geosociety.org

Matej Mensatoris / / News
Geológovia tvrdia, že zoznam svetových kontinentov by sa mal rozšíriť. Zealandia totiž spĺňa všetky podmienky na to, aby bola označovaná za plnohodnotný kontinent.

Už deti na základnej škole sa na prvých hodinách zemepisu učia o svetových kontinentoch či svetadieloch. Každý vieme, že známe kontinenty a svetadiely sú Afrika, Antarktída, Austrália, Severná a Južná Amerika a tiež Európa s Áziou. Avšak teraz tím geológov prišiel so šokujúcim návrhom. Tvrdia, že ďalší kontinent sa nachádza pri Austrálii, konkrétne na jej východnej strane. Ostrovy ako sú Nový Zéland a Nová Kaledónia by tak mali byť súčasť nového kontinentu, ktorý geológovia pomenovali ako Zealandia. 

Vo zverejnenom dokumente tím 11 geológov navrhol, že oblasť Tichého oceánu, východne od Austrálie by mala byť považovaná za kontinent, keďže spĺňa všetky definície, ktoré sú pre kontinenty typické. So svojimi 4,9 miliónov kilometra štvorcovými by tak Zealandia, ktorej drvivá časť sa nachádza po vodou, bola najmenším svetovým kontinentom. Pre porovnanie, rozloha Európy je viac ako dvojnásobná, až 10,5 miliónov km².

geosociety.org

Okrem toho, že by Zealandia bola najmenšia, mala by ešte ďalšie „naj“. Bol by to tiež „najmladší, najtenší a najviac ponorený“ kontinent, napísali geológovia vo svojej správe.

Zealandia, ktorej až 94% územia sa nachádza pod vodou, podľa nich spĺňa všetky atribúty na to, aby bola uznaná ako kontinent so všetkým, čo k tomu patrí. Tieto atribúty zahŕňajú, že to musí byť územie s veľkou rozlohou, ktoré pozostáva aj z neponorených častí, musí mať geologicky význačné hranice, ohraničené napríklad pohorím či  litosferickými doskami, a tiež že sa na území nachádzajú všetky tri typy hornín – sopečné, metamorfované a sedimentárne.

geosociety.org

„Vedecká hodnota klasifikácie Zealandie ako kontinentu je oveľa väčšia, než len ďalší názov na papieri. To, že kontinent je z veľkej časti ponorený, vytvára cenné podmienky na skúmanie súdržnosti a a rozpadu kontinentálnej kôry“, dodáva tím geológov, ktorí pochádzajú práve z tejto oblasti.

Pozri aj: Vedci našli stratený kontinent medzi Indiou a Madagaskarom, o ktorom doteraz nikto nevedel

interez.sk (Matej Mensatoris), dailymail.co.uk
0
Komentovať (0)