pixabay.com

Zoznam ohrozených druhov živočíchov opúšťa po 50 rokoch Lamantín karibský. O život ho takmer pripravil človek.

Zviera, ktoré bolo po dlhé desaťročia takmer na každom plagáte o životnom prostredí na Floride, sa konečne podarilo „zachrániť“. Lamantín karibský (česky Kapustňák, anglicky Manatee), sa po mnohých rokoch dostáva preč zo zoznamu ohrozených druhov. Zaujímavé zviera, ktoré môže v dospelosti vážiť až 600 kg, nemá v plytkých pobrežných vodách žiadneho prirodzeného nepriateľa. Nepriateľom sa však stal človek. 

Lamantín karibský je jedným z troch druhov tohto zvieraťa, ktoré žijú na našej planéte. Možno aj vy poznáte tieto tvory pod českým názvom kapustňák, no my budeme radšej používať ten slovenský. Lamantín karibský, ako už samotný názov napovedá, obýva najmä oblasť Karibiku, južné pobrežie Severnej Ameriky a severné pobrežie Južnej Ameriky. Nájdete ho najmä v plytkých pobrežných vodách. Všetko však nasvedčovalo tomu, že toto zviera celkom vyhynie. Našťastie, opak sa stal pravdou a Lamantín karibský opúšťa zoznam ohrozených druhov živočíchov.

pixabay.com

Cicavec, ktorý dorastá až do dĺžky 4,5 metra a v dospelosti môže vážiť až 600 kilogramov, sa stal symbolom boja za lepšie životné prostredie na Floride. Lamantín totiž prirodzeného nepriateľa v plytkých vodách nemá, nepriateľom sa mu stal človek. Rozmach ľudských aktivít v druhej polovici 20. storočia na polostrove Florida, tento druh takmer vyhubil. Osudnými sa im stali najmä stretnutia s loďami a rybármi.

pixabay.com

Pod ochranu zákona sa Lamantín karibský dostal v USA už v roku 1967. Vtedy tento druh hľadel smrti priamo do očí. Popri celom floridskom pobreží žilo už len niekoľko stoviek jedincov. Do roku 2014, sa situácia vďaka opatreniam a prísnej ochrane zlepšila, napočítali ich totiž 4800. Až dnes však môžeme povedať, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou skutočne podarilo tento druh zachrániť. V roku 2016 ich pri pobreží Floridy bolo už 6620.

Lamantína sa teda v USA podarilo zachrániť. Napriek tomu, že už v krajine nie je ohrozeným druhom, niektorí ochranári sa obávajú najhoršieho. Status Lamantína sa totiž zmenil z ohrozený na zraniteľný. Tento druh však treba aj naďalej chrániť rovnako ako doteraz, aby sa história znovu neopakovala a Lamantín sa na zoznam nemusel opäť vrátiť.

interez.sk (red.), scmp.comladbible.com
Príbehy
0
Komentovať (0)