor. S krátkou stopážou a kopou odpudivých scén dokázal tento film vydesiť i znechutiť závratné množstvo divákov, ktorí sa k nemu neustále vracajú z pochopiteľných príčin. Zrodila sa legenda menom Freddy Krueger, ktorá so svojim terorom neprestáva v ďalších a ďalších adaptáciách dodnes.

5. Inception (2010)

Autor tohto mysteriózneho sci-fi thrilleru, Chrostopher Nolan, je v súčastnosti považovaný za jedného z najlepších vo svojej brandži. Na väčšine scenárov k jeho úspešným režijným kúskom spolupracoval so svojím bratom Jonathanom. Výnimkou nebol ani tento konkrétny kúsok s nesmierne prepracovaným a komplikovaným dejom. Vďaka hviezdnemu obsadeniu a neutíchajúcej ohromnosti si právom vyslúžil všeobecné uznanie.

4. The Wizard Of Oz (1939)

Nádherný, skvostný a predovšetkým nevinný príklad toho, ako dokáže detská naivnosť vytvoriť komplexný svet plný zázrakov a neuveriteľných okolností. Film bol natočený na motív úspešnej knihy podľa autora Lymana Franka Bauma. Opäť sa jedná o snímok spracovávaný naprieč dekádami znovu a znovu, avšak tomu z roku 1939 sa nejaký vyrovná už len ťažko.

3. Waking Life (2001)

Tak, ako všetky filmy v tomto rebríčku, ani tento nemá najmenší problém s originalitou, čo je poznateľné na prvý pohľad. Vyobrazený artovo komiksovou technikou, spracovávajúci príbeh muža, ktorý nedokáže poznať rozdiel medzi snom a realitou. Seriózne absurdné, zvláštne inšpiratívne a úprimne nezameniteľné.

2. Wild Strawberries (1957)

Nakoľko sú z počiatku atraktívne filmy staré viac než pol storočia je ťažké odpovedať. Môžu všedného diváka odrádzať a to najmä v dobe digitálnych efektov, vizuálnych experimentov a čoraz väčších rozpočtov. Niekedy je však dôležitejšie samotné posolstvo než prekrásny vzhľad a tak je tomu aj v prípade analýzy vlastného snu švédskeho režiséra v podobe poetickej drámy, Lesné Jahody.

1. Mulholland Drive (2001)

Provokatívny a zlomový filmový hit, ktorý uchvátil pri svojej premiére celosvetové masy nadšencov temných a pútavých príbehov. Napriek svojej stopáži nemá ani najmenšiu tendenciu nudiť, skôr naopak. Režisér a scenárista David Lynch, ako inak, exceluje a svojim netradičným podpisom mení dejiny filmu. Mulholland Drive si tak svojou cool, ponurou atmosférou vyslúžil v tomto rebríčku prvenstvo.

Pozri aj: 15 desivých hororových filmov, ktoré nepochádzajú z USA, no sú mnohonásobne mrazivejšie

Interez.sk (Ľuboš Belko)

Najnovšie články