cano-cristales.com

Lukáš Mužla / / Svet
Svet je plný prekrásnych farieb. Presvedčiť sa o tom môžeme na každom mieste v prírode. Existujú však miesta, ktoré nám svojou krásou vyrážajú dych. Jedným z nich...

Svet je plný prekrásnych farieb. Presvedčiť sa o tom môžeme na každom mieste v prírode. Existujú však miesta, ktoré nám svojou krásou vyrážajú dych. Jedným z nich je určite aj rieka Caño Cristales v Kolumbii, ktorá prináša prekrásne farebné divadlo. Čo stojí za pestrým tajomstvom tejto rieky?

Caño Cristales je kolumbijská rieka ktorá sa nachádza v centrálnej časti krajiny. Ide o prítok rieky Guayabero a ľudia ju prezývajú „rieka piatich farieb“. Je považovaná za najkrajšiu rieku sveta to práve kvôli sfarbeniu do žlta, zelena, modra, červena a dokonca aj čierna. Toto sfarbenie rieka nadobúda každoročne od júla do novembra a spôsobuje ho skutočný rastlinný zázrak.

colombia.co
colombia.co
cano-cristales.com
cano-cristales.com

Ešte pred niekoľkými rokmi by ste sa k tejto kráse nedostali. Túto oblasť totiž ovládala ozbrojená partizánska skupina, ktorá viedla dlhoročné spory s kolumbijskou vládou. Po roku 2005 je však táto oblasť bezpečná, armáda má oblasť pod kontrolou a rieka sa tak stala obľúbenou turistickou atrakciou.

cano-cristales.com
cano-cristales.com
sevennaturalwonders.org
sevennaturalwonders.org

Mnohí sa mylne domnievajú, že sfarbenie rieky spôsobuje pestrá fauna a flóra v tejto oblasti. Pravdou však je, že za všetkým stojí jediná rastlina. Endemit z podríše rias ktorého latinský názov znie Macarenia Clavigera. Táto rastlina je veľmi náročná a rozmaznaná. Pre svoj život vyžaduje presnú výšku hladiny vody, presné množstvá slnečného žiarenia. Ak sú tieto podmienky splnené, riasa naberá v období od júna do novembra/decembra pestrofarebné odtiene rôznych farieb. Je zaujímavé, že v tejto rieke nežijú žiadne ryby, napriek tomu, že kvalita a čistota vody je takmer dokonalá.

wikipedia.org
wikipedia.org
travelgreencanocristales.com
travelgreencanocristales.com

Napriek tomu, že je Caño Cristales obľúbenou turistickou destináciou je tu od januára do mája vstup zakázaný. V tomto období sucha je totiž potrebné, aby si rastlina oddýchla a ekológovia sa boja o bezpečnosť tohto vzácneho endemitu.

0
Komentovať (0)