Instagram.com

Ivana Gallasová / / Série
Johnny Ward zo Severného Írska má len 33 rokov a už videl všetky krajiny sveta. Trvalo mu to síce 10 rokov ale naozaj nešlo o dovolenky, ktoré by preležal na pláži. Nevyhýbal sa ani vojnovým zónam či iným oblastiam, ktoré bežných dovolenkárov nelákajú a preto sú jeho zážitky také jedinečné.

Keď  Johnny začal cestovať, mal síce núdzu o peniaze no všetko sa zmenilo, keď sa jeho cestovateľský blog stal úspešnejší a doteraz vďaka nemu zarobil viac ako jeden milión eur. Jeho zážitky sú naozaj úžasné a z niektorých z nich lezie mráz po chrbte. Počas svojich ciest bol dvakrát zatknutý, počas toho ako sa snažil prejsť cez Libériu, keď tam zúrila ebola a bol svedkom streľby hneď po svojom príchode do Angoly.

@onestep4ward

„Počas dvadsiatich minút som videl, ako bol dvakrát strelený chlap, ktorý bol asi dva metre odo mňa. Bolo to strašné. Dvaja muži na skútri sa dostali medzi jeho a naše auto, otvorili dvere a strelili ho raz do brucha a raz do nohy. Prikrčil som sa v aute, zatiaľ čo sa vodič nášho auta snažil vyhnúť havárií a ten vodič sa smial – smial sa na mojej reakcii. Ten muž – vodič, bol v Angolskej občianskej vojne a mal na rukách veľa krvi, toto pre neho neznamenalo nič. Nebolo to práve milé privítanie v Angole,“ povedal Johnny pre BBC.

@onestep4ward

Žiadna z takýchto hrozných skúseností nezastavila jeho túžbu po dobrodružstve. Posledná krajina na jeho veľmi dlhom zozname bola Nórsko, pretože je relatívne blízko k severnému Írsku a mohol tak zdieľať svoj úspech so svojou rodinou a priateľmi.

@onestep4ward

Johnny sa teraz snaží získať potvrdenie o tom, že je najmladší človek na svete, ktorý precestoval všetky krajiny na zemeguli ale pravidlá o tom, čo taká návšteva jednej krajiny musí zahŕňať, si stanovil sám.

@onestep4ward

Guinessovej knihe rekordov stačí, aby si prekročil hranicu a zaznamenal to na GPS a počíta sa to ako návšteva, no on v každej krajine sa strávil hneď niekoľko dní ak nie týždňov, aby získal vlastnú autentickú skúsenosť.

@onestep4ward

„Spoločnosť, médiá a vzdelávací systém nám hovoria, že by sme mali ísť do školy, na výšku, presťahovať sa do mesta, pracovať v kancelárií a šetriť si na dôchodok, počas ktorého budeme moc starí na to, aby sme si to užili. Ale ja to nechcem robiť.“

@onestep4ward

Johnny nepatrí k ľuďom z bohatých rodín, ktorí cestujú za peniaze svojich rodičov. Prvých 5 rokov učil angličtinu v Thajsku a šetril každý cent s rozpočtom len 9 eur na deň, a až potom začal písať svoj cestovateľský blog, cez ktorý ho našli sponzori.

@onestep4ward

Napriek tomu, že unikol stereotypu bežného života, cestovanie mu prinášalo aj mnoho stresu a bál sa, či sa mu podarí dosiahnuť svoj cieľ.

@onestep4ward

„Možno to vyzerá, že som bol voľný a mohol som si cestovať kam som chcel, ale pretože som si dal taký cieľ aký som si dal, bol to pre mňa posledných 10 rokov obrovský záväzok.“

@onestep4ward

„Teraz som voľný.“    

@onestep4ward

Napriek tomu, že Johnny už precestoval všetky krajiny sveta, ešte s cestovaním ani zďaleka neskončil. Nasledujúcu cestu plánuje do Bangkoku a nechce tam ísť lietadlom, ale na rikši. Životný štýl plný cestovania môže síce vyzerať rozlietane a nepohodlne, ale pre niekoho ako je Johnny je cestovanie zmysel celého života.

Pozri aj: Na svete existujú iba štyri farby pasov. Tu je dôvod prečo

interez.sk (Ivana G.), bbc.com


Komentovať (0)