Foto: TASR

Iná možnosť ako hromadné výpovede lekárov neexistuje.

Iná možnosť ako hromadné výpovede lekárov neexistuje. Po rokovaní na Úrade vlády SR to skonštatoval šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

„Chcem vyzvať všetkých lekárov v slovenských nemocniciach, aby sa pridali k tlaku na vládu svojou výpoveďou, lebo inú cestu nemáme,“ uviedol. Ochotu podať výpovede podľa neho deklarovalo približne 3500 lekárov. Visolajský poukázal, že vláda na niektoré požiadavky lekárskych odborov stále nepredstavila riešenia. Podotkol pritom, že rokovania trvajú desať mesiacov.

Vláda nerieši problémy v zdravotníctve

Visolajský podotkol, že lekárom nejde o platy ale o to, aby sa situácia v slovenských nemocniciach, ktorá je v súčasnosti neúnosná, zlepšila. Dnešná tlačová konferencia a zvyšovanie platov, ktoré je vraj taktiež nedostatočné, mala len zakryť skutočné problémy slovenského zdravotníctva, ktoré politici roky ignorujú.

Visolajský tvrdí, že aj dnes na stretnutí žiadali od vlády a ministrov zdravotníctva a financií reálne kroky na vyriešenie súčasných problémov a ich požiadaviek, no odpoveď podľa neho nedostali. Poukázal pri tom na oblasť financovania nemocníc či zavedenie systému DRG (Diagnostic-Related Groups), ktoré podľa neho Slovensko stále nemá ako jediná krajina v Európe.

Šéf LOZ reagoval i na návrh navýšenia miezd lekárov, ktoré v piatok predstavili minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) a minister financií Igor Matovič (OĽANO). Samotné navýšenie platov podľa neho problém nevyrieši.

Lengvarský na piatkovej tlačovej konferencii uviedol, že sa budú zaoberať aj ďalšími požiadavkami lekárskych odborárov. Avizoval, že aj ostatné kroky chcú vykonať čo najrýchlejšie.