Foto: Pixabay.com

V minulosti sa množstvo ľudí zamýšľalo nad dnešnou dobou. Mnohí z nich by však boli prekvapení z toho, ako sa vyvinula a aké výdobytky môžeme používať.

V histórii môžeme vidieť množstvo predpovedí budúcnosti, ktoré sa naplnili. Jedným z takýchto pozorovateľov, ktorému vyšlo množstvo predpovedí, bol francúzsky lekár a astrológ Nostradamus. Podarilo sa mu predvídať udalosti ako napríklad Francúzska revolúcia, obe svetové vojny či dokonca smrť princeznej Diany.

Niektoré predpovede však také presné neboli a ich autori, ktorí boli o nich presvedčení sa žiaľ veľmi mýlili a dnes by sa za svoje výroky možno aj hanbili. Napríklad v minulosti sa verilo, že telefón sa nestane takým obľúbeným, ako ho poznáme, alebo že internet nemôže nahradiť noviny. Ako môžeme vidieť, všetko je inak. A dnes vám prinášame mylné teórie, ktorým v minulosti ľudia verili, no ich opak sa stal skutočnosťou.


1800 – Cesta vlakom? Nezmysel.

Dionysys Larder, profesor filozofie a astronómie tvrdil, že jazda vlakom vo vysokej rýchlosti nie je možná. Pasažierom by totiž hrozila asfyxia, teda zastavenie dychu pre nedostatok kyslíka. Dnes sa už vlaky stali bežným a bezpečným dopravným prostriedkom.

Foto: Pixabay

1859 – Ťažba ropy?

„Vŕtačka na ropu? Máte na mysli vŕtať pod zemou a nájsť tam ropu? Asi ste blázon.“ Edwinovi L. Deakeovi zamietli jeho žiadosť na ťažbu ropy. Neskôr sa mu to však ako prvému podarilo a zapísal sa tak do histórie.


1876 – Telefón? V žiadnom prípade

Spoločnosť Wester Union internal memo v roku 1876 podala vyhlásenie, že telefón sa nikdy nemôže stať vážnym prostriedkom komunikácie. Má totiž príliš veľa nedostatkov. Ako môžeme vidieť v dnešnej dobe, táto predpovedať sa dosť mýlila. Keby totiž videli čo v súčasnosti dokážu moderné smartfóny, určite by žasli prekvapením.

Foto: Pixabay

1880 – Žiarovka nemôže nikdy plnohodnotne fungovať

Henry Morton zo Stevens Institute sa k Edisonovej žiarovke povedal, že takáto vec predsa nemôže nikdy fungovať. Dnes je už žiarovka a jej svetlo neodmysliteľnou súčasťou našich obydlí aj miest.


1902 – Let lietadlom nie je možný

Kanadsko-americký matematik Simon Newcomb tvrdil, že let lietadlami nie je nikdy možný. 18 mesiacov na to bratia Wrightovci dokázali, že to až také nemožné nie je. Skonštruovali Kitty Hawk a ich prvý let bol dlhý 39 metrov a trval 12 sekúnd. Dnes sa už letecký priemysel natoľko rozvinul, že dokáže prepravovať státisíce cestujúcich denne.


1903 – Automobily sú len bláznivým nápadom

Prezident z Michigan Savings Bank veril, že automobily sú len chvíľkovou záležitosťou a nikdy sa neuchytia. Len akýmsi bláznivým nápadom a ľudia sa budú stále prepravovať pomocou koní. Dnes je auto súčasťou takmer každej domácnosti a chytrým pomocníkom.

Foto: Pixabay

1916 – Použiť tanky? Absurdné

„Myšlienka použiť tanky v bitkách je absurdná. Sú totiž malé a zradné,“ povedal Field Marshal Haig na demonštrácii tankov. Dnes už vieme, že to až tak absurdné nie je a tanky sa stali súčasťou vojen a bitiek.


 1921 – Bezdrôtová hudobná skrinka?

Rádio sa nemôže stať obľúbeným medzi ľuďmi, tvrdil David Sarnoff. Kto by totiž platil za správy, ktoré nemajú svojho presného adresáta? My však vieme, že sa mýlil. Rádio sa rozšírilo a zožalo svoj úspech.


1927 – „Kto to pekla chce počuť hercov rozprávať?“

Zmena éry nemého filmu na zvukový znamenala dôležitý medzník, ktorý ovplyvnil mnoho hercov tvoriacich v tom období. Dopad mal aj na samotného Charlieho Chaplina. Podľa H.M. Warnera, spoluzakladateľa televíznej spoločnosti Warner Bros., bola táto zmena nezmyselná.


1946 – Len zbytočná drevená škatuľa

Podľa filmového producenta Darryla Zanucka z 20th Century Fox si ľudia nikdy nezvyknú na sledovanie televízie. Tvrdil, že ľudí bude nudiť a unavovať sledovanie „drevenej škatule“ každú noc.

Foto:Pixabay

1977- Vlastniť počítač? A načo?

„Je zbytočné, aby mala každá rodina doma svoj vlastný počítač.“ Toto tvrdenie je už dnes jednoznačne vyvrátiteľné. Avšak Ken Olson, prezident, predseda a zakladateľ Digital Equipment Corporation, bol o tom pred pár rokmi presvedčený. Dnešnú dobu už však počítače plne ovládli a mnoho ľudí by s týmto jeho tvrdením už nedokázalo súhlasiť.


1995 – „Internet? V žiadnom prípade.“

Tvrdil Clifford Stoll v článku pre Newsweek. Podľa neho totiž internet nikdy nemôže nahradiť dennú tlač. Dnes už však vieme, že sa mýlil. Tlač síce nezmizla, no značne ju posunul na vedľajšiu priečku internet, ktorý nám denne poskytuje najnovšie informácie a správy z celého sveta.

Pozri aj: Objavili sa pochybnosti o pravosti obrazu od Leonarda da Vinciho. Najdrahší obraz sveta, za 450 miliónov dolárov, vraj nenamaľoval on

boredpanda.com
Uložiť článok

Najnovšie články