Foto: Pixabay, ypsiik (instagram)

Geocaching oslavuje svoje 18. narodeniny. Prinášame vám 10 zaujímavostí zo sveta tejto zábavnej aktivity.

Geocahing je aktivita, ktorá si v posledných rokoch získala milióny priaznivcov po celom svete. Práve dnes oslavuje Geocaching svoje 18. narodeniny a vstupuje tak do stavu dospelosti. Práve 3. mája 2000 boli totiž zverejnené oficiálne súradnice prvej skrýše na svete. Nachádzala sa v americkom štáte Oregon neďaleko mesta Portland a od tohto momentu sa zábavná aktivita spojená najmä so spoznávaním zaujímavých miest, rozniesla po celom svete. 

Čo je Geocaching a aké má pravidlá?

Geocaching je zábavná aktivita, z určitého pohľadu dokonca druh športu, pri ktorom súťažiaci s pomocou GPS hľadá ukrytú skrýšu. Skrýše, „kešky“ sú poväčšine ukryté na zaujímavých prírodných či kultúrnych miestach a nadšencom tejto aktivity tak prinášajú možnosť spoznávať krajinu vôkol seba celkom novým spôsobom. V (takmer) každej „keške“ sa nachádza zápisník „logbook“, do ktorého sa súťažiaci môže zapísať. Prostredníctvom kešiek si ľudia často vymieňajú i malé predmety. Váš príspevok do „kešky“ na Slovensku sa tak môže postupom času dostať pokojne i do Indie. Po nájdení skrýše, zapísaní svojho mena či prezývky a výmene predmetov, je následne „kešku“ potrebné umiestniť presne na to isté miesto, kde ste ju našli. Ostáva tak dostupná pre ďalších súťažiacich.

Foto: Pixabay

Vďaka Clintonovi

Vzniku Geocachingu môžeme v podstate ďakovať americkému prezidentovi Billovi Clintonovi. Ten 1. mája 2000 oznámil, že USA zastavuje úmyselné zhoršovanie signálu GPS pre komerčné účely. Kvalita a presnosť GPS sa po tomto kroku v civilných zariadeniach zvýšila až 10-násobne. Vďaka tomuto kroku tak dnes môže existovať táto zábavná aktivita, pri ktorej sa bez GPS zariadenia (stačí smartfón) nezaobídete.

Bill Clinton

Európa kraľuje

Za 18 rokov existencie sa Geocaching rozšíril do celého sveta. Podľa údajov z minulého roku existuje na našej planéte viac ako 3 miliardy „kešiek“ v celkom 191 krajinách sveta. Napriek tomu, že začiatky zasiali v USA v súčasnosti tejto aktivite kraľuje Európa. Na starom kontinente sa totiž nachádza najviac skrýš, pričom toto číslo presahuje 1 450 000 kusov.

Foto: Pixabay

Najvyhľadávanejšia na svete

Najvyhľadávanejšia skrýša na svete – teda „keška“ s najvyšším počtom zaregistrovaných nálezcov sa taktiež nachádza v Európe. Dokonca ani nie ďaleko od našich hraníc. Nájdete ju totiž u našich západných susedov v Českej republike v hlavnom meste Praha. „Keška“ so sériovým názvom GC189E5 sa nachádza priamo na Karlovom meste a zaregistrovaných má už viac ako 33-tisíc nálezcov.

Foto: Pixabay

Najkrajšia na Slovensku?

Hľadanie skrýš vás často dovedie na miesta, o ktorých ste možno vo svojom okolí ani netušili. Ktorá je teda najkrajšia na Slovensku? To je, uznávame, dosť subjektívny ukazovateľ a každý z hráčov má určite svoju obľúbenú. Skrýša na vrchu Skalky neďaleko Žiliny však uchváti určite každého nadšenca Geocachingu. Okrem príjemného výletu a radosti z nájdenej skrýše ponúka aj nezabudnuteľné hojdanie s výhľadmi na Rajeckú kotlinu.


Najvyššia na Slovensku

Tú najkrajšiu „kešku“ síce vybrať neviem, no jednoznačne vieme určiť tú najvyššie položenú. Na Slovensku je to tá v nadmorskej výške 2186 m.n.m.. Nájdete ju v Lomnickom sedle vo Vysokých Tatrách a doposiaľ ju oficiálne našlo len 411 nadšencov. Ak sa ju vydáte hľadať, dávajte si dobrý pozor. I v informáciách samotnej „kešky“ nájdete výzvu k rešpektovaniu pokynov Horskej služby. Predsa len nejde o triviálne dostupnú skrýšu…

Foto: Pixabay

Černobyľ

Za 18 rokov existencie sa Geocaching dostal aj na tak nehostinné a pusté miesta ako Černobyľ. Určená je urbexerom, ľuďom, ktorí sa venujú práve skúmaniu a návšteve podobných ľuďmi opustených miest. Doposiaľ ju oficiálne našlo len 78 ľudí.

Foto: Pixabay

Antarktída

Geocaching nezavítal len do opusteného Černobyľu. Niekoľko desiatok skrýš nájdete dokonca aj v Antarktíde. V roku 2017 ste tu mohli odloviť (hovorovo v rámci Geocachingu) celkom 48 rôznych skrýš.

Foto: Pixabay

Mount Everest

Geocachingu neunikol ani najvyšší bod našej planéty. Skrýša s názvom Earth’s Roof – Mount Everest Peak (Strecha sveta – Vrchol Mount Everestu) je najvyššie položenou skrýšou na svete. Pre jej nájdenie sa musíte dostať až na vrchol Strechy sveta. Na Mount Evereste však nie je ukrytá žiadna fyzická škatuľka. Pre zdolanie tejto skrýše treba jej zakladateľovi poslať svoju fotografiu a odpovede na otázky, ktoré sú akýmsi testom, či nepodvádzate. Až potom sa môžete pridať medzi 79 oficiálnych nálezcov. 

Foto: Pixabay

Najúspešnejší hráč

Podľa našich zistení je najúspešnejším hráčom Geocachingu pán s prezývkou Alamogul. Podľa fotografií je tento pán asi v strednom veku a na portál Geocachingu sa zaregistroval už v roku 2002. Od tohto momentu sa mu podarilo oficiálne nájsť celkom 181 156 „kešiek“. Sám pritom založil viac ako 900 skrýš pre ďalších nadšencov tejto aktivity.

Foto: Pixabay

Pozri aj: Mali by sme sa lepšie ako Švajčiari, no naša príroda by mohla trpieť. Takto by to vyzeralo, ak by Slovensko bolo najbohatšou krajinou sveta

Uložiť článok

Najnovšie články