Foto: instagram.com/physicsfun

Odvážime sa dokonca povedať, že vás prinúti na chvíľu zapochybovať o realite.

Zvykne sa hovoriť, že nič nie je také, ako sa zdá na prvý pohľad. Nie je to len filozofická myšlienka. Dokáže vám to aj táto 3D ilúzia. Musíme vás však varovať, že vďaka nej už nikdy nebudete na svet nazerať tak, ako predtým.

Autorom tejto ilúzie je japonský matematik Kokichi Sugihara, ktorý sa okrem iného rád zahráva práve s vnímaním sveta. Na prvý pohľad sa zdá, že sa pozeráte na obyčajnú bielu šípku upevnenú na drevenom podstavci. Je očividné, že šípka miery vpravo. Ste si však úplne istí? Sledujte, čo sa stane, keď sa šípka otočí o 180 stupňov.  Šípka by mala zmeniť svoj smer a mieriť vľavo, v tomto prípade sa však stane niečo nezvyčajné.

Right Pointing Arrow: spin this arrow 180 degrees and it still points to the right- only in a mirror will it point left (and only to the left). Another incredible ambiguous object illusion by mathematician Kokichi Sugihara of Meiji University in Japan, the inventor of this illusion and art form. A clever combination of reflection, perspective, and viewing angle produce this striking illusion. ➡️ Follow the link in my profile for info about where to get this illusion arrow and other amazing items featured here on @physicsfun #illusion #ambiguouscylinderillusion #ambiguouscylinder #geometry #mirrorreflection #physics #ambiguousobject #kokichisugihara #physicstoy #math #mathtoy #mathstoy #optics #opticalillusion #3dprinting #perspective #science #scienceisawesome

A post shared by physicsfun (@physicsfun) on


Ak otočíte šípkou o 180 stupňov, stále mieri rovnakým smerom, teda vpravo a nič sa na tom nezmení, nech otáčate šípkou akokoľvek dlho. V tomto momente si možno myslíte, že to predsa nie je možné, šípka sa predsa otočiť musí. Ak si však video pozriete ešte raz a do konca, zistíte, že za všetko môže tvar šípky. Môžete si vydýchnuť, vás mozog nie je nijakým spôsobom poškodený, ani „prehriaty“. Šípka však disponuje bizarným tvarom, ktorý pri pohľade zhora vyzerá celkom ináč, ako keď sa na šípku dívate zboku. Preto táto ilúzia poľahky oklame náš zrak. Aby nás Sugihara poplietol ešte o niečo viac, v časti videa umiestnil za šípku zrkadlo. Ak ste si video pozreli, možno ste si všimli, že scenár bol taký istý. Mohli by ste šípkou otáčať aj donekonečna, tá skutočná, aj tá v zrkadlovom odraze by stále mierila rovnakým smerom.

Viete, čo je na tejto ilúzii zvláštne? Aj keď matematik odhalil jej tajomstvo, stále nás dokáže oklamať a vnímame ju stále rovnakým spôsobom. Mozog sa cez ten zvláštny tvar jednoducho nedokáže preniesť. Pri iných optických ilúziách pritom nie je nič nezvyčajné, že nás popletú len na okamih na začiatku, keď však odhalíme ich tajomstvo, už ich nevnímame ako natoľko mätúce.

Ak vás optická ilúzia Kokicha Sugihara zaujala, ukážeme vám aj ďalšiu:

V tomto prípade však vidíte niekoľko útvarov, ktorú sú hranaté, ich zrkadlový odraz má však dokonale zaoblené tvary. Alebo je to naopak?

Podarilo sa matematikovi domotať aj vás? Lebo naše mozgové závity sa krútia na plné obrátky.

Pozri aj: Optická ilúzia, ktorá vám vyrazí dych. Stačí sa na tento obrázok pozerať len pár sekúnd, a obraz okamžite zmizne

sciencealert
Príbehy
0
Komentovať (0)