Foto: Vimeo/Tavish Campbell

Nádherná príroda kanadskej Britskej Kolumbie je stále v ohrození.

Už pred dvomi rokmi sme vás informovali o tomto prípade, no aktuálny je stále. Spoločnosť spracujúca lososy používa podvodné potrubie na vypúšťanie odpadu z lososovej farmy. Do vody tak prúdia hektolitre krvi, ktoré ale podľa testov z roku 2017 obsahujú črevné parazity a vírusy, ktoré môžu zásadne ovplyvniť divokú populáciu lososov. 

Tavish Campbell je prírodovedec a filmár, ktorý takmer celý svoj doterajší život prežil skúmaním pobrežia Britskej Kolumbie. Z paluby plachetníc a potápaním pod vodnou hladinou dokumentuje „neobmedzenú nádheru“ azda najkrajšej kanadskej provincie.

Ako informuje portál IFL Science, na vypúšťanie odpadu upozornil už pred dvomi rokmi a to v apríli, v júni a v októbri 2017. Nedávno sa na toto miesto vrátil, aby preveril situáciu, keďže mu bolo predtým oznámené, že príde k náprave. No ako zistil, k nápráve nedošlo a potrubie stále pumpuje do vôd krv zo spracovania lososov.

Najhoršie na tom je, že krv prúdi do migračných ciest divokého lososa a s veľkou pravdepodobnosťou je stále nakazená piscínovým reovirusom, tak ako to bolo v roku 2017. Vtedy vzorky okrem neho našli vo vypúšťanej krvi aj črevné parazity, ktoré infikujú ryby.

Krv síce pre ľudí nebezpečná nie je, ale na lososy má devastačný účinok. Divokým lososom môže priniesť obrovské problémy a zníženie ich počtu, čo sa reálne aj deje. Rok 2019 bol najhorším, čo sa týkalo počtu migrovaných lososov v kanadskej histórii. To síce nemusí byť priamym dôsledkom tejto výpuste, no určite im to neprospieva.

Takto vyzerá vyhynutie a deje sa priamo pred našimi očami,“ povedal Campbell pre magazín Vice.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tavish Campbell (@tavishcampbell),

Farma sa ešte pred dvomi rokmi obhajovala, že krv je filtrovaná a dezinfikovaná nórskym modelom, avšak rozbory ukázali, že opatrenia nie sú aj tak dostatočné. Umelé lososové farmy sú semenišťom pre rôzne choroby a parazity, ktoré sa môžu veľmi rýchlo medzi stiesnenými rybami šíriť.

Campbell podporuje iniciatívy niektorých politikov, ktorí navrhujú do roku 2025 presunúť lososové farmy z mora na pevninu, čím by sa problém s infikovaním divokých lososov vyriešil.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )