reddit

12 živočíchov, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli.

Určite ste sa už stretli s fotografiami zvierat, pri ktorých ste neverili, že sú z našej planéty. Takýchto fotografií uvidíte ešte veľké množstvo, pretože príroda sa prirodzeným vývojom postarala o to, že na Zemi existuje nespočetne veľa druhov živočíchov. Veľa z nich je objavených a zaznamenaných, no obrovské množstvo na svoje objavenie ešte len čaká.

Ili Pika

Cicavec, ktorý vyzerá ako králik s krátkymi ušami a váži okolo 250 gramov. Vyskytuje sa najmä na severozápade Číny. Od jeho objavenia v roku 1983 ho nikto nevidel až do roku 2014, keď ho odfotografoval Li Weidong v pohorí Tian Shan.

Li Weidong
Li Weidong
Li Weidong

Žaba pinokio

Objavená bola v Indonézii v horách Foja v roku 2008. Živí sa prevažne hmyzom. Ich „nos“ slúži samcom ako zvolávací nástroj, pri volaní sa nafukuje. Ak je žaba ticho a v pokoji, nos sa zmenší.

Tim Laman/National Georgraphic

Opica tuponosá

Tento primát bol objavený v roku 2010 v Mjanmarsku. Kvôli ich nosu, ktorý ma nezvyčajný tvar, tieto opice počas dažďa neustále kýchajú.

Tim Plowden/REX/Shutterstock

Pink handfish

Ryby z čeľade brachionichthyidae sú známe tým, že spodné plutvy sa im evolúciou zmenili na „chodidlá“. Pohybujú sa po dne, pričom to vyzerá ako keby chodili. Je škoda, že veľa druhov týchto rýb je na pokraji vyhynutia.

Karen Gowlett-Holmes

Honduraské biele netopiere

Tento druh netopierov žije pod listami rastliny s názvom heliconia. Na počudovanie, živí sa ovocím a dorastá do dĺžky necelých 5 centimetrov.

nationalgeographic

Dumbo chobotnica

Tiež známa ako Grimpoteuthis. Žije prevažne v hĺbkach od 200 do 400 metrov pod hladinou. Svoju prezývku dostala na základe svojho výzoru, konkrétne podľa uší. Celkovo sa vraj podobá na slona z animovanej rozprávky.

NOAA Ocean Explorer/flickr

Salpa

Vo vode veľmi nenápadná Salpa je organizmus s rôsolovitým telom. V moriach žije už milióny rokov a vyzerá to tak, že o nej ešte budeme počuť. Dôvod je ten, že dokáže odstraňovať oxid uhličitý z horných vrstiev oceánu. Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že sa ním kŕmi.

reddit

Caedicia

Papua-Nová Guinea je oblasť kde žije ten konkrétny druh kobylky. Ak by sa za ňou niekto chcel vybrať, v pralese na mieste Muller Range ju určite vďaka prenikavým ružovým očiam nájdete.

Piotr Naskrecki/Courtesy of Conservation International

Cherax Pulcher

Západná Papua je domovom pre tento nádherný druh raka. Jeho meno je odvodené z latinčiny, pulcher znamená krásny. Prečo mu dali takéto pomenovanie je jasné z fotky.

Christian Lukhaup

Čínska albino korytnačka s mäkkým pancierom

 Tento malý druh korytnačky používa na dýchanie svoj dlhý krk a nos v tvare tuby ako šnorchel.

Mikael Buck/SOLENT

Meganetopier s nozdrami v tvare trubice

Nezvyčajné oči, nezvyčajné nozdry. To charakterizuje tohto netopiera, ktorý bol objavený v roku 2009 v lesoch na ostrove Papua-Nova Guinea. Väčšina z rodu týchto veľkých netopierov sa živí ovocím.

Piotr Naskrecki/Courtesy of Conservation International

Amazonský delfín riečny

Mladé delfíny tohto druhu sú zväčša sivej farby, čím sú staršie, tým sú ružovejšie. Tento druh delfínov nie je priateľský, ťažko sa trénuje a v zajatí sa drží veľmi zriedkavo.

Ivan Sgualdini/Shutterstock

Do budúcnosti si môžeme priať len to aby sa podarilo objaviť ešte veľa zaujímavých druhov zvierat. Ktoré z dnešného článku, podla teba prekvapilo najviac?

Pozri aj: Už vyhynuli. 20 zvláštnych psích plemien, ktoré žiaľ už nikde na svete nenájdete

interez.sk (LukášR), brightside.me
0
Uložiť článok
Komentovať