Ilustračná foto: Unsplash

"Vykrádanie" hrobov je u jazvecov pomerne bežné.

V anglickom meste Dudley zavolal žena na políciu po tom, čo našla v záhrade ľudskú lebku. Bola to jedna časť ľudských pozostatkov, ktoré napokon v jej záhrade našla polícia. A kto bol vinník? Jazvec. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Chlpatý páchateľ

88-ročná žena Ann Mathersová po objavení lebky najprv v hystérii volala svojej dcére, uvádza portál IFL Science s odvolaním sa na BBC News. Potom následne kontaktovali políciu. Tá záhradu zaistila ako miesto činu. Vysvetlenie desivej udalosti sa však čoskoro ukázalo. Páchateľom bol jazvec, resp. jazvece, ktoré vykopávali hroby na blízkom cintoríne a nájdené pozostatky potom nosili do Anninej záhrady.

Ilustračná foto: Unsplash

Sú tam stehenné kosti, lebky, brady, čeľuste,“ povedala Lorraine Lloyd, dcéra staršej ženy a dodala, že je to strašné, lebo v záhrade boli porozhadzované pozostatky milovaných príbuzných viacerých rodín.

Pomerne bežný problém

Pozostatky vykopali jazvece na neďalekom cintoríne a do záhrady ich preniesli jednoducho tak, že prešli po chodníku. Problém jazvecov, ktorí takto znesväcujú hroby, je prekvapivo bežný. V Berwicku v Spojenom kráľovstve napríklad jazvece toto robia pravidelne.

Áno, pre jazvece je prirodzené kopať a hľadať tak potravu, ale nie je správne, aby vyhrabávali kosti a ničili miesta posledného odpočinku,“ píše sa v petícii za presťahovanie jazvecov z oblasti.

Ilustračná foto: Unsplash

Petícia uvádza, že nechcú, aby sa jazvecom ublížilo, chcú iba, aby boli premiestnené na iné miesto, kde nebudú vykopávať pozostatky na cintoríne. Kompetentné orgány zatiaľ problém riešia tak, že v oblasti sa pohybujú pravidelné hliadky a snažia sa jazvecom brániť v kopaniu na cintorínoch.