Foto: 20th Century Fox/Youtube

brooklynskyfrajer / / Série
Zoznam týchto filmov vám možno trošku dopomôže k tomu, aby ste sa tešili z každodenných maličkostí. Dnes vám prinášame 10 filmov, ktoré mapujú udalosti hrdinov vo veľmi hraničných situáciách.

Natočiť film, ktorý vám s každou novou scénou trhá čoraz viac nervov a nie je založený na náhodných útokoch bizarných monštier, je skutočné umenie. Z hľadiska scenáru nehovoríme o jednoduchej úlohe, pretože aj vo filme, ktorý sa prezentuje geniálne natočeným prostredím a jedným vyhroteným momentom za druhým si tiež vyžaduje slová, emócie a dejové zvraty. Z hľadiska réžie tiež nesmieme tvrdú prácu podceniť. Týchto 10 kúskov sa skutočne pohrá s vašou trpezlivosťou.

The Grey

V našich končinách známy ako Medzi vlkmi je film v hlavnej úlohe s excelujúcim Liamom Neesonom. Skupine obchodníkov s ropou sa podarí stroskotať na Aljaške. Nanešťastie sa pohybujú v teritóriu šedých vlkov, ktorí začnú túto skupinu sledovať bez zľutovania. Narozdiel od väčšiny filmov o prežití nehovoríme o prehliadke násilného trhania kusov ľudského tela za sprievodu prvoplánovej pseudodramatickej hudby. Film sa na mnohé ikonické rozhovory a situáciu stroskotancov pozerá skôr z filozofického hľadiska.

Into the Wild

Into the Wild alebo Útek do divočiny je film, v ktorom sa opäť vraciame na Aljašku. Sleduje osud hlavného hrdinu Vhrisa McCandlessa, ktorý sa vzdáva všetkého svojho vlastníctva a cestuje stopom na sever. Tu chce nájsť akúsi spásu v prírode a počas svojej cesty stretáva rôznych zaujímavých ľudí, ktorí ho ovplyvňujú. Film nemá lineárny dej, hovorí o čase, ktorý trávi v severskej prírode a zároveň o jeho ceste. Dej je doprevádzaný veľkolepými zábermi a nádhernou hudbou. Hlavná postava vás dostane takmer okamžite a nie je zrovna ťažké sa s ňou stotožniť.

All is Lost

V našom preklade Všetko je stratené je dramatický film, v ktorom figuruje jediný herec, Robert Redford, ako muž bez mena, ktorý sa ocitá sám na otvorenom mori, kde hľadí smrti do očí. Vo filme je prehovorených len veľmi málo slov, no to nie je prekážkou v tom, aby bol naozaj významným zážitkom. Vďaka Redfordovmu hereckému výkonu vás film nebude ani chvíľu nudiť. Ba priam ostanete vo vytržení od začiatku do samotného konca. Hudba, zvuky prírody a absencia dialógov robia z tohto filmu geniálnu snímku k meditácii.

The Revenant

Ešte pred samotnou premiérou tohto oscarového trháku dal režisér Alejandro Iñárritu svetu vedieť, že počítačové efekty v tomto filme nebudú zohrávať veľkú rolu. Taktiež trval na tom, aby sa natáčalo počas prirodzeného svetla. „Pokiaľ by sme skončili pri greenscreene, popíjali kávičku a všetci by sa bavili, zrejme by bol každý člen štábu spokojný, ale s najväčšou pravdepodobnosťou by film nestál za nič,“ povedal Iñárritu  po dokončení. Výsledkom bolo to, že sa natáčalo v príšerných podmienkach, avšak zároveň bol stvorený aj napínavý príbeh s prekrásnymi scenériami a geniálnymi hereckými výkonmi. Bol to práve tento film vďaka, ktorému  DiCaprio konečne získal svojho prvého Oscara.

The Pianist

Alebo Pianista je adaptáciou knižnej predlohy s rovnomenným názvom, ktorá bola zároveň autobiografiou. Hlavnou postavou je poľsko-židovský pianista a skladateľ Władysław Szpilman, ktorý sa pokúša prežiť vo Varšavskom gete počas druhej svetovej vojny. Režisérom bol Roman Polanski a vytvoril naozaj ťažké dielo, pretože kamera neuhýba pohľadom ani v prípadoch, kedy sú deti, ženy a nevinní muži bití na smrť či popravovaní v uliciach. Vydržať tento film sledovať dokonca nie je jednoduché, no rozhodne ide o silný zážitok.

127 Hours

127 hodín je film, ktorý rozpráva príbeh skutočný Aarona Ralstona, po tom čo je uväznený pod balvanom pri lezení v Utahu. Ralston strávil zakliesnený a osamote viac než päť dní s veľmi malým množstvom jedla a vody. Pri sebe mal iba vreckový nožík a kameru, na ktorú zachytával spočiatku svoj výlet ako denník, no neskôr ako testament a poslednú vôľu. Keď si Ralston uvedomil, že jediný spôsob, ako sa spod balvanu dostať, je amputovať si nohu, neváhal pri ceste za slobodou. Počas príbehu ako je tento, je potrebné len veľmi málo fikcie. Režisér Danny Boyle chcel docieliť to, aby bol film veľmi autentický a preto pri natáčaní navštívil aj miesto, kde sa toto nešťastie odohralo. Počas ikonickej scény s nohou dokonca prišlo niektorým divákom v kine mdlo a museli sálu opustiť.

Gravity

Gravitácia sa dá považovať za vrcholné dielo režiséra Alfonsa Cuaróna, ktorý zobrazuje strach zo smrteľnosti dvoch astronautov, ktorých stvárnili Sandra Bullock a George Clooney. Film je plný fantasticky natočených scén a neustáleho napätia. Odhliadnuc od nádherného a luxusného vesmírneho divadla má určite film svoje slabé stránky, ktorými je práve scenár, no perfektné herecké výkony oboch hrdinov neustále film udržujú na tej správnej frekvencii nátlaku a úžasu.

Children of Men

Ďalší film, ktorý pochádza z Cuarónovej dielne, sa odohráva v blízkej budúcnosti, presnejšie v roku 2027 a v hlavnej úlohe nás ohromuje Clive Owen. Ľudská rasa je na pokraji vyhynutia a čoraz viac sa ponára do kruhu šialenstva. V kruhu všetkých chaotických udalostí musí obyčajný muž ochrániť tehotnú ženu a doviesť ju do svätyne na mori. Zatiaľ čo film je natočený dokumentárnym spôsobom s klasickými kino-prvkami, je zároveň aj cestou do podstaty nádeje a viery.

Life of Pi

Pí a jeho život bol dlho očakávaným blockbustrom, ktorý sa dostal do kín v roku 2012. Je to snímka, ktorá spája krásu ohromujúcich vizuálov a zároveň veľmi bohatý príbeh. Je to príbeh o 16-ročnom chlapcovi a jeho prežití počas katastrofy na mori. Taktiež si formuje veľmi nezvyčajný vzťah s ďalším stroskotancom, ktorým je Bengálsky tiger. Je to veľmi intímny príbeh, ktorý položil základy moderným, 3D efektom. Pí a jeho život je vzrušujúci tým najpoetickejším spôsobom.

Cast Away

Pred rokom 2001 bol žáner, ktorý sa zaoberal prežitím, veľmi málo uznávaným a to práve preto, že väčšina týchto filmov boli prepadáky. Príbeh FedEx doručovateľa, ktorý stroskotal na neobývanom ostrove, zachvátil milióny divákov po celom svete. V hlavnej úlohe bol obsadený Tom Hanks, ktorého zmohla dlhá doba počas, ktorej bol izolovaný. Neskôr si vytvoril vzťah k volejbalovej lopte, ktorú začal považovať za reálnu osobu. Film sa stal naprieč rokmi kultom a zároveň aj vzorom pre mnohé nadchádzajúce tituly. Práve preto a pre geniálne Hanksovo stvárnenie stroskotanca si tento film vyslúžil dnešné prvenstvo.

Pozri aj: Hanks počas natáčania skoro umrel. 13 vecí, ktoré ste určite nevedeli o kultovom filme Stroskotanec

thecinemaholic.com
0
Komentovať (0)