Foto: moviestillsdb.com

Matrix možno nie je až také sci-fi, ako sa doposiaľ zdalo. Naozaj žijeme v umelo vytvorenom svete?

Máte radi film Matrix? Alebo to nie je vaša šálka kávy? I keď film je už staršieho razenia, predsa len načrtol veľmi zaujímavú myšlienku. Čo ak žijeme v programe? Sme naozaj pánmi svojho osudu, alebo sme sa ocitli v dômyselne riadenom systéme, ktorý riadi niekto zhora? Analytici Bank of America nedávno zverejnili správu, ktorá ukazuje, že táto teória nemusí byť len absolútnym nezmyslom.

Dnes zabŕdneme do témy, ktorá asi mnohých zdvihne zo stoličiek. Avšak nie sme bandou konšpirátorov, ktorí nevedia, čo s prebytočným časom. Opierame sa o výsledky popredných analytikov. Analytici Bank of America totiž to zverejnili správu, v ktorej je uvedené, že náš svet môže byť len dômyselne navrhnutou virtuálnou realitou. Pravdepodobnosť tohto javu síce nie je až taká vysoká (v správe sa uvádza od 20 do 50 percent), ale ak by to bola pravda, v skutočnosti by bolo všetko len jednou veľkou hrou. A naše každodenné problémy, lásky, výzvy či sklamania by neboli ničím iným než simuláciou. Ak by to bola pravda, asi by to mnohých sklamalo. No malo by to aj jednu veľkú výhodu. Ak je všetko, čo sa deje, len dokonale naplánovanou ilúziou, tak potom naozaj nemá zmysel trápiť sa maličkosťami.

Analýza Americkej banky priniesla naozaj zaujímavé výsledky


Sme produktom budúcich civilizácii?

Správa dáva naozaj nový, nezvyčajný pohľad na súčasnú ľudská civilizáciu. V dobe, keď sa čoraz viac do popredia dostáva virtuálna realita a umelá inteligencia, sa ľahko mohlo stať, že budúce civilizácie si jednoducho navrhli akúsi počítačovú simuláciu svojich predkov, teda nás. Niekomu sa toto tvrdenie môže zdať choré. Iní sa opierajú o fakt, že naša Zem je príliš dokonalá na to, aby toto všetko nebolo vytvorené umelo. Tvrdia, že keby sa len trošku zmenila atmosféra, teplota či tlak, ľudské bytosti by nemohli žiť na tejto planéte. Ako je to možné, že všetko sedí tak dokonale?

Žijeme vo virtuálnom svete?

Analytikov na nezvyčajnú myšlienku priviedol Elon Musk, vynikajúci vynálezca, ktorý v mnohom predčil súčasnú dobu. Je presvedčený o tom, že naša planéta je len súčasťou programu, ktorý vytvorila umelá inteligencia budúcich civilizácii. „Možnosť, že súčasné ľudstvo nežije v počítačovej simulácii, je jedna k miliarde,“ tvrdí Musk. A vo svojom tvrdení nie je sám. Pripája sa k nemu aj Nick Bostrom, profesor filozofie z Oxfordskej univerzity, či astrofyzik Neil DeGrasse Tyson. Táto myšlienka však nie je pre ľudí až taká neznáma, akoby sa mohlo zdať na prvý pohľad. Už René Descartes tvrdil, že žijeme v umelo vytvorenom svete, ktorý nemôžeme celkovo poňať našimi zmyslami.

To, či je to skutočne tak, sa však nikdy nedozvieme. Všetko ostáva v rovine dohadov. Každý z nás si však o tom môže vytvoriť svoj vlastný názor. Každopádne je to zaujímavá myšlienka.

Pozri aj: Desivá realita. Týchto 20+ ilustrácií vám ukážu odvrátenú stranu sveta, ktorú sa snažíme vytrvalo ignorovať

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články