Foto: Unsplash.com

Vo veku 78 rokov zomrel Jens Nygaard Knudsen, ktorý v 70. rokoch 20. storočia navrhol ikonickú minifigúrku stavebnice Lego.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá sa odvolala na bývalého kolegu, tiež dizajnéra stavebníc Lega Nielsa Milana Pedersena. Nygaard Knudsen zomrel minulú stredu v hospici v meste Hvide Sande, kde bol hospitalizovaný v dôsledku amyotropnej laterálnej sklerózy (ALS).

Pedersen vo svojom vyhlásení pre AFP vyzdvihol „fantastickú predstavivosť“ svojho kolegu. Vysvetlil, že keby mali vo firme tzv. brainstormingy, v prípade Nygaarda Knudsena by mali podobu „brainhurikánov“, tak veľa nápadov mal.

Foto: Unsplash.com

Podobne o svojom zosnulom manželovi vo vysielaní televíznej stanice TV2 hovorila aj vdova Marianne. Uviedla, že minifigúrka bola vytvorená, aby sa do domčekov stavaných zo stavebníc Lega „dostal život“. „V tom čase boli domčeky (zo stavebníc Lega) prázdne, preto navrhol túto postavičku,“ vysvetlila.

Jens Nygaard Knudsen pracoval vo firme Lego v rokoch 1968 – 2000, pričom panáčik, ktorého vytvoril v 70. rokoch, sa začal predávať v roku 1978.

Jens Nygaard Knudsen, creator of the LEGO Minifig, has passed.

Lego figúrka bola navrhnutá rodovo neutrálna

Firma Lego rozhodla, že táto figúrka bude mať v tvári „neutrálny“ výraz. Pre farbu pleti bola zvolená sýta žltá farba, aby sa tým predišlo rasovej diskriminácii. Tvár figúrky bola navrhnutá aj rodovo neutrálne, aby deti pri hre neboli nijako obmedzované.

Foto: Unsplash.com

Od roku 2004 sa však v licencovaných stavebniciach začali na panáčikoch používať realistické farby, ich tváre vyjadrujú emócie a sú aj rasovo rozlíšiteľné.

Okrem návrhu panáčika bol Nygaard Knudsen ako dizajnér zodpovedný napríklad aj stavebnice radov Space či Pirates.

Spoločnosť Lego spočiatku vyrábala drevené hračky

Dánska spoločnosť Lego bola založená v roku 1932 Olem Kirkom Christiansenom, ktorý spočiatku vyrábal drevené hračky. Koncom 40. rokov 20. storočia začali vyrábať aj hračky z plastu vrátane prvotných verzií Lego kociek. Vo svojej súčasnej podobe sa tieto kocky predávajú od roku 1958.

V roku 2018 zamestnávala spoločnosť Lego viac ako 17.000 ľudí.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )