Foto: Donald Trump tweet [Public domain], via Wikimedia Commons

Je známe, že americký prezident Donald Trump veľmi rád používa Twitter.

Trump sa pomocou sociálnej siete Twitter často vyjadruje k aktuálnym témam, či už domácim alebo zahraničným. Niekedy však jeho vyjadrenia urobia viac škôd ako úžitku. Tak tomu bolo aj 30. augusta kedy zverejnil satelitnú fotografiu miesta, kde Irán neúspešne testoval svoju raketu. A tým odhalil viac, než chcel.

Ako informuje universetoday.com, tajný americký satelit nesie názov USA 224 a bol utajovaný z bezpečnostných dôvodov. No Donald Trump zverejnil nasledujúci, na prvý pohľad nevinný, príspevok:


Oznamuje v ňom, že do nehody v Iráne nebolo USA zapojené a praje Iránu veľa šťastia pri určovaní dôvodu nehody. Problémom nebol text, ale pripojená satelitná snímka. Na základe nej sa totiž dajú zistiť mnohé dôležité informácie o satelite, ktorým bola vyhotovená. Holandský astronóm Marco Langbroek zistil na základe zaznamenanej pozície a predpokladaného času vyhotovenia, že pravdepodobne ide o špionážny satelit USA 224.

Ako uvádza portál Fontech, tento satelit je niečo ako veľký teleskop so zrkadlom s priemerom 2,4 metra, čo je rovnaký rozmer ako má Hubbleov teleskop.

Ďalší astronóm Cees Bassa zistil podľa Forbes, že satelit bol v čase vytvorenia snímky vo vzdialenosti 382 kilometrov. Keďže plošina má približne 60 metrov a na obrázku je široká 600 pixelov, znamená to, že rozlíšenie snímky je najmenej 10 centimetrov na pixel.


Je zaujímavé, čo všetko sa dá zistiť z jednej fotografie, ktorá je umiestnená na sociálnej sieti, no celý prípad poukazuje aj na to, ako ľahko sa dajú získať citlivé údaje. Trump by mal byť v záujme svojej krajiny opatrnejší a pri pridávaní fotografií sa možno poradiť s kompetentnými osobami.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )