passportinfoguide.com

Matej Mensatoris / / Now U Know
Červená, modrá, zelená a čierna. Čo symbolizujú jednotlivé farby na pasoch?

Možno ste si to všimli aj vy. Aj keď je na svete vyše 200 štátov, farby pasov nie sú veľmi pestré. V skutočnosti, sa využívajú iba štyri farby a to červená, modrá, zelená a čierna. Každá krajina si volí farbu pasu podľa vlastných kritérií, pravdou však je, že každá farba nesie v sebe určitý odkaz na krajinu, náboženstvo či kultúru daného štátu. 

Odoberaj naše videá TU.

Červená farba pasu

eastnews

Táto farba pasu je tá najbežnejšia. Pasy s červenou obálkou majú často post-komunistické krajiny, alebo krajiny, kde aj v súčasnosti vládne komunistický režim, ako napríklad Čína. Avšak nie je to pravidlom, keďže napríklad Severná Kórea má pas modrej farby.

Červené pasy majú takisto všetky členské krajiny Európskej únie, ale aj krajiny, ktoré sa o vstup do Únie pokúšajú, s výnimkou Chorvátska. Červenú, ako farbu svojich pasov zvolili tiež krajiny Andského hospodárskeho spoločenstva – Bolívia, Kolumbia, Čile a Peru.

Modrá farba pasu

eastnews

Modré pasy sú druhé najrozšírenejšie. Modrá symbolizuje „Nový svet“. Niet preto divu, že USA, Kanada alebo Austrália majú práve modrú farbu pasov. Taktiež 15 karibských štátov má modré pasy, ako aj krajiny v rámci hospodárskeho spoločenstva Mercosur – Brazília, Argentína a Paraguaj.

Zelená farba pasu

buzzkenya.com

Väčšina moslimských krajín má zelené pasy. Ako príklad môžeme uviesť Maroko, Saudskú Arábiu, či Pakistan. Zelená je totiž považovaná za najobľúbenejšiu farbu proroka Mohameda a aj v moslimských krajinách je symbolom prírody a života. Občania niektorých krajín západnej Afriky – napríklad, Burkina Faso, Nigéria, Niger, Pobrežie Slonoviny a Senegal majú tiež zelené cestovné doklady. V ich prípade zelená farba označuje, že patria do hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov – ECOWAS.

Čierna farba pasu

eastnews

K najmenej rozšírenej farbe pasov patrí čierna farba. Čiernu farbu najčastejšie nájdeme na pasoch krajín „čierneho kontinentu“ ako sú Botswana, Zambia, Burundi, Gabon, Angola, Čad, Kongo či Malawi. Čierny pas majú tiež občania Nového Zélandu a to z dôvodu, že čierna je národnou farbou krajiny.

passportindex.org

Takže, keď nabudúce budete stáť v rade na letisku a budete sa veľmi nudiť, spomeňte si na tento článok a skráťte si čas pozorovaním farieb pasov. Teraz už budete vedieť, čo jednotlivé farby znamenajú.

Pozri aj: 16 krajín sveta, ktoré majú najsilnejšie pasy. Na ktorej priečke sa umiestnilo Slovensko?

interez.sk (mmm), brightside.mepassportindex.org


Komentovať (0)