Foto: Archív TASR - Oliver Ondráš

Trasy vo Vysokých Tatrách prístupné aj počas zimy.

Zimná uzávera vo Vysokých Tatrách je už v plnom prúde. To však neznamená, že jedinou aktivitou v horách je lyžovanie. Pre vášnivých turistov či tých, ktorí sa radi prejdu rozprávkovou krajinou máme pripravených hneď niekoľko nápadov. Počet trás síce nie je taký vysoký, ako počas letných mesiacov, no výhľady a scenéria bude stáť určite za to aj pri týchto.  

Aj príroda si potrebuje občas oddýchnuť a taktiež v záujme bezpečnosti ľudí pohybujúcich sa po horách nájdeme v TANAP-e takzvanú zimnú uzáveru trvajúcu od 1. novembra až do 15. júna. Toto obmedzenie sa týka prevažne vrcholov a trás, ktorých zdolávanie by bolo v zimných mesiacoch život ohrozujúce. Zima však nie je obdobím, kedy by sme sa mali horám vyhýbať. Okrem krásnej prírody v nich nájdeme prichýlenie v horských chatách s polievkami, ktoré zahrejú alebo sezónne stavby špecifické práve pre Vysoké Tatry.

Výlet na Hrebienok

Trasa na Hrebienok patrí medzi jednu z najznámejších v Tatrách a bez väčšej námahy ju zvládnu aj príležitostní turisti. Cesta začína v Starom Smokovci pri lanovke a pešo trvá približne 45 minút. Zvoliť si môžete aj cestu pozemnou lanovkou. V takom prípade vás na miesto vyvezie za pár minút. Na samotnom Hrebienku nájdete občerstvenie v reštaurácií a už šiesty rok aj impozantný projekt s názvom Tatranský Dóm.

Hrebienok poskytuje niekoľko možností, kadiaľ sa z neho vydať. Medzi menej náročné patrí okružná trasa smerom k Rainerovej chate a Vodopádom Studeného potoka, ktoré v zime čiastočne zamŕzajú, no ich silu a krásu môžete vidieť aj cez ľadovú škrupinku. Okruh uzatvára Bilíková chata nachádzajúca sa len pár metrov od Hrebienka.

Foto: TASR – Oliver Ondráš

Obrovský vodopád a Zamkovského chata

Pokiaľ sa rozhodnete od Rainerovej chaty pokračovať ďalej po červenej značke, dostanete sa k Obrovskému vodopádu. Ten so svojou výškou približne 20 metrov patrí medzi najväčšie vo Vysokých Tatrách a nachádza sa na pol ceste k Zamkovského chate. Tá svojou architektúrou neodmysliteľne pripomína horské chaty v Alpách a ponúka ideálne miesto na zahriatie či nasýtenie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @ducho_vl,

Starý Smokovec smer Skalnaté pleso

Vedeli ste, že sa dokážete pešo dostať zo Starého Smokovca až na Skalnaté pleso? Pri pohľade z diaľky sa môže zdať, že je táto trasa veľmi dlhá a náročná. Ale pravdou je, že sa jedná o príjemnú, nie príliš náročnú prechádzku. Cesta vedie v smere ďalej od Zamkovského chaty po červenej značke. Zaujímavosťou je chodník vedúci popod Lomnický hrebeň, kde máte možnosť pokochať sa krajinou pod Vysokými Tatrami bez akejkoľvek prekážky vo výhľade. V prípade dobrého počasia dovidíte skutočne ďaleko a to ani nemusíte byť na vrchole štítu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌍 🗻🍩 🐕💊💉 Aleksandra Piętka (@ola.fasola.ola),

Zbojnícka chata

Ak však túžite po niečom náročnejšom, nasledujúce dve túry budú presne pre vás. Zbojnícka chata leží v Studenej doline a podobne ako predošlé trasy, aj táto začína v Starom Smokovci a prechádza cez Hrebienok. Pri Rainerovej chate však musíte pokračovať ďalej po modrej značke. Počas cesty vystúpite aj do pásma kosodreviny a pri samotnej chate sa môžete okrem krásneho výhľadu vidieť aj horské plesá, ktoré sa v jej okolí nachádzajú.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Klepac (@klepo124),

Téryho chata

Táto chata je postavená hneď za kopcom, v susednej Malej studenej doline. Dostanete sa k nej po zelenej trase v smere od Zamkovského chaty. Od „Térinky“ môžete vidieť okrem Lomnického či Ľadového štítu aj Päť spišských plies, ktoré sú v tesnej blízkosti pri chate. Počas výletu na Téryho aj Zbojnícku chatu nezabudnite byť obzvlášť opatrný. Môže sa stať, že kamene, ktoré sú počas letných mesiacov bezpečné, nemusia byť tak isto bezpečné aj počas zimy, nakoľko je všetko pokryté ľadom a snehom. Aj malá nepozornosť môže byť v takejto situácií veľmi nebezpečná.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tatras Adventures (@tatrasadventures),

Chata pri Zelenom plese

K chate, ktorá bola vyobrazená aj vo filme Jastrabia veža sa dostanete od zastávky autobusu s názvom Biela voda, ktorá sa nachádza na ceste medzi Tatranskými Matliarmi a Kežmarskými Žľabmi. Samotné pleso patrí na Slovensku medzi jedno z najviac vyhľadávaných a prečo je to tak, zistíte aj vy hneď pri prvom pohľade naň. Jeho smaragdovo zelená farba je priam nezabudnuteľná a v kombinácií so zasneženým okolím pôsobí priam rozprávkovo.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa D a v i d K i p i k a s a (@david.kipi),

Chata Plesnivec

Svoje útočisko pre turistov hľadajúcich teplo po namáhavej túre, ukrývajú aj Belianske Tatry a to v chate Plesnivec nachádzajúcej sa len pár hodín od Zeleného plesa. Ak si zvolíte túto možnosť trasy, budete prechádzať aj okolo Veľkého bieleho plesa. Chata Plesnivec je prístupná aj z opačného smeru a to z Tatranskej Kotliny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Anna® (@ange_de_la_montageu),

Sliezsky dom

Pôvodný Sliezsky dom bol len jedno-podlažnou budovou. Neskôr bol prestavaný na jeho mieste horský hotel so vznešeným názvom „Palác pod Gerlachom“. Ako však roky plynuli, začal chátrať z dôvodu nedostatku financií. Svoju súčasnú podobu, nadobudol až v roku 2011 po rozsiahlej rekonštrukcií. Sliezsky dom je najvyššie postaveným hotelom na Slovensku a v jeho tesnej blízkosti môžeme nájsť impozantné Velické pleso. Vedie k nemu zelená, stredne náročná trasa z Tatranskej Polianky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mário Cepka (@mariocepka),

Vodopád skok

Ak sa rozhodnete pre návštevu známeho Štrbského plesa a budete mať chuť preskúmať niečo viac, môžete pokračovať napríklad k Vodopádu skok. Ide o približne 30 metrov vysoký vodopád obklopený žulovými platňami. Celkovo je túra príjemná a nenáročná, vhodná aj pre deti či starších ľudí.

Foto: TASR (Oliver Ondráš)

Popradské pleso

Pleso, ktoré nesie názov neďalekého okresného mesta sa nachádza neďaleko od Štrbského plesa. V tomto prípade môžeme povedať, že ide o veľmi pohodovú túru, ba až prechádzku po upravovanom turistickom chodníku. Pri plese nájdete hneď dve chaty. Chatu pri Popradskom plese a Majlátovú chatu, ktorá je ale cez zimnú sezónu zatvorená.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marcin Korus (@munio84),

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )