Foto: wikimedia.org(Greg Gebhardt)

"Bola by som šťastná, keby som zajtra zomrela," tvrdila Amy, ktorej želanie sa žiaľbohu splnilo.

Diabol aj anjel. Tieto dve bytosti sa neustále bili o telo i dušu jednej z najkontrovejznejších speváčok súčastnosti. Na vrchole tvorivosti nebola síce príliš dlho, no zanechala po sebe nezabudnuteľnú stopu. Divoká, nespútaná, svojská, no zároveň žena, ktorá túžila po bezpečí a rodine. Dnes, 23. júla, uplynulo presne 7 rokov od kedy nás Amy Winehouse tragicky opustila, a tak jej venujeme krátku spomienku.

Aj vy máte pocit, že Amy zomrela len nedávno? No od jej tragickej smrti, ktorou sa zapísala do neslávne slávneho Klubu 27, uplynulo už 7 rokov. A táto nezabudnuteľná diva hudobného neba určite stojí za zmienku. Preto vám prinášame 10 faktov o Amy. Možno aj vy prídete na to, že ste ju až tak celkom nepoznali.

Choď vpred! Súď ma! Iba si pamätaj na to, aby si bol perfektný v každý deň tvojho života.

#1 Vôbec nechcela byť speváčkou

Amy Winehouse volta aos palcos

Ktovie. Možno tušila, že priveľká sláva jej môže uškodiť. Keby ste sa jej pred pár rokmi spýtali, čím chce byť, odpovedala by vám trošku netradične. Túžila byť čašníčkou na kolieskových korčuliach. Ktovie, kde len prišla k takému nápadu?

#2 Vyznanie lásky v Amynom podaní

Lásku si môžeme vyznávať kadejakým spôsobom. Väčšine smrteľných pozemšťanov stačí kytica kvetov, wellness pobyt alebo romantická večera. Amy by nebola Amy, ak by tento aspekt svojho života nepovýšila na celkom iný level. Zobrala si do rúk črep a na brucho si s ním vytetovala „I love Blake„. Blake sa stal jej manželom, s ktorým sa neskôr (chvalabohu) rozviedla. Mnohí sa však domnievajú, že práve Blake Fielder-Civil bol pre ňu vstupenkou do sveta tvrdých drog.

#3 Milovala viac zvieratá ako ľudí

Možno preto, že zvieratá vám nevedia ublížiť. Nevyzradia žiadne tajomstvá a neraz sú tou najlepšou terapiou. A Amy milovala zvierací svet. Bola hrdou majiteľkou 11 mačiek, istý čas dokonca vlastnila aj opicu. Zlé jazyky tvrdia, že svoj majetok chcela odkázať útulku pre mačky, čo sa jej z pochopiteľných dôvodov nepodarilo.

#4 Jej najobľúbenejšie slovo? J∗bavo

Amy Winehouse

V origináli Fuckery. Amy vravela aj o veciach, ktoré si väčšinu len šuškáme. Milovala sex a brala ho za najlepšiu formu cvičenia. Keby si mala vybrať jedinú superschopnosť, bola by to supersexualita. Zaujímavé, však?

#5 Dobrého veľa nebýva

Jej hlboký zamatový hlas sa vôbec nehodil k tak drobnému telu. Ak by vás zaujímalo, ako na tom bola fyzicky, s radosťou vám to prezradíme. Merala len 160 centimetrov, pričom vážila len 42 kilogramov (ktovie koľko z toho vážila samotná hriva). Dobrého zvyčajne veľa nebýva. No i to môže niekedy odísť priskoro.

#6 Chatrné zdravie

Amy Winehouse
Na Amynom nešťastnom konci sa nepodpísali len drogy, ale aj celkovo chatrné zdravie. Jej pľúca pracovali len na 70 percent a trpela vážnou arytmiou. Pridajte k tomu drogy, alkohol, cigarety, deštruktívnu zlú životosprávu a dostanete jednoznačný výsledok.

#7 Hudobný vplyv

Amy milovala Elvisa Presleyho, Ninu Simone či Arethu Franklin. Stačí si vypočuť len pár jej piesní a aj vy hneď ucítite jednoznačný vplyv týchto umelcov. Možno aj oni boli dôvodom, prečo bola hudba Amy Winehouse absolútne odlišná. A kvôli svojej inakosti chytila za srdce milióny ľudí.

#8 Pred smrťou bola takmer dva týždne triezva

Niekoľkokrát bola na odvykačke, z ktorej si robila srandu. Práve o nej je pieseň „Rehab“. No podľa všetkého sa jej predsa len podarilo bez alkoholu vydržať nejaký ten čas. Približne 12 až 13 dní. Avšak potom to vzdala. Vypila tri fľaše vodky, pričom jej po smrti našli v krvi 416 miligramov alkoholu. Pritom pre človeka je smrteľná dávka 350 miligramov. Amy zomrela na otravu alkoholom, a tak sa pridala ku Klubu 27, kde jej robí spoločnosť Jimi Hendrix, Janis Joplin či Jim Morisson.

#9 Jednou z jej najväčších túžob bolo stať sa matkou

Po rozvode s jej životným omylom Blakeom si predsa len našla normálneho partnera. Pred smrťou sa zasnúbila s filmovým režisérom Regom Travissom, no málokto vedel o tomto vzťahu. Amy túžila mať normálny vzťah a rodinu. Avšak vzhľadom na zdravotné problémy i chatrnú telesnú konštrukciu nemohla otehotnieť. Vraví sa, že keď jej vyšiel negatívny test, tak sa rozplakala. Isté klebety však tvrdia, že v čase úmrtia bola tehotná.

#10 Nemala problém dať vám na držku

V skutočnosti si viac ľudí s jej menom spája skôr výtržnosti než jej tvorbu. Asi nemala nervy zo železa, pretože sa ľahko nechala vytočiť. A neraz ju zatkla polícia.

Amy mala dobré srdce, avšak počúvala viac svojho diabla než anjela. My jej prajeme šťastné narodeniny. Nech je už kdekoľvek.

Pozri aj: Klub, v ktorom členstvo získate len vlastnou smrťou. 10 najslávnejších osobností z Klubu 27 a ich nešťastné príbehy plné šialeného života

mensxp.com, huffingtonpost.comranker.com
Príbehy
0
Komentovať (0)