zdroj: Magnet Releasing

Ich herecké výkony sa stali nezabudnuteľnými.

Oscary sú prestížnym ocenením, ktoré sa odovzdávajú každoročne za najlepšie počiny v rôznych odvetviach kinematografie. Niektorí na túto cenu musia vo svojej kariére dozrieť, no niekoľkým jedincom sa podarilo svojím vyzretým výkonom ohúriť už pri ich debutoch.

Zlatá soška patrí nepochybne medzi jedno z najzásadnejších ocenení, ktoré môže umelec za svoje výkony v oblasti kinematografie získať. Či už ide o režiséra, scenáristu, herca alebo hudobníka, vždy je to obrovskou poctou. Dnes sa pozrieme na 10 hercov, ktorí toto ocenenie dostali už za ich prvý filmový počin a svojim bravúrnym a nezabudnuteľným výkonom sa zapísali do histórie.

Jennifer Hudson – Dreamgirls (2006)

Nie vždy sa stáva, že sa hercovi za jednu debutovú rolu podarí získať hneď rovno Oscara, Zlatý glóbus, ocenenia na BAFTA Award a Screen Actors Guild Award. No práve vďaka úlohe v muzikály Dreamgirls sa to Jennifer Hudson podarilo. Curtis Taylor (Jamie Foxx) by chcel preraziť v hudobnom priemysle a tak stretáva trojicu dievčat, ktoré by mu v tom mali pomôcť. Po boku Jennifer Hudson stála Beyoncé a Anika Noni Rose a boli vybraté spomedzi 780 uchádzačiek.

Mercedes McCambridge – All the King’s Men (1949)

Dráma Všetci kráľovi muži je inšpirovaná skutočným príbehom populistického guvernéra Huey P. Longa z tridsiatych rokov a v súčasnosti sa už považuje za filmovú klasiku. Mercedes McCambridge v ňom stvárnila postavu Sadie Burke, za ktorú získala toto prestížne ocenenie. Nebolo však jediné, ktorý si táto snímka zaoberajúca sa podvodmi a pomstou odniesla. Stal sa Najlepším filmom a sošku si odniesol aj herec v hlavnej úlohe.

Barbra Streisand – Funny Girl (1968)

Dvojnásobná víťazka Oscara svoju prvú zlatú sošku získala už za hlavnú úlohu vo svojom debute, v ktorom stvárnila postavu komediantky Fanny Brice. Muzikál zachytáva tragický príbeh lásky, ktorý sme už mali možnosť vidieť v mnohých ďalších filmoch. Fanny sa stáva čoraz úspešnejšou, no jej láska s ňou už nedokáže žiť. Napriek tomu ide o ozajstný skvost, ktorý by sme nemali prehliadať ani dnes.

Julie Andrews – Mary Poppins (1964)

Vo filme plnom prekvapivých vizuálnych efektov, skvelej animácie a hudby zahviezdila Julie Andrews s postavou dievčaťa, plného inšpirácie. Mary Poppins by sa dala osudom prirovnať k Popoluške alebo Alici v krajine zázrakov a Julie za svoju debutovú a asi životnú rolu získala patričné ocenenie.

Harold Russell – The Best Years of Our Lives (1946)

Vojnová dráma Najlepšie roky nášho života je jeden z prvých filmových príbehov zachytávajúci život vojnových veteránov a o tom, ako sa dokážu vyrovnať s následkami vojny a každodenným životom. Film získal neuveriteľných 7 z 8 nominácií Akadémie a nechýbalo ani víťazstvo neherca Haroldsa Russella, ktorý stvárnil jedného z troch vojakov, ktorí sa vracajú z 2. svetovej vojny do „normálneho“ života. S postavou hendikepovaného vojaka sa dokonca stal jediným, ktorý bol ocenený za svoj výkon hneď dvomi soškami. Bola mu totiž udelená aj špeciálna cena vzdávajúca mu poctu za inšpiráciu, ktorú týmto priniesol vojakom, ktorý sa vrátili s vojny so psychickým aj fyzickým poznačením.

Shirley Booth – Come Back, Little Sheba (1952)

Shirley Booth stvárnila v snímke Vráť sa, Sabinka rolu pokornej Loly Delaneyovej, ktorá žije po boku abstinujúceho alkoholika Doca. Ich značne prázdny život naruší nová nájomníčka, študentka Mária. Postupne sa s ňou zbližuje a stáva sa obrazom jej dcéry. Herečka si za svoj silný a nezabudnuteľný debutový výkon zaslúžene odniesla Oscara.

Tatum O’Neal – Paper Moon (1973)

Papierový mesiac rozpráva príbeh dievčatka, ktoré sa po smrti matky stáva parťáčkou pri zločinoch, ktorý pácha jej dávny priateľ. Ľahké zločiny im vychádzajú až do chvíle, kým sa nepokúsia podviesť nelegálneho predajcu alkoholu. Tatum O’Neal sa stala ako 10- ročná historicky najmladšou herečkou, ktorej sa toto ocenenie podarilo získať.

Anna Paquin – The Piano (1993)

V zozname nemôže chýbať ani ďalšia detská herečka, ktorá predviedla nezabudnuteľný výkon. Iba 11- ročnej Anne Paquin sa podarilo stanoviť nové kritériá vo vzťahu matka – dcéra. Do nehostinného prostredia prichádza nemá Ada so svojou nemanželskou dcérou Flórou. Nesú so sebou aj klavír, ktorý je súčasťou ich života. Ten však postupne strácajú a Ada sa s cieľom získať ho dostáva do nepríjemnej situácie.

Timothy Hutton – Ordinary People (1980)

Psychologická dráma Obyčajný ľudia je režijným debutom Roberta Redforda, ktorý bol hneď vyznamenaný štyrmi Oscarmi. Jednu z nich si odniesol aj Timothy Hutton a stal sa tak najmladším mužským hercom s týmto ocenením. Dospievajúci Conrad trpí traumou, ktorej pôvod sa postupne odkrýva. Vo filme je geniálne zobrazená problematika komunikácie a schopnosti počuť svojich najbližších.

Lupita Nyong’o – 12 Years a Slave (2013)

Lupita Nyong’o stvárnila vo filme 12 rokov v reťaziach úlohu malej černošskej otrokyne. Iba 12 ročná Lupita sa stala vôbec prvou africko- mexickou herečkou, ktorej sa podarilo získať toto prestížne ocenenie. Snímka zachytáva ťažké časy čiernych otrokov, ktorých jediným osudom sa stala drina na plantážach. Nechýba ani zobrazenie bičovania, lynčovania, znásilňovanie a krutý psychický teror. Herečka sa neskôr objavila napríklad vo filmoch ako Star Wars, Kniha džunglí alebo Black Panther.

thecinemaholic.comcsfd.cz

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy