Oddnes platí nové rozdelenie okresov a zároveň aj nové pravidlá.

Od pondelka je podľa COVID automatu v prvom stupni ohrozenia, ktorý zodpovedá červenej farbe, ďalších deväť okresov. Ide o okresy Bytča, Košice I.-IV., Krupina, Poprad, Skalica a Trenčín. Okres Rožňava je v červenej fáze už od štvrtka (9. 9.). V stupni ostražitosti je 47 okresov, zvyšok je v stupni monitoringu.

V stupni monitoring budú okresy (zelené):

 • okres Bratislava I.-V., okres Dunajská Streda, okres Galanta, okres Hlohovec, okres Humenné, okres Komárno, okres Malacky, okres Medzilaborce, okres Námestovo, okres Nové Zámky, okres Pezinok, okres Poltár, okres Púchov, okres Ružomberok, okres Senec, okres Stropkov, okres Trnava, okres Zlaté Moravce,

V stupni ostražitosť budú okresy (oranžová):

 • okres Bánovce nad Bebravou, okres Banská Bystrica, okres Banská Štiavnica, okres Bardejov, okres Brezno, okres Čadca, okres Detva, okres Dolný Kubín, okres Gelnica, okres Ilava, okres Kežmarok, okres Košice-okolie, okres Kysucké Nové Mesto, okres Levice, okres Levoča, okres Liptovský Mikuláš, okres Lučenec, okres Martin, okres Michalovce, okres Myjava, okres Nitra, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Partizánske, okres Piešťany, okres Považská Bystrica, okres Prešov, okres Prievidza, okres Revúca, okres Rimavská Sobota, okres Sabinov, okres Šaľa, okres Senica, okres Snina, okres Sobrance, okres Spišská Nová Ves, okres Stará Ľubovňa, okres Svidník, okres Topoľčany, okres Trebišov, okres Turčianske Teplice, okres Tvrdošín, okres Veľký Krtíš, okres Vranov nad Topľou, okres Žarnovica, okres Žiar nad Hronom, okres Žilina, okres Zvolen

V I. stupni ohrozenia (červené):

okres Bytča, okres Košice I.-IV., okres Krupina, okres Poprad, okres Skalica, okres Trenčín, Rožňava

Foto: Ministerstvo zdravotníctva

Karanténa sa skracuje na 10 dní

Trvanie izolácie osoby pozitívne testovanej na nový koronavírus sa od pondelka skracuje na desať dní, a to v prípade, ak sa u nej neobjavili za posledné tri dni príznaky ochorenia. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Doba karantény sa skracuje aj ľuďom, ktorí s takouto osobou prišli do kontaktu. Nemôžu mať príznaky ochorenia a na piaty deň musia podstúpiť RT-PCR test s negatívnym výsledkom. V tomto prípade sa im izolácia skončí po uplynutí siedmich dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. V prípade, že sa nebudú chcieť otestovať, karanténa sa im skončí po uplynutí desiatich dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou.

Desaťdňová lehota sa podľa ÚVZ začína počítať od objavenia sa prvých príznakov. V prípade, že sa nevyskytli, začína sa počítať od dátumu odobratia vzorky. “Ak sa v posledných troch dňoch príznaky objavili, o ukončení izolácie rozhodne všeobecný lekár,” uviedol Marek Eliáš z ÚVZ SR.

Doplnil, že v prípade, ak sa u kontaktu objaví aspoň jeden príznak ochorenia, o ukončení karantény taktiež rozhodne všeobecný lekár. Všetky osoby, ktoré boli do pondelka v izolácii alebo v karanténe, ju dokončia podľa pôvodných pravidiel.

Tieto pravidlá platia v I. stupni ohrozenia (červená fáza)

V červenej fáze sú opatrenia ešte prísnejšie. Rúška budú naďalej povinné v interiéroch, povinné budú aj v exteriéroch na hromadných podujatiach s rozšírenými výnimkami a pri vzdialenosti do 2 metrov. Organizátori a prevádzkovatelia sa aj v tejto fáze môžu rozhodnúť, či svoje podniky a prevádzky otvoria buď pre všetkých (očkovaní aj neočkovaní), len pre očkovaných alebo aj pre očkovaných, neočkovaných a otestovaných. Od toho sa ďalej odvíjajú pravidlá.

Pri hromadných podujatiach platí:

 • len plne zaočkovaní – podujatie je bez limitu účastníkov, povinný je však zoznam účastníkov,
 • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – maximálne 25% kapacity, pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 150
  osôb, povinný zoznam účastníkov,
 • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – maximálne 10 osôb, obmedzenia podľa príslušného semaforu, povinný zoznam účastníkov.

Svadby, oslavy

 • len plne zaočkovaní –max. 50 osôb v interiéri a 80 v exteriéri, resp. podľa príslušného semaforu, povinný zoznam účastníkov,
 • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – maximálne 25 osôb v interiéri a 40 v exteriéri, resp. podľa príslušného semaforu, povinný zoznam účastníkov,
 • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – zákaz.

Čo sa týka bohoslužieb, v červenej fáze sú pre plne zaočkovaných bez limitu, povinný je zoznam účastníkov. Pre OTP je povolená 25 % kapacita, pokiaľ nie je určené inak, tak do 150 návštevníkov. Do kostola sa dostanú aj nezaočkovaní, povolená je len jedna osoba na 15 metrov štvorcových. Návštevy v nemocniciach ostávajú povolené, no musia byť so súhlasom zriaďovateľa alebo riaditeľa.

Fitness

 • len plne zaočkovaní – max. 50 osôb alebo min. 15 m2/osoba,
 • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 –max. 10 osôb alebo min. 25 m2/osoba, povinný zoznam účastníkov,
 • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – zákaz.

Wellness a aquaparky

 • len plne zaočkovaní – bez limitu iba pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb, pre ostatné zriadenia max. 10 osôb,
 • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 –max. 10 osôb iba pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb, pre ostatných zakázané,
 • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – zákaz.

Reštaurácie a ubytovacie zariadenia

 • len plne zaočkovaní – v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi; exteriér bez obmedzení,
 • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi; exteriér bez obmedzení,
 • ak nebude vyžadovať COVID preukaz –okienkový predaj (zachovaný zostáva aj rozvoz).

Čo sa týka múzeí a galérií, je to bez obmedzenia pri kompletne zaočkovaných. V režime OTP môže byť na prehliadke max. 10 osôb, ak pustia základ, platí rozmedzie 1 návštevník na 15 metrov štvorcových.

Čo sa ubytovacích zariadení týka, rovnako platí obmedzenie v prípade, že majiteľ nebude vyžadovať COVID preukaz. V tomto prípade musia byť ubytovacie zariadenia zatvorené. U plne očkovaných, otestovaných a tých, čo prekonali ochorenie, sa môžu ubytovať len členovia spoločnej domácnosti, a to max. 2 dospelé osoby na jednej izbe alebo všetci členovia domácnosti v jednej spoločnej izbe.

Tieto pravidlá platia v stupni ostražitosti (oranžová fáza)

V stupni ostražitosti, ktorý je na mape okresov zobrazený oranžovou farbou, budú od pondelka platiť nové pravidlá. Rúška budú naďalej povinné v interiéroch, povinné budú aj v exteriéroch na hromadných podujatiach. Organizátori a prevádzkovatelia sa môžu rozhodnúť, či svoje podniky a prevádzky otvoria buď pre všetkých (očkovaní aj neočkovaní), len pre očkovaných alebo aj pre očkovaných, neočkovaných a otestovaných. Od toho sa ďalej odvíjajú pravidlá.

Pri hromadných podujatiach platí:

 • len plne zaočkovaní – podujatie je bez limitu účastníkov,
 • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – v interiéri na sedenie max. 25 % kapacity, exteriér max. 50% kapacity, maximálne však do 1 000 ľudí v exteriéri alebo 500 v interiéri,
 • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – v interiéri na sedenie môže byť 25 % obsadenej kapacity a v exteriéri 50 %. Maximálne však do 200 osôb v exteriéri a 100 v interiéri. Na státie v exteriéri do 100 a v interiéri do 50, organizátor je povinný viesť zoznam účastníkov.

Svadby, oslavy

Podobne je to aj pri svadbách, karoch a oslavách. Ten, kto danú udalosť organizuje, si vyberie, akú skupinu pustí. Aj pre plne zaočkovaných však budú platiť obmedzenia, a to max. 100 ľudí v interiéri a 200 v exteriéri. Ak bude oslava pre očkovaných, otestovaných alebo prekonaných, bude tam môcť byť maximálne 50 ľudí v interiéri alebo 100 v exteriéri. Tí, čo však nie sú očkovaní a nemajú ani test, na takúto udalosť nesmú ísť.

Podobný princíp platí aj pri bohoslužbách v kostoloch, ale aj na športových podujatiach. Návštevy v nemocniciach sú v tejto fáze povolené, pri otestovaných a neočkovaných je to na základe povolenia riaditeľa alebo zriaďovateľa. Čo sa týka fitnes centier, tie ostávajú otvorené, pre plne zaočkované osoby je vstup bez limitu. Pre neočkovaných, otestovaných alebo tých po prekonaní je to pri kapacite 20 ľudí. Ak od vás nebudú vyžadovať COVID preukaz, kapacita je len 10 ľudí.

Reštaurácie a ubytovacie zariadenia

Do aquaparkov a wellnes nesmú púšťať bez kontroly. To znamená, že vstup v tejto fáze majú povolený len očkovaní alebo otestovaní alebo tí, ktorí prekonali ochorenie. Pri reštauráciách a podnikoch prichádza k obmedzeniam aj u očkovaných ľudí. V interiéri budú môcť byť pri jednom stole najviac 4 osoby, medzi stolmi musia byť 2-metrové rozostupy. Na terase je počet osôb neobmedzený. Ak však majiteľ reštaurácie nebude vyžadovať COVID preukaz, interiér musí byť zatvorený, na terase môže byť najviac 10 ľudí.

Čo sa týka múzeí a galérií, je to bez obmedzenia. Ak dané múzeum však nebude vyžadovať COVID preukaz, platí obmedzenie na individuálne prehliadky alebo jeden návštevník na 12 metrov štvorcových.

Čo sa ubytovacích zariadení týka, rovnako platí obmedzenie v prípade, že majiteľ nebude vyžadovať COVID preukaz. V tomto prípade musia byť ubytovacie zariadenia zatvorené. Pre plne očkovaných, otestovaných a tých, čo prekonali ochorenie je to bez obmedzení, výnimku má wellnes a sauny, ktoré sa riadia vlastnými pravidlami.

0
Uložiť článok
Komentovať