Foto: Twitter (Protect_Wldlife)

Lovec trofejí čelí obrovskej kritike po tom, čo zabil snežného leoparda a hrdo sa svojim činom popýšil na sociálnej sieti.

Muž menom Hossein Golabchi sa na fotografii usmieva od ucha k uchu, zatiaľ čo na pleciach víťazoslávne drží telo mŕtveho leoparda. Na fotografii je viditeľné, že leopard bol postrelený minimálne dvakrát a na jeho kožuchu zasychala krv. Golabchi teraz čelí obrovskej vlne kritiky, keďže už viac ako 100 tisíc ľudí podpísalo petíciu za to, aby išiel k súdu.

Žiadosť o súd prišla zo strany používateľky menom Amanda na sociálnej sieti Care2, ktorá sa zaoberá právami zvierat. Stalo sa tak 23. októbra, čo bol medzinárodný deň snežných leopardov. Nezisková organizácia Defender of Wildlife prehlásila, že na svete zostáva 3 500 až 7 000 snežných leopardov, zatiaľ čo 600 až 700 z nich žije v zajatí. V petícii sa píše, že nikde v západnej časti sveta nie je povolené cestovať do Ázie s cieľom lovu trofejí snežných leopardov.


Je nelegálne vlastniť časti ich tela, či ich nádhernú kožušinu. Ich preprava do Spojených štátov je federálnym zločinom. Tento dlhoročný lovec trofejí sa musí niesť dôsledky, inak tieto úžasné šelmy čoskoro zmiznú z našej planéty naveky.“ Pred časom bolo oznámené, že v kanadskej provincii Britská Kolumbia bol zakázaný lov medveďov grizly. V tejto oblasti by ich malo žiť 15 tisíc, no každý rok je tu zavraždených 250 jedincov lovcami trofejí.

Pexels

Príbeh o zavraždenom leopardovi ľuďom pripomenul aj nedávnu kauzu, ktorá vznikla po zabití obľúbeného leva v africkej prírodnej rezervácii. Zabil ho americký zubár Walter Palmer. Po čase vzniklo ešte väčšie znepokojenie, keď bol zabitý v tej istej rezervácii aj jeho syn Xanda. V tom čase mal lev šesť rokov a niekoľko mláďat.

Je otázne, kedy  a či sa ľudia poučia zo svojich činov. Ľudská činnosť a bezohľadnosť sa už totiž postarala o to, že z našej planéty vymizli stovky jedinečných druhov. A ak táto nezmyselná lovecká mašinéria bude pokračovať, čoskoro môžu navždy vyhynúť ďalšie nesmierne vzácne a cenné živočíšne druhy.

Pozri aj: Keď uvidíte, ako sa menili hranice Slovenska počas histórie, už nikdy sa naň nebudete pozerať rovnako

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články