Foto: Archív TASR (Friso Gentsch)

Zvláštna súťaž možno naozaj spozná svojho výhercu.

Približne 2000 ľudí sa prihlásilo do súťaže o milión eur, ktoré západonemecké mesto Bielefeld ponúklo komukoľvek, kto nezvratným spôsobom dokáže jeho neexistenciu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Predstavitelia Bielefeldu ležiaceho v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko vyhlásili túto súťaž koncom augusta. Záujemcov o štedrú odmenu pritom povzbudili slovami „kreativite sa medze nekladú“. Zároveň však upozornili, že odmenu udelia len po predložení nevyvrátiteľného dôkazu o svojej neexistencii.

Do súťaže sa dalo elektronicky prihlásiť do utorňajšej noci, pričom marketingová agentúra v Bielefelde uviedla, že do tohto termínu dostala 2000 e-mailov, z ktorých až 300 pochádzalo od zahraničných uchádzačov o odmenu. Výsledky má mesto zverejniť 17. septembra.

Nemecké mesto Bielefeld na mape. (Foto: Google Maps)

Myšlienku, že Bielefeld neexistuje, začal šíriť počítačový odborník Achim Held, ktorý v roku 1994 zverejnil takéto satirické tvrdenie na internete, pričom si ním chcel „vystreliť“ z online konšpiračných teórií.

Tzv. Bielefeldská konšpirácia sa následne uchytila a stala trvale populárnou aj na verejnosti, pričom existenciu mesta raz zo žartu spochybnila dokonca aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tá raz o Bielefelde hovorila ako o meste, ktoré „sa údajne nachádza približne 330 kilometrov západne od metropoly Berlín“.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )