Foto: alh1, Enzo (flickr)

Tieto miesta vyzerajú, ako by ani neboli na Zemi. Našťastie však sú.

Naša planéta je rozmanité miesto plné farieb tých najrozmanitejších odtieňov, aké si len viete predstaviť. Rôzne podmienky, ktoré panujú v odlišných častiach sveta, vytvárajú úžasné miesta, ktoré by určite nemali ujsť vašej pozornosti. Divoké farebné variácie spôsobujú najčastejšie mikroorganizmy, geologický podklad, ale stojí za ohromným farebným divadlom i zaujímavejší dôvod. Vitajte pri prehľade tých najfarebnejších častí našej planéty. 

Tekutá dúha, Kolumbia

Kolumbijská rieka Caño Cristales dostala príznačnú prezývku – tekutá dúha, ale mnohí ju prezývajú i riekou piatich farieb. Je považovaná za najkrajšiu rieku sveta práve kvôli sfarbeniu do žlta, zelena, modra, červena a dokonca aj čierna. Toto sfarbenie rieka nadobúda každoročne od júla do novembra a spôsobuje ju endemit z podríše rias, ktorého latinský názov znie Macarenia Clavigera. Viac o tejto rieke sa dozviete v našom staršom článku.
Caño Cristales - The most beautiful river in the world
Life and Nature in Caño Cristales - 6

Zem siedmich farieb, Maurícius

Toto miesto nájdete na ostrove Maurícius a ide o oblasť s pestrozafarbenými pieskovými dunami, ktoré dýchajú tónmi červenej, fialovej, modrej, zelenej, žltej a hnedej farby. Pestré sfarbenie je dôsledkom premeny bazaltickej lávy, ktorá chladla pri rôznych teplotách a práve to spôsobilo rozmanité sfarbenie tejto oblasti.
Chamarel
Chamarel

Laguna Colorada, Bolívia

Jazero Laguna Colorada leží v bolívijských horách v nadmorskej výške viac ako 4000 metrov. Ide o plytké slané jazero, ktorého najhlbšie miesto dosahuje len 1,5 metra. Zaujímavé červené sfarbenie jazera spôsobujú obrovské kolónie rias, ktoré sa v jazere nachádzajú vďaka vysokej koncentrácii soli. Okrem zaujímavej farby je jazero Laguna Colorada výnimočné aj preto, že je domovom veľkých kolónií niekoľkých druhov juhoamerických plameniakov.
Laguna Colorada in the morning
Red lake.

Morning Glory Pool, USA

Snáď najznámejšie pestrofarebné diela prírody poznáte z Yellowstonského národného parku v USA. Práve tu sa nachádza i Morning Glory Pool, ktorý je vlastne horúcim prameňom vytvárajúcim i malé jazierko. Zaujímavé sfarbenie spôsobujú termofilné baktérie, ktoré si pobyt v extrémne horúcej vode užívajú.
Morning Glory Pool
Morning Glory Pool

Zhangye Danxia, Čína

Právom označovaný medzi absolútne najfarebnejšie miesto na našej planéte je geologický park Zhangye Danxia v Číne. Neuveriteľnú paletu farieb vytvorilo ukladanie vrstiev pieskovca a rôznych minerálov, ktorých vek siaha až 24 miliónov rokov do minulosti. Podobne sfarbené miesta nájdete v celej Číne, no tým najúchvatnejším je jednoznačne Zhangye Danxia.
Zhangye Danxia landform
Sunset at Zhangye Danxia, Gansu China

Vodopád Havasu, USA

Vodopád Havasu, ktorý sa nachádza vo Veľkom kaňone (Grand Canyon) v americkej Arizone, je príjemnou farebnou zmenou v inak monotónnej suchej krajine. Táto oáza života hýri hneď niekoľkými farbami. Zaujímavé je i samotné sfarbenie vodopádu. Tyrkysový odtieň vody je spôsobený vysokou koncentráciou uhličitanu horečnatého-vápenatého.
Paradise Canyon - Arizona, USA
Havasu Falls

Maľovaná púšť, USA

V americkom štáte Arizona ešte chvíľu ostaneme. Nachádza sa tu totiž i ďalšie čarovne sfarbené miesto našej planéty. Je ním Maľovaná púšť (Painted desert). Pestré sfarbenie inak „jednofarebnej“ púšte spôsobuje hojný výskyt železa a mangánu v tunajších horninách.
Painted Desert
painted desert

Danakil, Eritrea

Peklo na Zemi. Aj tak mnohí prezývajú púšť Danakil, ktorá sa nachádza v africkej Eritrei. Prečo Peklo na Zemi? Pre extrémne vysoké teploty, ktoré pravidelne prekračujú hranicu 50°C, početné aktívne sopky a gejzíry, ktoré vypúšťajú jedovaté a toxické výpary. Napriek tomu nehostinná púšť priťahuje množstvo dobrodružných turistov. Zaujímavé žlté a zelené sfarbenie spôsobujú ložiská síry a solí.
ethiopia - afar, danakil and tigray
ethiopia - afar, danakil and tigray

Gejzír Fly, USA

Neprestajne aktívny gejzír Fly s trojitým vrcholom, pričom voda vystrekuje z každého z nich, nájdete v americkej Nevade. Okolie gejzíra je obklopené niekoľkými jazierkami s horúcou vodou s vysokým obsahom uhličitanu vápenatého. Gejzír Fly vznikol úplnou náhodou, a to v roku 1964 pri vŕtaní studne. Zaujímavé sfarbenie tohto čarovného miesta spôsobujú termofilné baktérie.
Fly Geyser
Spewing minerals at Fly Geyser

Chinoike Jigoku, Japonsko

V jazierku Chinoike Jigoku by ste sa okúpať rozhodne nechceli. Doslovný preklad do angličtiny totiž znie Bloody Hell Pond (preklad do slovenčiny necháme na vašej fantázii) a až 77°C horúca voda bola v minulosti využívaná dokonca i na mučenie. Červené sfarbenie v jazierku spôsobuje vysoká koncentrácia oxidu železitého.
Pond of perdition
JAPON BEPPU Chinoike Jigoku
Pozri aj:  11 najnebezpečnejších turistických destinácií sveta, ktoré rozhodne nechcete navštíviť

mnn,com

Príbehy
0
Komentovať (0)