Foto: YouTube.com/War on Fear战斗恐惧

Väznice sú inštitúcie, ktoré by v ideálnom prípade mali slúžiť na resocializáciu jedinca.

Človek, ktorý spáchal zloči, by mal oľutovať to, čo vykonal a mal by sa naučiť opäť sa užitočným spôsobom zaradiť do spoločnosti. Okrem toho, spoločnosť by mala byť chránená pred tým, aby sa zločin opakoval. Neraz sa tak však nedeje a väzenia sa stávajú miestom, kde si dozorcovia dokazujú svoju moc a väzni sa stávajú ich nástrojom a terčom. Ako informuje portál The Guardian, príkladom je aj táto čínska väznica.

Znepokojivé zábery

Nedávno sa na internete objavili zábery z dronu, na ktorých je možné vidieť ako policajti presúvajú väzňov v oblasti Xinjiang. Väzni sedia na zemi v žltých a modrých uniformách, všetci majú oholené hlavy, ruky spútané za chrbtom a na očiach masky. Aj keď zábery pôsobia na prvý pohľad šokujúco, portál The Guardian uvádza, že takéto praktiky nie sú v Číne ničím nezvyčajným a väzni sú tu bežne prevážaní vlakmi, spútaní a s maskami na očiach.

Array

Na záznamy sa pozrel aj odborník z inštitútu Australian Strategic Policy Institute, Nathan Ruser, ktorý sa domnieva, že zábery boli vyhotovené ešte v auguste minulého roka a video bolo natočené na stanici Korla v oblasti Xinjiang. Je pravdepodobné, že väzňami sú členovia menšiny Uighur a ďalších moslimských menším. Čína totiž čelí ostrej kritike za svoju protiteroristickú politiku, v rámci ktorej zadržala viac ako milión príslušníkov moslimských menšín žijúcich v krajine. Tí sú následne držaní v prevýchovných centrách, ktorých cieľom je zmeniť politické zmýšľanie jedinca.

Počet zatknutých stúpa

Čína však čelí kritike nielen kvôli zaobchádzaniu s väzňami, ale aj preto, že počet zatknutých v posledných rokoch narástol.

Denník The New York Times uvádza, že v rokoch 2017 a 2018 bolo zatknutých a na rôzne tresty odsúdených až 230-tisíc jedincov. V oblasti Xinjiang žijú len 2 percentá populácie, práve tu však bolo v roku 2017 zatknutých až 21 percent jedincov.

Foto: unsplash

Ruser dodáva, že väzni na záberoch z dronu sú zrejme presúvaní z Kashgaru do väznice Korla. Žiaľ, tá je okrem iného známa mimoriadne krutými zásahmi zo strany dozorcov. S väzňami sa nezaobchádza v rukavičkách a častejšie ako do nápravných centier sú posielaní do tzv. reedukačných táborov.

Čína však svoje konanie obhajuje a tvrdí, že ide o model, ktorým sa krajina vždy riadila a bude sa ním riadiť aj naďalej. Navyše, do nápravných centier sa nedostane len tak ktokoľvek a úrady starostlivo vyberajú diplomatov a novinárov, ktorí môžu vopred naplánovaný „výlet“ podniknúť.

theguardian
Uložiť článok

Najnovšie články