Príslušník kmeňa Kawahiva v amazonskom pralese v Brazílii. Ilustračná foto: archív TASR/AP

Situácia v Brazílii je vypätá.

Približne 50 zlatokopov vtrhlo do dediny Indiánov v Brazílii, ktorí žijú odrezaní od sveta v blízkosti rieky Amazonka. Zlatokopov v tom podporila skutočnosť, že náčelník kmeňa bol za záhadných okolností zabitý. Situácia je podľa The Guardian kritická. 

Garimpeiros, ako zlatokopov nazývajú, vtrhli v stredu 24. júla do dediny Mariry. Informovali o tom miestni politici po informáciách od domorodcov, ktorým sa podarilo utiecť do väčšej dediny Aramirã.

Domorodci ako aj miestni predstavitelia sa obávajú krviprelievania a žiadajú o pomoc federálnu políciu. Jeden čleň kmeňa povedal: „Garimpeiros napadli dedinu a sú tam doteraz. Sú ozbrojení, majú guľomety. Žiadame políciu o pomoc, ak sa nič neurobí, môžu začať boje„.


Situáciu v krajine neuľahčuje ani súčasný prezident Jair Bolsonaro, ktorý ťažbu v pralesoch podporuje a viackrát sa nelichotivo vyjadril k domorodcom, ktorí „zbytočne“ zaberajú veľa pôdy.

Zlatokopi neberú na nič ohľad a na prvom mieste majú zisk. Pustošia prales zbesilou ťažbou, používajú ortuť, ktorou kontaminujú pôdu a potoky. Už iba ich prítomnosť sa v minulosti podpísala pod mnoho tragédií, keď do oblasti so sebou doniesli choroby, na ktoré imunitný systém domorodcov nebol pripravení.


Hovorkyňa domorodej brazílskej organizácii FUNAI oznámila, že do oblasti smeruje federálna polícia. Je ale otázne, kedy sa tam dostanú, keďže oblasť je mimoriadne neprístupná.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )