Foto: TikTok (silkalmondmilk_ers) / unsplash

Mnoho ľudí nevie, že z čistiacich prostriedkov sa môže stať toxická zbraň.

TikTokerka sa podelila o traumatizujúci zážitok. Svoju rodinu vystavila nebezpečenstvu po tom, čo nevedomky počas upratovania vytvorila toxický plyn. Na toto by ste si mali dať pozor.

Nevedomky vystavila rodinu toxickému plynu

Ako informuje Mail Online, TikTokerka Samantha nevedomky takmer otrávila celú svoju rodinu. Počas toho, ako upratovala, totiž zmiešala bielidlo a ocot. Myslela si, že kombinovaním čistiacich prostriedkov dosiahne silnejší účinok. Opak bol ale pravdou a navyše vytvorila toxickú zmes.

K incidentu došlo krátko pred Vianocami po tom, čo sa snažila vyčistiť kuchyňu. Rodina vrátane psa napokon musela zatelefonovať na toxikologický úrad, ktorý im poradil, aby strávili istý čas zatvorení v jednej miestnosti, kde ich výpary nemôžu ohroziť. Od publikovania si video pozreli už milióny používateľov TikToku.

Foto: pexels

Našťastie, Samantha a jej rodina prežili incident bez ujmy na zdraví. Situácia však bola naozaj vážna. Zmiešaním bielidla a octu totiž vzniká plynný chlór, ktorý je vo vysokej koncentrácii smrteľne nebezpečný. Aj mnohí používatelia sociálnej siete priznali, že o tom ani len netušili.

Ako informuje toxikologické centrum, len v Amerike dôjde ročne až k 4 800 otravám toxickým plynom, ktorému sa ľudia z nevedomosti vystavia pri upratovaní. Podľa lekárskej toxikologičky sa plyn môže dostať človeku do úst, do nosa, hrdla a pľúc a podráždiť sliznice. Ak sa tak stane, môže dôjsť aj k permanentnému poškodeniu.

Pozor na to, aké čistiace prostriedky kombinujete

Vdýchnutie toxického plynu sa zvyčajne prejavuje kašľom a pocitom pálenia v očiach, ústach a v nose. Dostaviť sa môžu ťažkosti s dýchaním, slzenie očí, pocit ťažoby na hrudi, nevoľnosť s zvracanie. Symptómy sa môžu dostaviť okamžite, ale aj oneskorene. Ich závažnosť závisí od toho, v akom priestore sa práve nachádzate a ako dlho ste boli vystavení.

Foto: unsplash

V ojedinelých extrémnych prípadoch sa človeku môže v pľúcach začať hromadiť tekutina. Ak je človek mladý a celkovo zdravý, je pravdepodobne, že vdýchnutie plynného chlóru zvládne bez vážnejších následkov. Symptómy by mali pominúť po 15 minútach. Ak pretrvávajú, je potrebné vyhľadať lekára.

Dôležité je podľa webu Today dostať sa čo najskôr na čerstvý vzduch a poriadne vyvetrať aj miestnosť, kde toxický plyn vznikol. Odborníci poukazujú na to, aké je dôležité používať čistiace prostriedky podľa návodu, ktorý je na nich uvedený a nekombinovať ich bez rozmyslu s inými látkami a prostriedkami.

Najnovšie články