anakagawa1.workflow.arts.ac.uk

Dnes je povolené strieľať si zo všetkého a zo všetkých. Na tieto hoaxy skočilo v minulosti niekoľko tisíc ľudí, možno dokonca desaťtisíce. Uverili by ste im?

Deň bláznov a žartov je tu a nevyhneme sa mu ani v dnešnej večernej sérii. V tejto deň je povolené všetko. Strieľať si môžeme z kohokoľvek a z čohokoľvek a vyhovoriť sa dá jednoducho na 1. apríl. Podobne to v minulosti spravili aj mnohé spoločnosti, médiá či fyzické osoby, ktorým sa podarilo na malú chvíľu oklamať a vystreliť si z davov ľudí. Pozrime sa na tie najznámejšie prvoaprílové fóry histórie.

Modernizácia Big Ben-u

V roku 1980 oznámila na 1. apríl britská televízna a rozhlasová spoločnosť BBC modernizáciu ikony Londýna. Slávny Big Ben už dávno nešiel s dobou, a preto bolo v rozhlase odvysielané, že budú hodinové ručičky nahradené digitálnymi hodinami. Prví štyria poslucháči, ktorí sa dovolali do rádia mali navyše získať ako darček digitálne hodinky. Reakcia ľudí bola zrejmá. Ostali šokovaní, pobúrení a nachytaní.

pixabay.com

Aukcia zázračného tvora

Presne pred 10 rokmi ovládla internet mumifikovaná víla. Tú našiel v grófstve Derbyshire mladík menom Dan Baines. Okamžite ju „vypustil“ na internet a dokonca sa objavila aj v dražbe na stránke e-bay. Baines v ten deň obdržal nespočetne veľa emailov o tom, že mumifikovaná víla musí byť podvrh. Večer, 1.apríla 2007, Baines nakoniec priznal, že ide len o žart, čo však emaily plné „hejtov“ vôbec nezastavilo.

danbaines.com

Ľadovec v Austrálii

Na Deň bláznov v roku 1978 si dobrodruh a podnikateľ Dick Smith pripravil pre obyvateľov Sydney zaujímavý žart. Už vopred mesto informoval o tom, že do miestneho prístavu dotiahne ľadovec z Antarktídy. 1.apríla sa v prístave skutočne objavil na lodi ťahajúcej obrovský kus ľadu. Ľad chcel v prístave predávať rozsekaný na maličké kocky. Sľuboval, že antarktický ľad osvieži každý nápoj tak, ako to žiadny iný ľad nedokáže. V prístave ho čakal dav ľudí, no všetko pokazilo počasie. Začalo totiž pršať a ľadovec ukázal svoju pravú tvár. Dážď zmyl protipožiarnu ochranu a holiacu penu a odhalil obrovský kus plastu, ktorým ľadovec v skutočnosti bol. Išlo teda o kamufláž a prvoaprílový vtip, ktorý však vznikol na základe reálnej myšlienky. Dick Smith mal totiž šialený nápad ako v Austrálii vyriešiť problém s nedostatkom pitnej vody a to práve dovážaním ľadu z Antarktídy. Samozrejme, tento nápad nebol nikdy zrealizovaný.

adelaidenow.com.au

Špagety rastúce na stromoch

Prvý aprílový deň roku 1957 britská televízia BBC odvysielala program Panorama (vlajková loď spravodajského kanálu), v ktorom venovali tri minúty úrode špagiet v južnom Švajčiarsku. Úroda špagiet? Áno, naozaj úroda špagiet. Bol tu však jeden problém. Tým problémom bolo to, že špagety rástli na stromoch. Komentár k videu nahovoril Richard Dimbleby, vysoko rešpektovaná osobnosť a jeden z najváženejších osobností verejného života v Británii. Počas televízneho spotu sám povedal, že pre tých, ktorí majú skutočne radi pravú chuť špagiet, nie je nič lepšie, ako domáce špagety. Viac o tomto prvoaprílovom žarte sa môžete dočítať v našom staršom článku.

thefoodsection.com

Zmena gravitácie

V roku 1976 odvysielalo Radio 2 (BBC) v rannom vysielaní zaujímavú astronomickú správu. Britský astronóm Patrick Moore oznámil, že presne o 9:47 obehne Pluto poza Jupiter, čo spôsobí pokles gravitačnej sily na našej planéte. Tento ojedinelý úkaz pocíti každý človek na Zemi a to tak, že pocíti akoby plával vo vode. A naozaj, po 9.47 začal v štúdiu vyzváňať telefón. Do rádia volali stovky ľudí, ktorí potvrdili, že „plávajúci pocit“ skutočne vnímali. Jedna žena dokonca potvrdila, že ona aj s manželom doslova pri raňajkách na malú chvíľu vzlietli zo stoličiek. Takú silu majú médiá.

anakagawa1.workflow.arts.ac.uk

Ako si vyrobiť farebný televízor

V roku 1962 mali vo švédsku jedinú televíznu stanicu, ktorú všetci (tí čo mali televízor) doma pozerali v čiernobielom prevedení. 1. apríla 1962 sa ale malo všetko zmeniť. Švédska televízia SVT totiž odvysielala jednoduchý návod, ako z čiernobieleho televízora vytvoriť farebný. V programe návod ukazoval technický odborník televízie Kjell Stensson. Postup bol jednoduchý. Stačilo cez obrazovku natiahnuť obyčajné nylonové dámske pančuchy. Tie mali svetlo zlomiť tak, že sa čiernobiele vysielanie zmení na farebné. Mnoho Švédov vám dnes potvrdí, ako ich otcovia vyleteli v tento deň z kresiel a náhlili sa po dome hľadať nylonové pančuchy. Akí však museli byť nakoniec sklamaní…

cbsnews.com

Zmena čísla π

V americkom štáte Alabama si v roku 1998 vystrelili zo všetkých matematikov, fyzikov, ale aj ďalších ľudí, ktorí poznajú hodnotu najslávnejšieho čísla π. Vo vedeckom časopise sa totiž objavil článok, ktorý hovoril o tom, že v štáte zmenili hodnotu π a pre zjednodušenie ho zaokrúhlili na číslo 3. Článok sa rýchlo rozšíril aj na internet a najmä v matematickej verejnosti vyvolal ohromné pobúrenie. Nakoniec sa ukázalo, že šlo o žart fyzika menom Mark Boslough.

pixabay.com

Burger pre ľavákov

V rovnakom roku ako si USA vystrelila z matematiky, si z občanov štátu vystrelila aj spoločnosť Burger King. Tá totiž 1.apríla 1998 oznámila skvelú novinu pre 32 miliónov ľavákov, ktorí v tom čase v USA žili. Na trh uviedli Whopper pre ľavákov (Whopper = známy názov burgera). Whopper pre ľavákov obsahoval rovnaké ingrediencie ako tradičný Whopper pre pravákov, no všetky otočené o 180°, tak aby čo najviac vyhovovali ľavákom. Aj vám sa to zdá ako totálna hlúposť? Vedzte ale, že po 1. apríli, kedy bola reklama odvysielaná, sa po celej USA našli stovky prípadov, kedy si zákazníci v predajniach pýtali práve Whopper pre ľavákov.

hoaxes.org

Deň bláznov je obľúbenou témou aj na Slovensku. Aj keď dianie v našej krajine pripomína 1.apríl aj v úplne bežný deň, niekoľko zaujímavých správ sa objavilo aj cielene ako prvoaprílový žartík.

Banskobystrické more

V roku 2014 informoval portál BBonline banskobystričanov o úžasnej novinke. Napriek tomu, že poslanci návrh odmietli, objavil sa nemecký investor, ktorý sa rozhodol spraviť z Banskej Bystrice destináciu cestovného ruchu nevídaných rozmerov. V meste chcel za 75 miliónov eur vystavať POSEIDON Slovak Sea, ktorý mal pozostávať zo zábavného akvaparku, najväčšieho stredoeurópskeho akvária a obrovských hotelových komplexov. Správa sa mestom rozšírila ako požiar, prečítalo si ju viac ako 11-tisíc ľudí a banskobystričania sa už videli, ako budú onedlho relaxovať v slovenskom mori. Nakoniec portál všetko uviedol na pravú mieru, keď informoval, že išlo o prvoaprílový žart. Plán projektu síce existoval (v oveľa menšom rozsahu), no potenciálny investor sa nakoniec vízie vzdal, a tak sa bystričania nového akvaparku nedočkali. Kompletný článok z roku 2014 si môžete prečítať na tomto odkaze.

bbonline.sk

Objavenie mimozemského života

1.Apríl 2017 a horúca správa priamo z konferencie NASA. Zachytili totiž signál pochádzajúci z nedávno objavenej sústavy exoplanét  Trappist-1. „Je to jeden z najvzrušujúcejších momentov v mojom živote a nikdy som si nemyslel, že to niekedy poviem: Podľa mňa sú to mimozemšťania.“ povedal slávny americký astrofyzik John W. Booth. Tak znel prvoaprílový žart, ktorý sme si pre vás na tento deň pripravili v našej redakcii. Ak ste ho náhodou zmeškali potom celý článok nájdete na tomto odkaze.

pixabay.com

Pozri aj: Vyžiadali si milióny životov. 10 najväčších chýb, ktorých sa ľudstvo dopustilo a zmenili tak vývoj histórie celej planéty

interez.sk, hoaxes.org
Uložiť článok

Najnovšie články